ΘΕΜΑ Γ

Ξεκίνησε από gpapargi, 06 Ιουν 2014, 09:08:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

evry

α οκ,
το σκεπτικό είναι σωστό, απλά θέλει λίγες δοκιμές για κάποιες ακραίες περιπτώσεις για να είμαστε σίγουροι
εννοείται ότι αν το δούμε προσκυνάμε  :laugh:

Παράθεση από: arisbasil στις 08 Ιουν 2014, 09:15:28 ΜΜ
Είμαι συνάδελφος, όχι μαθητής και διορθώνω γραπτά.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

arisbasil

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 09:27:21 ΜΜ
α οκ,
το σκεπτικό είναι σωστό, απλά θέλει λίγες δοκιμές για κάποιες ακραίες περιπτώσεις για να είμαστε σίγουροι
εννοείται ότι αν το δούμε προσκυνάμε  :laugh:


Αν Α_Μ(Τ_Ρ(40*Λ+1225))=Τ_Ρ(40*Λ+1225) τότε βγάλε 1 δόση

Νομίζω ότι τώρα δουλεύει...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: evry στις 08 Ιουν 2014, 09:27:21 ΜΜ
α οκ,
το σκεπτικό είναι σωστό, απλά θέλει λίγες δοκιμές για κάποιες ακραίες περιπτώσεις για να είμαστε σίγουροι
εννοείται ότι αν το δούμε προσκυνάμε  :laugh:


Εξαρτάται ποιος θα το έβλεπε!  ;)

Αθανάσιος Πέρδος

Οι ακολουθίες διδάσκονται στην πρώτη λυκείου.
Έτσι ισχύει Σ = ν/2 * (α1 + αν) για το άθροισμα και αν = α1 + (ν-1)*ω
Στο συγκεκριμένο πρόβλημα α1=20, ω=5
Αντικαθιστώντας το αν στην πρώτη εξίσωση έχουμε μια δευτεροβάθμια ως προς ν με αποδεκτή λύση την (-35+Τ_Ρ(1225 + 40*Σ))/10
Το ν όμως πρέπει να είναι ακέραιο και αυξημένο κατά ένα ώστε να ξεπεραστεί το Σ.
Έτσι ν = Α_Μ((-35+Τ_Ρ(1225 + 40*Σ))/10)+1

Την λύση την έχω δει από μαθήτρια μου στο αντίστοιχο θέμα του 2001 ή του 2002 νομίζω.

Βέβαια χρειάζεται και ένας έλεγχος στο φετεινό όπως γράφτηκε παραπάνω για την περίπτωση που το άθροισμα είναι ίδιο με τον τελικό λογαριασμό.

Vangelis

Παράθεση από: spantoulis στις 06 Ιουν 2014, 04:11:03 ΜΜ
Για το συγκεκριμένο ζήτημα έχω εκφράσει την άποψή μου παλαιότερα εδώ μέσα και δεν έχει νόημα να επαναλαμβανόμαστε.
Η ουσία είναι ότι τελικά παρά τις ατέρμονες συζητήσεις, οι μεν δεν έχουν πείσει τους δε, και οι περισσότεροι συμβιβάζονται με τη γραμμή που λέει ποινή 1 με 2 μόρια. Φυσικά υπάρχει ένα  ποσοστό βαθμολογητών που δεν κόβει ούτε μόριο και ένα άλλο που κόβει τα μισά μόρια του ερωτήματος.
Συμφωνώ και εγω 1-2 μόρια ... απο κάθε ερώτημα (εκτός του Γ2 που δεν αλλάζει η λογική του αλγορίθμου)

Για να μπορούμε να υποστηρίζουμε ότι διδάσκουμε αλγοριθμική σκέψη ... εκτός αν κάνω λάθος και δεν διδάσκουμε

merlin

Παράθεση από: Vangelis στις 09 Ιουν 2014, 06:58:05 ΜΜ
Συμφωνώ και εγω 1-2 μόρια ... απο κάθε ερώτημα (εκτός του Γ2 που δεν αλλάζει η λογική του αλγορίθμου)

Για να μπορούμε να υποστηρίζουμε ότι διδάσκουμε αλγοριθμική σκέψη ... εκτός αν κάνω λάθος και δεν διδάσκουμε

