Υλοποίηση τρόπου μαζικού ελεγχόμενου login των clients από τον server

Ξεκίνησε από happiness, 06 Φεβ 2019, 01:29:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θέλετε να έχετε την δυνατότητα να κάνετε login με αυτοματοποιημένο τρόπο σε όλους τους clients από τον server;

Ναι
20 (95.2%)
Όχι
1 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

alkisg

Όταν φεύγει το a1 και μπαίνει το b2, αρκεί το `sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/b2-`. Θα κάνει autologin το b2 είτε κάποιοι υπολογιστές είναι ήδη συνδεδεμένοι, είτε ακόμα κι αν είναι στην οθόνη σύνδεσης.

Η επιλογή για "autologin false" είναι χρήσιμη όταν φεύγει το a1 και είναι να μπει το e1, αλλά όμως ΔΕΝ θέλουμε autologin γιατί θέλουμε επίτηδες να μάθουμε στην Πέμπτη τάξη να γράφουν μόνοι τους το username/password.


d_oikon

Καλησπέρα.
Μέσα από το epoptes επιλέγω τους client, επιλέγω "εκτέλεση εντολής" και δίνω:
Κώδικας: bash
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/a1-

αλλά δεν κάνει τίποτα. Είτε οι client είναι συνδεδεμένοι ήδη σε κάποιον λογαριασμό, είτε είναι στην login screen.
Έχω δηλώσει στο ltsp.conf τα HOSTNAME των client ως pc01, pc02,....pc13 και τα username είναι της μορφής a1-01, a1-02, ..., st3-13

Μήπως πρέπει πρώτα να ορίσω κάτι άλλο μέσα στο ltsp.conf;

Ευχαριστώ

alkisg

Έχεις κάνει πρόσφατα δημοσίευση εικονικού δίσκου; Γιατί τα παλιότερα sch-scripts δεν είχαν την εντολή autologin...

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 17 Σεπ 2020, 12:29:09 ΜΜ
Έχεις κάνει πρόσφατα δημοσίευση εικονικού δίσκου; Γιατί τα παλιότερα sch-scripts δεν είχαν την εντολή autologin...
Είχες δίκιο. Έκανα δημοσίευση και όλα οκ!  ;)

happiness

Εάν έχουμε θέσει ίδιο σταθερό κωδικό για όλους τους λογαριασμούς , αντί του template που προτείνει η δημιουργία, αλλάζει κάτι στην διαδικασία;

alkisg

Επειδή χρησιμοποιούμε NFS και όχι SSHFS, στο AUTOLOGIN δεν χρειάζεται καν ο κωδικός, δεν χρειάζεται οδηγία PASSWORDS_x.
Ο κωδικός θα χρειαστεί αν ο ίδιος ο χρήστης λίγο αργότερα κάνει κλείδωμα οθόνης, και μετά πάει να το ξεκλειδώσει, το οποίο είναι σπάνιο.

Σ' αυτήν την περίπτωση, αν οι χρήστες τον ξέρουν, τον γράφουν χειρωνακτικά και όλα καλά.
Αν όμως θέλουμε να μην χρειάζεται να πληκτρολογήσουν κωδικό οι χρήστες ούτε κατά το ξεκλείδωμα οθόνης και να πατάνε απλά Enter, τότε θα πρέπει να έχουμε ορίσει μια κατάλληλη οδηγία στο ltsp.conf, π.χ.

[clients]
PASSWORDS_CLASSES="[abcdef][0-9-]*/"

Η παραπάνω καλύπτει όσους λογαριασμούς ξεκινάνε με ένα γράμμα a, b, c, d, e ή f, και ακολουθούν οσαδήποτε ψηφία ή παύλες.

happiness

Άρα δεν φταίει το password που δεν μπορώ να κάνω autologin τμήματος.
Έχω αντιστοιχίσει mac με ονόματα υπολογιστών στο lts.conf , της μορφής
[00:19:b9:14:0a:e1]
HOSTNAME=erg2pc01

όπου erg, erg1, erg2 είναι 3 διαφορετικά εργαστήρια, στο ίδιο φυσικό δίκτυο. (Παρεμπιπτόντως, γιατί στο ένα εργαστήριο δεν με αφήνει ο epoptes να βάλω ψευδώνυμα; )
Έχω φτιάξει χρήστες για κάθε μαθητή της μορφής
6b1om1-01

Η εντολή που δίνω για να συνδεθεί στο εργαστήριο 2 το τμήμα Β1 του 6ου σχολείου, ομάδα 1, είναι
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin erg2pc/6b1om1-


Δεν δουλεύει. Και παρατηρώ ότι εξακολουθώ να μην έχω αρχείο autologin στον φάκελο usr/share/sch-scripts/

alkisg

Το /usr/share/sch-scripts/autologin υπάρχει μόνο στα νέα sch-scripts και στο νέο LTSP. Αν έχεις το παλιό LTSP δεν υπάρχει.

