Γενικό Λύκειο > Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ

Κρυφές ενσωματωμένες συναρτήσεις

(1/2) > >>

FANBOY_21:
Παρατήρησα ότι υπάρχει μία ενσωματωμένη συνάρτηση που ονομάζεται "Ρίζα" και δε φαίνεται πουθενά αλλού. Όσο την έχω εξετάσει, είναι ίδια με την Τ_Ρ. Μήπως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες κρυφές συναρτήσεις;

evry:
Δεν είναι ενσωματωμένη συνάρτηση της ΓΛΩΣΣΑΣ αλλά της ψευδογλώσσας.
Στην ψευδογλώσσα μπορώ να ορίσω όποια συνάρτηση θέλω, αλλιώς δεν θα ήταν .... ψευδογλώσσα

--- Παράθεση από: FANBOY_21 στις 25 Σεπ 2019, 09:26:01 μμ ---Παρατήρησα ότι υπάρχει μία ενσωματωμένη συνάρτηση που ονομάζεται "Ρίζα" και δε φαίνεται πουθενά αλλού. Όσο την έχω εξετάσει, είναι ίδια με την Τ_Ρ. Μήπως υπάρχουν κι άλλες τέτοιες κρυφές συναρτήσεις;

--- Τέλος παράθεσης ---

FANBOY_21:

--- Παράθεση από: evry στις 25 Σεπ 2019, 09:32:00 μμ ---Δεν είναι ενσωματωμένη συνάρτηση της ΓΛΩΣΣΑΣ αλλά της ψευδογλώσσας.
Στην ψευδογλώσσα μπορώ να ορίσω όποια συνάρτηση θέλω, αλλιώς δεν θα ήταν .... ψευδογλώσσα

--- Τέλος παράθεσης ---

Σωστά, αλλά μήπως υπάρχει τρόπος να βρω όλες τις δεσμευμένες λέξεις οι οποίες δεν είναι ορατές δεξιά;

alkisg:
Ένα γρήγορο copy/paste από τον κώδικα του Διερμηνευτή:

--- Παράθεση ---   'div', 'mod', 'Α_Μ', 'Α_Τ', 'ακέραια', 'ακέραιες', 'Αλγόριθμος', 'Αληθής', 'αλλιώς', 'αλλιώς_αν',
   'Αν', 'Αντιμετάθεσε', 'από', 'Αποτελέσματα', 'Αρχή', 'Αρχή_επανάληψης', 'βήμα', 'Για', 'Γράψε',
   'Δεδομένα', 'Διάβασε', 'Διαδικασία', 'Ε', 'Εκτύπωσε', 'Εμφάνισε', 'επανάλαβε',
   'Επίλεξε', 'ΕΦ', 'ή', 'ΗΜ', 'και', 'Κάλεσε', 'ΛΟΓ', 'λογικές', 'λογική', 'με', 'με_βήμα',
   'Μεταβλητές', 'μέχρι', 'Μέχρις_ότου', 'Όσο', 'όχι', 'περίπτωση', 'πραγματικές', 'πραγματική',
   'Πρόγραμμα', 'Ρίζα', 'Σταθερές', 'ΣΥΝ', 'Συνάρτηση', 'Τ_Ρ', 'Τέλος', 'Τέλος_αν',
   'Τέλος_διαδικασίας', 'Τέλος_επανάληψης', 'Τέλος_επιλογών', 'Τέλος_προγράμματος',
   'Τέλος_συνάρτησης', 'τότε', 'χαρακτήρας', 'χαρακτήρες', 'Ψευδής');

--- Τέλος παράθεσης ---

FANBOY_21:

--- Παράθεση από: alkisg στις 27 Σεπ 2019, 10:26:39 μμ ---Ένα γρήγορο copy/paste από τον κώδικα του Διερμηνευτή:

--- Τέλος παράθεσης ---

Ευχαριστώ, φαίνεται πως το πρόγραμμα είναι κλειστού κώδικα. Άρα λοιπόν τα "Επίλεξε", "περίπτωση", "Τέλος_επιλογών" και "Ρίζα" δε φαίνονται δεξιά.

EDIT: Μπας και είναι σκόπιμο αυτό; Γιατί στην Ψευδογλώσσα νομίζω ότι απαγορεύεται η ΕΠΙΛΕΞΕ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση