Πρόβλημα με σύνδεση μέσω δικτύου σε Ubuntu LTSP 12.04

Ξεκίνησε από apassas, 13 Δεκ 2016, 01:11:06 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apassas

Καλησπέρα.

Είμαι Πληροφορικός σε δημοτικό.
Την Παρασκευή πήραμε 10 Η/Υ (χωρίς λειτουργικό) με σκοπό να κάνουν εκκίνηση από το δίκτυο και να συνδέονται στον server (Ubuntu LTSP 12.04)   
Δυστυχώς όμως συνδέονται μόνο οι 4 από τους 10!

Στα 6 pc εμφανίζεται το μήνυμα:

PXE-E52:proxyDHCP offers were received. No DHCP were received.
PXE-M0F: Exiting PXE ROM.

Δοκίμασα τα εξής:
1. Έλεγξα όλες τις ρυθμίσεις του BIOS σε ένα pc που συνδέεται και σε ένα που δεν συνδέεται. Δεν βρήκα διαφορά.
2. Συνέδεσα όλα τα προβληματικά pc στο πριζάκι δικτύου ενός pc που δούλευε κανονικά. Και πάλι δε δούλεψε.

Σημείωση: το πορτοκαλί και το πράσινο λαμπάκι της κάρτας δικτύου ανάβουν κανονικά.
               
Τέλος τηλεφώνησα στην Τεχνική Υποστήριξη του καταστήματος που τα αγόρασα και με διαβεβαίωσαν ότι έχουν ελεγχθεί όλα τα μηχανήματα με Windows 10.

Χαρακτηριστικά clients

Επεξεργαστής: Intel Celeron J1900 1.99GHz
Μνήμη: 2GB
Motherboard: ASRock Q1900B ITX.

Το νέο Switch είναι το TP-Link TL-SG1024 DE. Δεν έκανα κάποια ρύθμιση. Την Παρασκευή που είχα το παλιό switch τα ίδια γίνονταν.

Κάνω κάτι λάθος ή έχουν πρόβλημα και πρέπει να τους τα γυρίσω πίσω;;;

alkisg

Ξεκίνησε κάποιον από αυτούς με live cd και δες αν εκεί δουλεύει το δίκτυο.

apassas

Το δοκίμασα, ούτε με το live cd έβλεπε το δίκτυο. Καμία άλλη πρόταση ή τελικά πρέπει να τους τα γυρίσω πίσω;

alkisg

Αφού έλεγξες και όλες τις ρυθμίσεις του BIOS, δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο πέρα από πρόβλημα hardware.
Αφού όμως λένε ότι τους έπαιξαν με Windows, μπορείς να τα δοκιμάσεις κι εσύ με Windows και να δεις... θα χρειαστείς κάποιον προσωρινό δίσκο όμως.

test1

Μια σκέψη: Επειδή φαίνεται ότι πρόκειται για πανομοιότυπα μηχανήματα, μήπως αυτά που δεν εκκινούν έχουν κάποια παλαιότερη/νεότερη έκδοση BIOS από αυτά που εκκινούν?
Μπορείς να δεις αν και τα 10 μηχανήματα έχουν την ίδια έκδοση BIOS? Αν ναι, ποιά είναι αυτή?
Από το site της εταιρίας βλέπω ότι υπάρχουν 3 εκδόσεις: 1.80, 1.90, 2.00

apassas

Εγκατέστησα σε ένα pc Windows 7 και πάλι δεν μπορούσε να δει το δίκτυο.

Η έκδοση του BIOS είναι σε όλους 1.9

Οπότε τους στέλνω το ένα από τα προβληματικά pc πίσω να το ελέγξουν και βλέπουμε...

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

alkisg

Σε μερικές περιπτώσεις έχω δει προβληματικές κάρτες δικτύου ή μητρικές να "κολλάνε" σε hardware επίπεδο και να μην δουλεύουν, και να δουλεύουν μετά από αποφόρτιση.
Δηλαδή, βγάζεις το καλώδιο ρεύματος, πατάς το κουμπί power on του υπολογιστή ίσα ίσα για να αποφορτιστούν οι πυκνωτές, και μετά ξαναβάζεις το ρεύμα και ανοίγεις το pc.
Για δες μπας και...

apassas

Ούτε αυτό πέτυχε. Πάντως, χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί πηγαίνω σε 2 σχολεία και δε το κοιτάω καθημερινά, νομίζω ότι την 1η ημέρα συνδέθηκαν 5 clients και από τότε μόνο 4.

Κάποια άλλα προβλήματα που παρατήρησα (τα αναφέρω γιατί αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχει κάποιο γενικότερο πρόβλημα):

1. Κάποιες φορές ενώ τερματίζω τον server δεν τερματίζει, σβήνει η οθόνη αλλά η μονάδα εξακολουθεί να λειτουργεί.