Vangelis ίσως θυμάσαι ότι το 2010 ήμουν από τους λίγους που διαφωνούσα με τη χρήση πίνακα (ακόμη περισσότερο τώρα). Ας είμαστε όμως και λογικοί. Το Γ1 ερώτημα πως ακριβώς λύνεται ευκολότερα με πίνακες, δεδομένου ότι χρησιμοποιεί ο μαθητής κανονικά την όσο με την τιμή φρουρό; Το Γ3 δεν είναι μια απλή δομή επιλογής και ένας μετρητής, άσχετα με το αν έχουμε πίνακα ή όχι;
Τελικά μόνο το τελευταίο ερώτημα (και μάλιστα το 2ο μισό του) θέλει "πονηριά" και δεν πρέπει να βαθμολογηθεί ολόκληρο αν κάποιος χρησιμοποιήσει πίνακες. Εκτός κι αν θέλουμε να "τιμωρήσουμε" τους μαθητές για τη χρήση πίνακα και πρέπει να κόψουμε από όλα για να μοιράσουμε την τιμωρία. Δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό, δεν έχω βαθμολογήσει ποτέ, θα ήθελα όμως την άποψή σου.
Παρασκευάς Πανάγου
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20

Καρκαμάνης Γεώργιος

Μέσα από τη συζήτηση αυτή, αναδεικνύεται ένα σημαντικό κατά την άποψή μου πρόβλημα: η ασυνεννοησία μεταξύ βαθμολογικών κέντρων. Ναι μεν υπάρχει μια άτυπη επικοινωνία, η πράξη αποδεικνύει πως είναι ανύπαρκτη.

Αυτό έχει ως πρόβλημα τη διαφορετική αντιμετώπιση ενός θέματος από βαθμολογικό σε βαθμολογικό με κάποιους να μην κόβουν μονάδες στη λύση με πίνακες, άλλοι κόβουν μισό θέμα, άλλοι 1-2 μονάδες. Το θεωρείται σωστό αυτό;

Στα δικά μας: Δυστυχώς μετά από 15 περίπου έτη ύπαρξης του μαθήματος, ακόμα δεν υπάρχει κοινή γραμμή μεταξύ μας στην αντιμετώπιση ενός θέματος είτε αυτό είναι διάγραμμα ροής είτε χρήση πίνακα. Αναρωτιέμαι :
δεν θέλουμε να υπάρχει συνεννόηση;
δεν μας βολεύει;
Είμαστε όλοι αυθεντίες στον χώρο μας και δεν ακούμε κάποιον άλλον;

Τι φταίει;






Rathaniel

Νομίζω είναι και η φύση του μαθήματος τέτοια που χωρούν παρερμηνείες.
Σε αρκετούς μαθητές μου λέω χαριτολογώντας ότι "το γραπτό σας στον προγραμματισμό είναι μια ζωγραφια", είναι δηλαδή κάτι υποκειμενικό μέχρι ενός σημείου. Μία πνευματική δημιουργία είναι δύσκολο να την χαρακτηρίσεις ως αδρανειακός παρατηρητής.

Το θέμα είναι το εξής : Δίνουμε δημασία στο αποτέλεσμα ΜΟΝΟ ; Ή μήπως πρέπει να βαθμολογείται και ο τρόπος αντιμετώπισης ενός θέματος, ενδεχομένως να βραβεύεται μια δύσκολη και αποδοτική-τολμηρή λύση με παραπάνω μόρια.

Πόσοι απο εμάς είχαμε δει προγράμματα που ο κώδικας ήταν αχανής, κακογραμμένος, χωρίς σχόλια και δούλευε; Άλλοι θα χαρακτήριζαν τον προγραμματιστή αυτόν πολύ καλό γιατί δουλεύει το πρόγραμμα, ενώ άλλοι πολύ κακό γιατί δεν μπορούν να τον διορθώσουν ή να καταλάβουν τι ακριβώς κάνει.

Συμφωνώ με τα ερωτήματα του κου.Καρκαμάνη και προσθέτω ένα επίπεδο ακόμα: την φύση του μαθήματος.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

freedomst

Θα ήθελα να προσθέσω και τον δικό μου προβληματισμό. Που απευθυνόμαστε, ποιο είναι το κοινό μας;

Νομίζω ότι πολλές φορές στο τέλος η οπτική γωνία από την οποία βλέπουμε τα πράγματα είναι κάπως ουτοπική και ψάχνουμε μόνο το ιδανικό, επιμένουμε στο βέλτιστο, σ' αυτό που ξέρουμε εμείς ότι είναι το καλύτερο.