Αν έχεις 18.04 χωρίς thin clients, τότε μπορείς να κάνεις αναβάθμιση στο νέο LTSP χωρίς να αναβαθμίσεις σε 20.04.
Αν σε ενδιαφέρει αυτό, άνοιξε ένα άλλο θέμα για αναβαθμίσεις της 18.04 στο νέο LTSP.

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 24 Σεπ 2020, 02:53:16 ΜΜ
Το /usr/share/sch-scripts/autologin υπάρχει μόνο στα νέα sch-scripts και στο νέο LTSP. Αν έχεις το παλιό LTSP δεν υπάρχει.

Αν έχεις 18.04 χωρίς thin clients, τότε μπορείς να κάνεις αναβάθμιση στο νέο LTSP χωρίς να αναβαθμίσεις σε 20.04.
Αν σε ενδιαφέρει αυτό, άνοιξε ένα άλλο θέμα για αναβαθμίσεις της 18.04 στο νέο LTSP.

Άλκη, για όσους δεν έχουν περάσει ακόμα σε 20.04 και έχουν μείνει σε 18.04 και παλιό LTSP το
Παράθεσηsudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1-
δεν ισχύει πλέον;

alkisg

Ισχύει, τα παλιά sch-scripts και το παλιό LTSP δεν πειράζονται πλέον παρά μόνο αν προκύψουν σοβαρότατα προβλήματα, security κλπ.

za√‘ag

Απορία ...

Μπορώ να φτιάξω ένα script το οποίο θα ρωτάει (σε pop up) ποιο τμήμα θέλω να συνδεθεί και να το κάνει μέσω του epoptes;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ChrsMel

Καλησπέρα, το είχα κάνει πριν 2  χρόνια που δούλευα σε δημοτικό, είναι όντως χρήσιμο. Στο Γυμνάσιο τα παιδιά έχουν τους λογαριασμούς τους και δεν είναι απαραίτητο.

alkisg

Παράθεση από: za√'ag στις 30 Σεπ 2020, 08:43:47 ΜΜ
Μπορώ να φτιάξω ένα script το οποίο θα ρωτάει (σε pop up) ποιο τμήμα θέλω να συνδεθεί και να το κάνει μέσω του epoptes;

Ο Επόπτης δεν έχει command line version, δεν είναι script-able, δεν μπορούν να φτιαχτούν μικρά σκριπτάκια που να χρησιμοποιούν την υποδομή του.

Αλλά γιατί δεν σου κάνει η Εκτέλεση εντολής που γράφουμε παραπάνω αντί για popup;
Δηλαδή αντί να αλλάζεις ένα γράμμα σε text box θες να επιλέγεις το τμήμα από combo box;
Δεν νομίζω ότι είναι σημαντικό το αν πατάμε ένα πλήκτρο στο πληκτρολόγιο αντί για ένα κλικ με το ποντίκι...
Ένα text box (εκτέλεση εντολής) είναι πάρα πολύ ευέλικτο, μπορεί να εξυπηρετήσει άπειρες εντολές, ενώ ένα combo box (επιλογή τμήματος) εξυπηρετεί μόνο μία ενέργεια, δεν συμφέρει...

za√‘ag

Δεν είναι "μου κάνει/δεν μου κάνει"
Από τη στιγμή που δεν γίνεται με σκριπτακι να χρησιμοποιήσω λειτουργίες του επόπτη, δεν το συζητάμε περισσότερο.
Απλά θεώρησα πιο απλό (για μενα) να κάνω κλικ σε ένα script το οποίο θα με ρωτήσει (ή θα βγαλει τα τμήματα-υποτμήματα) και θα γραψω/διαλέξω αυτο που θέλω
Ευτυχώς που δεν τα βλέπουμε όλοι με τα ίδια μάτια τα πράγματα :)
Όπως και νά'χει είναι πολύ πρακτικό όλο αυτό (και μάλιστα πιο ελεγχόμενο μιας και δεν μπορεί να κάνει κάποιος αποσύνδεση, αφού θα τον ξανασυνδέσει)  ....

και ευχαριστούμε πάντα κι εσένα Άλκη και όλο το υπέροχο team !!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