Ερωτήσεις για εγκατάσταση σε IBM server

Ξεκίνησε από vovos, 31 Μαΐου 2017, 10:44:51 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vovos

Στο δεύτερο σχολείο που υπηρετώ δεν υπήρχε εργαστήριο. Με πολύ κόπο άδειασα μια αποθήκη με σκουπίδια και στην διάρκεια της χρονιάς την έκανα εργαστήριο (καλωδίωση, τραπέζια, υπολογιστές, κ.τ.λ...). Δεν θα προλάβω να το χαρώ αλλά θέλω να το αφήσω έτοιμο για τον επόμενο συνάδελφο.
Ήμουν τυχερός γιατί βρήκα έναν παλιό IBM server (αληθινό server με βάρος πάνω από 20 κιλά!!!) ο οποίος πιστεύω θα δουλέψει καλά. Έχω δύο απορίες:
1) Έχει 6 σκληρούς δίσκους σε RAID. Με RAID 10 θα έχω χωρητικότητα 200GB που είναι μια χαρά. Να προχωρήσω με RAID 10 ή υπάρχει καλύτερη επιλογή (υποστηρίζει 0, 1, 5, 01, 10); Αυτό που με νοιάζει είναι η ασφάλεια.
2) Έχει 2 Gbit κάρτες δικτύου. Απλά τις συνδέω και τις δύο στο switch ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Και κάτι τελευταίο: LUBUNTU που έχει τις χαμηλότερες απαιτήσεις σε μνήμη να μην το επιχειρήσω; Να πάω MATE; Τη βρήκα την απάντηση.

alkisg

1) Για 6 μικρούς παλιούς δίσκους, το RAID 10 είναι μια χαρά, δίνει και ασφάλεια και αυξημένη χωρητικότητα και αυξημένη ταχύτητα.

2) Είτε σύνδεσε μόνο την μία, είτε κάνε bonding.
Νομίζω όμως ότι στην 16.04 μπορεί να γίνει bonding και από τον Network Manager, οπότε αν έχεις όρεξη να το δοκιμάσεις, πες μου να γράψω συνοπτικές οδηγίες.

3) Lubuntu => το Mate είναι ήδη σχεδόν το ίδιο ελαφρύ με το LXDE, αλλά επιπλέον με τόσες υπηρεσίες που αφαιρούμε αυτόματα από τους fat clients μέσω των sch-scripts, μη σου πω ότι γίνεται και ελαφρύτερο από το Lubuntu..

vovos

2) Ναι, γράψε πως και θα το προσπαθήσω.