Κάπου στη πορεία νομίζω ότι ξεχνάμε ότι δεν απευθυνόμαστε σε έμπειρους προγραμματιστές αλλά σε μαθητές Γ Λυκείου, που διδάσκονται πρώτη φορά τις έννοιες των αλγορίθμων και του προγραμματισμού. Και που πρέπει στο αμελητέο διάστημα των 8 μηνών να μάθουν όλες αυτές τις νέες έννοιες "άριστα" για να αποδώσουν το καλύτερο.

Επιπλέον, δεν ασχολούνται μόνο με το δικό μας μάθημα όλη τη χρονιά αλλά έχουν στο κεφάλι τους άλλα 5 μαθήματα ( στην πλειοψηφία τους με μεγάλες απαιτήσεις) με τα οποία πρέπει να ασχοληθούν και να πετύχουν.
Και ας μη γελιόμαστε ακόμη και άριστα μυαλά κάτω από τέτοια πίεση "λυγίζουν".

Τι πρέπει να περιμένουμε από τα παιδιά; Που είναι τα όριά μας σε όλες τις φάσεις των εξετάσεων;
Τα θέματα που τους δίνονται σε αυτό το τρίωρο να διαγωνιστούν ως που πρέπει οι θεματοδότες να τα ''τραβήξουν";
Βάζοντας στο σύνολό τους τόσο απαιτητικά στη λεπτομέρεια, διφορούμενα στην ερμηνεία και ασαφή θέματα ωφελούνται πρωτίστως οι μαθητές μας και έπειτα εμείς κάτι (στη μάθηση εννοώ);


Υ.Γ. Και εκεί που έχουν φτάσει οι εξετάσεις τα τελευταία 5 χρόνια βάζω και τον εαυτό μου σε αυτούς που έχουν πολλές απαιτήσεις από τα παιδιά μέσα στην τάξη. Σημασία στην κάθε μικρή λεπτομέρεια. Πολλές παραλλαγές περιπτώσεων και βουνό ασκήσεων κατά τη διάρκεια της χρονιάς.
Σταματοπούλου Ελευθερία
ΠΕ19 - ΓΕΛ Κρύας Βρύσης

"Ουδέν κακόν αμιγές καλού"

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: freedomst στις 10 Ιουν 2014, 02:04:20 ΜΜ
Θα ήθελα να προσθέσω και τον δικό μου προβληματισμό. Που απευθυνόμαστε, ποιο είναι το κοινό μας;

Νομίζω ότι πολλές φορές στο τέλος η οπτική γωνία από την οποία βλέπουμε τα πράγματα είναι κάπως ουτοπική και ψάχνουμε μόνο το ιδανικό, επιμένουμε στο βέλτιστο, σ' αυτό που ξέρουμε εμείς ότι είναι το καλύτερο.

Κάπου στη πορεία νομίζω ότι ξεχνάμε ότι δεν απευθυνόμαστε σε έμπειρους προγραμματιστές αλλά σε μαθητές Γ Λυκείου, που διδάσκονται πρώτη φορά τις έννοιες των αλγορίθμων και του προγραμματισμού. Και που πρέπει στο αμελητέο διάστημα των 8 μηνών να μάθουν όλες αυτές τις νέες έννοιες "άριστα" για να αποδώσουν το καλύτερο.

Επιπλέον, δεν ασχολούνται μόνο με το δικό μας μάθημα όλη τη χρονιά αλλά έχουν στο κεφάλι τους άλλα 5 μαθήματα ( στην πλειοψηφία τους με μεγάλες απαιτήσεις) με τα οποία πρέπει να ασχοληθούν και να πετύχουν.
Και ας μη γελιόμαστε ακόμη και άριστα μυαλά κάτω από τέτοια πίεση "λυγίζουν".

