Arduino 1.8.7 σε ubuntu 18.04.1

Ξεκίνησε από aspd, 15 Οκτ 2018, 03:53:42 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Εγκατέστησα την έκδοση 1.8.7 του Arduino IDE στο λογαριασμό administrator στο server.
Στήθηκε σωστά, το πρόγραμμα δουλεύει και εμφανίζεται στο μενού από Εφαρμογές > Προγραμματισμός > Arduino IDE.

Οι οδηγίες που ακολούθησα είναι εδώ https://howto-ubuntunew.blogspot.com/2017/10/how-to-install-arduino-ide-185-on.html
βάζοντας αντί 1.8.5 το 1.8.7 που κατέβασα.
Κάνοντας δημοσίευση του εικονικού δίσκου το πρόγραμμα Αrduino IDE δε φαίνεται στους clients.
 
Δε γίνεται;

alkisg

Ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό το εικονίδιο του arduino φαίνεται για έναν μόνο χρήστη.
Κάνε απεγκατάσταση και βάλ' το από το Synaptic όπως όλα τα προγράμματα.

aspd

Πρώτα πήγα στο synaptic για να το εγκαταστήσω, αλλά έχει πιο παλιά έκδοση από αυτήν που θέλω. Θέλω από 1.8.5 και πάνω.
Δεν πειράζει. Θα το στήσω σε 3-4 μηχανήματα-clients  στα ubuntu που έχουν τοπικά και όταν το χρειάζομαι δε θα μπαίνω από ltsp.


alkisg

Ή μπορείς να τρέξεις αυτήν την εντολή από 3-4 χρήστες του LTSP.
Ή μπορείς να βάλεις το μενού για όλους τους χρήστες στη θέση /usr/share/applications/arduino.desktop.
Ό, τι σε βολεύει...

gverv

Υπάρχει και η λύση https://askubuntu.com/questions/1025753/how-to-install-latest-arduino-ide
, που βοηθά στις αυτόματες ενημερώσεις
Για εφαρμογή νέας ενημέρωσης χρειάζεται
Κώδικας: bash
umake ide arduino


aspd

Παράθεση από: alkisg στις 15 Οκτ 2018, 08:56:58 ΜΜ
Ή μπορείς να τρέξεις αυτήν την εντολή από 3-4 χρήστες του LTSP.
Εδώ δηλαδή στήνω το 1.8.7. σε όσους χρήστες το χρειάζομαι;
Όταν ξαναδημοσιεύσω το δίσκο θα κρατηθεί το arduino στους clients;

Παράθεση από: gverv στις 15 Οκτ 2018, 11:06:22 ΜΜ
Υπάρχει και η λύση https://askubuntu.com/questions/1025753/how-to-install-latest-arduino-ide
, που βοηθά στις αυτόματες ενημερώσεις
Για εφαρμογή νέας ενημέρωσης χρειάζεται
Κώδικας: bash
umake ide arduino


Δηλαδή γι' αυτή τη λύση πρέπει
1. να απεγκαταστήσω την 1.8.7.
2, να στήσω από το synaptic παλιά έκδοση arduino
3. να στήσω το ubuntu-make
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-make
4. να δώσω
umake ide arduino

και μετά με δημοσίευση του εικονικού δίσκου θα φαίνεται στους clients;

aspd

Αν θέλω να απεγκαταστήσω το 1.8.7. τι εντολή πρέπει να δώσω;
sudo apt-get remove  x;

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 16 Οκτ 2018, 08:33:01 ΠΜ
Εδώ δηλαδή στήνω το 1.8.7. σε όσους χρήστες το χρειάζομαι;
Όταν ξαναδημοσιεύσω το δίσκο θα κρατηθεί το arduino στους clients;

Δεν έτρεξα καθόλου τον installer τους οπότε δεν το λέω με βεβαιότητα, αλλά υποθέτω πως ναι.
Είναι άλλο πράγμα ο προγραμματισμός εφαρμογών και άλλο ο προγραμματισμός installers/πακέτων. Αρκετές φορές βλέπουμε καλές εφαρμογές με χάλια installers που γράφουν όπου να 'ναι στο σύστημα και μετά είναι και δύσκολο να βγουν σωστά (και δεν βγαίνουν με sudo apt purge/remove). Γι' αυτό και όπου μπορούμε, προτιμάμε ή αποθετήρια ή έστω installers σε μορφή .deb.

aspd

Εγκατέστησα σε καθαρό ubuntu 18.04.1 το παλιό arduino από το synaptic.
Μέτά έστησα το ubuntu-make
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-make
μετά
umake ide arduino

στη συνέχεια δημοσίευσα τον εικονικό δίσκο.
Το αποτέλεσμα είναι ο server να έχει την καινούρια 1.8.7 και οι clients αυτό που έστησα από το synaptic, 1.0.5.

aspd

Αν σε ένα client προσπαθήσω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα μου ζητάει κωδικούς διαχειριστή. Αν τους δώσω το πρόγραμμα θα στηθεί μόνο στον client αυτόν ή παντού;

alkisg

Παράθεση από: aspd στις 16 Οκτ 2018, 11:17:06 ΠΜ
Αν σε ένα client προσπαθήσω να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα μου ζητάει κωδικούς διαχειριστή. Αν τους δώσω το πρόγραμμα θα στηθεί μόνο στον client αυτόν ή παντού;

Θα στηθεί μόνο στον client και θα μείνει μόνο μέχρι το επόμενο reboot, δηλαδή δεν είναι αυτό που θες.
Εννοούσα να τρέξεις το install.sh για κάθε χρήστη.
Για παράδειγμα, όπως είσαι τώρα, κάνε login όλους τους μαθητές κανονικά, και μετά από τον Επόπτη επίλεξέ τους όλους και κάνε εκτέλεση της παρακάτω εντολής:
/opt/arduino-1.8.7/install.sh

Αμέσως θα πρέπει να τους εμφανιστεί στα μενού κλπ.

Ο λόγος που χρειάζεται αυτό είναι επειδή ο installer τους είναι σχεδιασμένος να εκτελείται για κάθε χρήστη ξεχωριστά αντί για όλο το σύστημα και όλους τους χρήστες.

aspd

Να το επιχειρήσω και ας μην είναι επίσημη έκδοση από αποθετήρια;

alkisg

Αφού λες ότι δεν σου κάνει η παλιά έκδοση από τα αποθετήρια, φυσικά, δοκίμασέ το.

aspd

Τρέχει στο 1.8.7. στους clients μια χαρά. Αυτό ήταν όλο;

Δεν έχω μαζί μου arduino να δοκιμάσω αν το βλέπει. Αλλά φαίνεται εντάξει.

Αυτό αν κάνω ξανά δημοσίευση του δίσκου μένει;


alkisg

Ναι, γιατί το install γράφει αρχεία στο /home/user που δεν μπαίνουν καν στον εικονικό δίσκο.
Αν θες βγάλε και τα άλλα που δοκίμασες (ubuntu-make και synaptic) ώστε να μην έχεις 3 εκδόσεις και μπλέκεσαι.