ltsp σε εξωτερικό δίσκο/usb

Ξεκίνησε από happiness, 20 Μαρ 2022, 12:00:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Επειδή από την αναζήτηση δεν κατάφερα να βρω κάτι, να ρωτήσω. Έχω δει συναδέλφους που λένε ότι έχουν εξωτερικό δίσκο/usb που χρησιμοποιούν ως server για να μετακινούνται σε διαφορετικά σχολεία. Τί απαιτήσεις έχει αυτό; σύνδεση usb 3.0+ είναι αρκετή από άποψη ταχύτητας; Επίσης, το χρησιμοποιείτε ως live cd, δηλαδή χωρίς να γίνονται αλλαγές; Οι μαθητές δεν αποθηκεύουν τα αρχεία τους;

alkisg

Ένας εξωτερικός δίσκος USB3 SSD μπορεί να δουλέψει μια χαρά ως LTSP server.
Η εγκατάσταση του Linux και του LTSP γίνεται κανονικά στον εξωτερικό δίσκο, σαν να ήταν εσωτερικός. Μια εγκατάσταση Linux μπορεί να μεταφερθεί σε άλλο υλικό χωρίς να χρειάζεται κάποια ρύθμιση, δεν απαιτείται περιβάλλον τύπου live. Όλα λειτουργούν όπως τα ξέρουμε, και τα αρχεία των μαθητών αποθηκεύονται κλπ.

happiness

Επειδή το εξωτερικό μέσο το θέλω για προσωρινή λύση, ένα τέτοιο usb θα με καλύψει στοιχειωδώς; Γιατί δεν θέλω να αγοράσω δίσκο μόνο γι αυτό τον λόγο. Το χρειάζομαι για λίγες μέρες προκειμένου να πάει το λαπτοπ για επισκευή. Επίσης, σκοπεύω να κάνω clone την ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση και ύστερα να αντιγράψω πίσω το home dir με ότι αλλαγές έχουν κάνει τα παιδιά.

alkisg

Όχι τα στικάκια δεν είναι κατάλληλα.
Οι δίσκοι έχουν ταχύτητα εγγραφής γύρω στα 500 MB/sec, ενώ τα περισσότερα στικάκια πολύ κάτω από 50 MB/sec.

Πάρε κάτι τέτοιο:
https://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/5987/SSD.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

happiness

Ποιο είναι το minimum της ταχύτητας εγγραφής που χρειαζόμαστε;
Έχω WD Passport usb2.0 που λέει ότι είναι up to 480mbit/sec.

alkisg

Τα 480 MBit/sec είναι το όριο του USB2. Με μετατροπή σε bytes συν λίγο overhead αντιστοιχεί σε 40 MB/sec. Θα είναι καλύτερος/σταθερότερος από το στικάκι.

Ένας τυπικός εσωτερικός HDD/SATA είναι γύρω στα 200 MB/sec.
Ένας τυπικός εσωτερικός SSD/SATA είναι γύρω στα 500 MB/sec, όσο περίπου και το όριο του USB3.
Ένας τυπικός εσωτερικός SSD/NVME/M2 είναι γύρω στα 1500 MB/sec.

Από τα παραπάνω, δες σε τι έχεις ήδη εμπειρία, και υπολόγισε πόσο πιο αργό θα είναι το 40 MB/sec από αυτό που ξέρεις.

Όριο ταχύτητας δεν υπάρχει, και με στικάκι θα παίξει, υπομονή να έχετε...
Άλλοτε θα ανοίγει ο firefox σε 1 δευτερόλεπτο και άλλοτε σε 1 λεπτό.