Τι πρέπει να περιμένουμε από τα παιδιά; Που είναι τα όριά μας σε όλες τις φάσεις των εξετάσεων;
Τα θέματα που τους δίνονται σε αυτό το τρίωρο να διαγωνιστούν ως που πρέπει οι θεματοδότες να τα ''τραβήξουν";
Βάζοντας στο σύνολό τους τόσο απαιτητικά στη λεπτομέρεια, διφορούμενα στην ερμηνεία και ασαφή θέματα ωφελούνται πρωτίστως οι μαθητές μας και έπειτα εμείς κάτι (στη μάθηση εννοώ);


Υ.Γ. Και εκεί που έχουν φτάσει οι εξετάσεις τα τελευταία 5 χρόνια βάζω και τον εαυτό μου σε αυτούς που έχουν πολλές απαιτήσεις από τα παιδιά μέσα στην τάξη. Σημασία στην κάθε μικρή λεπτομέρεια. Πολλές παραλλαγές περιπτώσεων και βουνό ασκήσεων κατά τη διάρκεια της χρονιάς.

καλησπέρα σε όλους...θα συμφωνήσω μαζί σου συνάδελφε....όμως για εμένα παραμένει άλυτο το βασικό ερώτημα που έχουμ εσυζητήσει σε πολλά θέματα...ΠΟΙΕΣ είναι οι λεπτομέρειες αυτές, ποια είναι τα όριο του μαθήματος κτλ κτλ ... και πρωσοπικά πιστεύω πως ένα παλιό θέμα με τίτλο "ΑΣΑΦΕΙΕΣ ΑΕΠΠ" πρέπει να ανανεωθεί, γιατί στην ουσία, μάλλον τα περισόοτερα που διδάσκουμε εντάσσονται σε αυτό το θέμα.... δηλαδή εμένα μου είναι προβληματισμός να μην μπορώ να εξηγήσω με μία απάντησηαν το διάγραμμα ροής του Β2 """είναι σωστό""" (σε πολλά εισαγωγικά) με μέχρις_ότου... ή αν το θέμα Γ μπορεί να λυθεί με πίνακα.....υπάρχουν επιχειρήματα εκατέροθεν, όλα σωστά στα σημεία τους....τι λέτε ???

Obelix

Το 2010 ήμουν από αυτούς που υποστήριζα ότι δεν έπρεπε να κοπούν μονάδες σε λύσεις με χρήση πινάκων.
Για το φετινό θέμα Γ είναι σαφές πως πρέπει να κοπούν μονάδες και όχι μόνο 2....
Μιλάμε για διαφορετικές περιπτώσεις κατά την άποψή μου....

Για το πόσες κόβονται τελικά και πόσες θα έπρεπε να κοπούν θα ήθελα την άποψή σας...

demy pap

Μια σκέψη για τη χρήση πίνακα στο συγκεκριμένο θέμα: δεν είναι η πρώτη φορά. Υπάρχει το προηγούμενο του 2010. Τότε ο μαθητής θα μπορούσε να μη φανταστεί ότι η χρήση πίνακα μπορεί να το κοστίσει μονάδες. Τώρα, όμως, έχοντας αυτή τη γνώση, θεωρώ πως μαθητής που μπορούσε να το λύσει χωρίς πίνακα και επέλεξε πίνακα "πήγαινε γυρεύοντας" (ας μου συγχωρεθεί η φράση), αφού το ασφαλές ήταν η μη χρήση πίνακα. Αν, από την άλλη δυσκολευόταν, καλώς έκανε, αφού δεν άφησε αναπάντητο ερώτημα δείχνοντας ότι έστω κι αν δεν κατέχει το θέμα στο σύνολό του, μπορεί κάπως να το διαχειρισθεί ελαχιστοποιώντας το βαθμολογικό κόστος.

Dinos

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 10 Ιουν 2014, 12:42:35 ΠΜ

ασυνεννοησία μεταξύ βαθμολογικών κέντρων.

Στα δικά μας: Δυστυχώς μετά από 15 περίπου έτη ύπαρξης του μαθήματος, ακόμα δεν υπάρχει κοινή γραμμή μεταξύ μας στην αντιμετώπιση ενός θέματος είτε αυτό είναι διάγραμμα ροής είτε χρήση πίνακα. Αναρωτιέμαι :
δεν θέλουμε να υπάρχει συνεννόηση;
δεν μας βολεύει;
Είμαστε όλοι αυθεντίες στον χώρο μας και δεν ακούμε κάποιον άλλον;

Το θέμα με τους πίνακες είναι πολυσυζητημένο. Νόμιζα ότι ήταν μια ταινία παραγωγής 2010, αλλά τελικά τείνει να γίνει serial, με πιθανότητα μάλιστα να παιχτεί κι άλλο επεισόδιο το επόμενο (και ίσως τελευταίο) έτος.
Πρέπει λοιπόν να σπάσει αυτός ο Γόρδιος δεσμός.
Πώς;
είτε αν συμφωνήσουμε σε κάτι (έστω κι αν διαφωνούν-ούμε)     ΔΥΣΚΟΛΟ!!
είτε να αναφέρει ρητά η επιτροπή όταν θέλει (και πρέπει;;;) να λυθεί το θέμα με δομή επανάληψης να μην το προσεγγίσουν οι μαθητές κάνοντας χρήση στατικής δομής δεδομένων.
 

NIKODIM

Θα συμφωνήσω ότι το συγκεκριμένο θέμα πρέπει να λυθεί. Η λύση όμως είναι αυτή που δόθηκε στα περισσότερα βαθμολογικά;
Μήπως στερούμαστε επιχειρηματολογίας (επιστημονικά τεκμηριωμένης) για το συγκεκριμένο θέμα;
Συζητώντας με συναδέλφους άκουσα τα εξής:
α) Οι πίνακες είναι στατική δομή και στο συγκεκριμένο θέμα ο αριθμός των στοιχείων δεν είναι γνωστός άρα όποιος χρησιμοποιεί πίνακα λάθος.
β) Το θέμα μπορεί να λυθεί και χωρίς πίνακα και επειδή στο Κεφ9 το βιβλίο σαφώς αναφέρει πότε πρέπει να χρησιμοποιούνται πίνακες πάλι λάθος.
γ) Το ερώτημα Γ1 εξετάζει την ικανότητα του μαθητή να εισάγει δεδομένα στον αλγόριθμο (3 μονάδες). Αν - αν ξαναλέω- δεχτούμε ότι η χρήση  πίνακα είναι λάθος στο εν λόγω ερώτημα γιατί πρέπει να κόψουμε τόσες πολλές μονάδες;
   αυτό έχει και συνέχεια..
   Αν το πλήθος, το μέγιστο και τα άλλα τα κάνει μέσα σε μία επανάληψη (μαζί με το διάβασμα) να του κόψουμε μία δύο μονάδες αν τα κάνει σε ξεχωριστές επαναλήψεις κόψτε 5 και άνω.
δ) στα άλλα βαθμολογικά κόβουν 5-6 μονάδες άρα πρέπει να κόψουμε και μεις γιατί τα "δικά μας παιδιά" θα αδικηθούν (ισοτιμία το είπανε).

α)
Παραθέτω από το βιβλίο μαθητή Κεφ 9 που αναφέρεται σε πρόγραμμα στην ΓΛΩΣΣΑ δηλ. στο πρόγραμμα και όχι στον αλγόριθμο.
      Κάθε πίνακας πρέπει υποχρεωτικά να περιέχει δεδομένα του ιδίου τύπου, δηλαδή ακέραια, πραγματικά, λογικά, ή αλφαριθμητικά.
      Ο τύπος του πίνακα δηλώνεται μαζί με τις άλλες μεταβλητές του προγράμματος στο τμήμα δήλωσης μεταβλητών.
      Εκτός από τον τύπο του πίνακα πρέπει να δηλώνεται και ο αριθμός των στοιχείων που περιέχει ή
      καλύτερα ο μεγαλύτερος αριθμός στοιχείων που μπορεί να έχει ο συγκεκριμένος πίνακας και
αυτό για να δεσμευτούν οι αντίστοιχες συνεχόμενες θέσεις μνήμης.

Συνάδελφοι: Ο μεγαλύτερος αριθμός στοιχείων που μπορεί - μπορεί - να περιέχει. Σημαίνει εκτίμηση για το πόσα στοιχεία μέγιστο μπορεί να περιέχει ο πίνακας.

β)
παράδειγμα τετράδιο μαθητή σελ 30. :( :o
Πόσες μονάδες θα κόψουμε που χρησιμοποιεί πίνακα για να βρει το μέγιστο; >:(
Διάβασε ΜΙΣ[1]
MAX <- MIS[1]
Για i από 2 μέχρι 200
   Διάβασε MIS
   Αν MIS>MAX τότε
        MAX <- MIS
   Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης

γ) Δηλαδή ένας μαθητής χρησιμοποίησε πίνακα και θα είχε την αφέλεια να στριμώξει όλες τις λύσεις σε μια επανάληψη; ;D

δ) Κρίμα που δεν ήμασταν εμείς το πρώτο βαθμολογικό που θα παρασέρναμε και τους άλλους και δεν θα κόβαμε τίποτα.
Μπορούμε να καταργήσουμε την επιστήμη για να διαφυλάξουμε την ισοτιμία!!!!! 
Αρκεί να σκεφτούμε : όταν μεταξύ μας δεν υπάρχει ξεκάθαρη θέση για το θέμα θα απαιτήσουμε από τους μαθητές μας ........
Το ότι κάποιοι μαθητές των οποίων τα γραπτά θα είναι άριστα (και είδα τέτοια γραπτά) και όχι μόνο αυτοί, θα χάσουν τόσες μονάδες δεν μας απασχολεί καθόλου; Την  αγωνία αυτών των παιδιών και των οικογενειών τους την φανταζόμαστε που είμαστε αποφασισμένοι να τους στερήσουμε αυτό που μια χρονιά αγωνίστηκαν για να κερδίσουν;

Συνάδελφοι επιτρέψτε μου να θέσω κάποια ερωτήματα (που έχουν τεθεί ξανά εδώ παλιότερα) και ας μου απαντήσει κάποιος τεκμηριώνοντας επιστημονικά την απάντησή του.

-Ο αλγόριθμος απαιτεί δήλωση των μεταβλητών ή των πινάκων;
Αν ναι πείτε μου σας παρακαλώ:
      - Ποια η μέγιστη χωρητικότητα της μνήμης και που αναφέρεται στο σχολικό βιβλίο περιορισμός όσον αφορά την χωρητικότητα της μνήμης;
      - Αν στο θέμα Γ ένας μαθητής επέλεγε να κάνει πρόγραμμα και δήλωνε ένα πίνακα -πόσα προϊόντα μπορεί ν' αγοράσει κάποιος- 10000 θέσεων ή 100000 θέσεων ή ....... πόσες μονάδες θα του κόβαμε για την δήλωση;
-Όταν στα παραδείγματα του βιβλίου αναφέρει Δεδομένα //Α, Ν// βλέπε ταξινόμηση Κεφ 3 π.χ. αυτό το Ν που είναι το πλήθος των στοιχείων του πίνακα πόσο μεγάλο μπορεί να είναι; φαίνεται κάπου ότι απαγορεύεται να τείνει σε μια μια οσοδήποτε μεγάλη τιμή;
-Να προσθέσω ένα ερώτημα στο θέμα Γ.
       Να εμφανιστούν τα προϊόντα ταξινομημένα κατά το ποσό που θα κοστίσουν (τιμή * τεμάχια για κάθε προϊόν).
       Εφ' όσον οι πίνακες είναι στατική δομή πως ακριβώς θα γίνει η ταξινόμηση συνάδελφοι;
       Ελπίζω ότι δεν θα βρεθεί κάποιος που να υποστηρίξει ότι δεν μπορεί να τεθεί τέτοιο πρόβλημα ή ότι το πρόβλημα αλγοριθμικά ή προγραμματιστικά δεν λύνεται. 
-και τέλος ποια η διαφορά αλγορίθμου και προγράμματος;

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Dinos στις 11 Ιουν 2014, 10:03:26 ΜΜ
Το θέμα με τους πίνακες είναι πολυσυζητημένο. Νόμιζα ότι ήταν μια ταινία παραγωγής 2010, αλλά τελικά τείνει να γίνει serial, με πιθανότητα μάλιστα να παιχτεί κι άλλο επεισόδιο το επόμενο (και ίσως τελευταίο) έτος.
Πρέπει λοιπόν να σπάσει αυτός ο Γόρδιος δεσμός.
Πώς;
είτε αν συμφωνήσουμε σε κάτι (έστω κι αν διαφωνούν-ούμε)     ΔΥΣΚΟΛΟ!!
είτε να αναφέρει ρητά η επιτροπή όταν θέλει (και πρέπει;;;) να λυθεί το θέμα με δομή επανάληψης να μην το προσεγγίσουν οι μαθητές κάνοντας χρήση στατικής δομής δεδομένων.0

Ευτυχώς υπάρχει και άλλος τρόπος. Άλλωστε, ό,τι δε λύνεται κόβεται με το μαχαίρι.