2. Συνέδεσα το TP-Link TL-SG1024 DE και την δεύτερη ημέρα δεν συνδεόταν κανένας client. Επίσης ο Δντης μου παραπονέθηκε για συχνές διακοπές στον Internet. Όταν έβαλα ξανά το παλιό συνδέθηκαν κανονικά τα 4 clients.

3. Επιλέγω από το Epoptes να κλειδωθούν τα 4 pc και κλειδώνουν μόνο τα 3 pc. Μετά επιλέγω να ξεκλειδωθούν και δεν ξεκλειδώνουν. Τελικά έκανα αποσύνδεση. Μετά από λίγη ώρα κλειδώθηκε και ο 4ος!

4. Η επιφάνεια εργασίας στον server είναι μεγαλύτερη από την οθόνη (στο ύψος) (TurboX TX-195MXC).

Ο server είναι ένας Turbo-X
Motherboard: Turbo-X H81H3-M3 1150/H81/DDR3
Μνήμη: 2GB
Επεξεργαστής: Intel Core i3 4170 3.7GHz

Μήπως πρέπει να βάλω νέους kernel όπως είδα σε άλλο Post για το πρόβλημα που αναφέρω στο Νο1;
Μπορεί να σχετίζεται με αυτό και το αρχικό μου πρόβλημα;

alkisg

Ααα ένα που ξέχασα, μπορεί να έχουν τελειώσει τα DHCP leases του router και να μην παίρνουν οι clients IP. Αυτό είναι ιδιαίτερα συχνό εάν κάπου υπάρχει wireless στο σχολείο.
Αν θες έλα από το IRC να το δούμε live.
Μπορείς να δοκιμάσεις και με στατική IP στον client που του έβαλες Windows, ή σε Ubuntu live CD.

Οι kernels δεν παίζουν ρόλο αφού οι clients δεν βλέπουν δίκτυο ούτε από τα Windows, αλλά μπορεί να παίξουν ρόλο στον τερματισμό του server.

apassas

Μπορεί να λέω χαζομάρα γιατί δεν γνωρίζω,  αλλά αυτό με τα DHCP leases δεν θα ήταν πρόβλημα αν προσπαθούσα να συνδέσω και τα 10 clients ταυτόχρονα; Εγώ δοκίμασα (με τα άλλα clients κλειστά) να συνδέσω μόνο ένα client κάθε φορά στο δίκτυο.

Πήρα το pc που πέρασα τα windows να δω αν μπαίνει στο σπίτι στο Internet. Έκανε κανονικά update το firmware από το BIOS.
Από τα Windows δεν μπήκε στο Internet αλλά χρειάζονται ενημέρωση τα drivers... (το πρωϊ δεν είχα την ψυχραιμία να το δω γιατί σχολούσα νωρίς και έπρεπε να προλάβω να πάρω τη μικρή από το σχολείο)

Οπότε κάτι πρέπει να φταίει στο εργαστήριο.

Θα  ήθελα αν μπορείς αύριο το πρωϊ να το δούμε live από το IRC...

apassas

Έβαλα τα drivers στα Windows 7 και συνδέθηκε κανονικά στο Internet (στο σπίτι)...

alkisg

Παράθεση από: apassas στις 15 Δεκ 2016, 06:13:53 ΜΜ
...αυτό με τα DHCP leases δεν θα ήταν πρόβλημα αν προσπαθούσα να συνδέσω και τα 10 clients ταυτόχρονα; Εγώ δοκίμασα (με τα άλλα clients κλειστά) να συνδέσω μόνο ένα client κάθε φορά στο δίκτυο.

Ένας τυπικός σχολικός cisco router έχει 127 διαθέσιμες IP για τους clients. Όταν ένας client μπουτάρει, δεσμεύει μια IP για έναν μήνα. Και να κλείσει η IP δεν αποδεσμεύεται (περίπου).
Άρα αν έχετε wireless στο σχολείο και τον τελευταίο μήνα συνδέθηκαν πάνω από 100 κινητά, οι IP μπορεί να τελείωσαν.
Ένας εύκολος τρόπος να το ελέγξουμε είναι να βγάλουμε για λίγο όλο το rack από την μπρίζα ώστε να γίνει reset και ο router και με την ευκαιρία και το switch και όλα.
Ο πιο σωστός τρόπος είναι να μπει κάποιος από το ΠΣΔ στον router και να ελέγξει τα διαθέσιμα leases.

apassas

Άλκη,

δοκίμασα τον γρήγορο τρόπο, έκλεισα για λίγο το ρεύμα σε όλο το rack και μετά συνδέθηκαν και οι υπόλοιποι clients (εκτός από έναν, θα το δω όμως την Τρίτη που είμαι πάλι σε αυτό το σχολείο, γιατί σήμερα δίνουμε βαθμούς...).
Πέρασα και τους νέους πυρήνες ακολουθώντας τις οδηγίες http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSEnablementStack   και λύθηκαν και τα υπόλοιπα προβλήματα που ανέφερα παραπάνω...

Ευχαριστώ πολύ, η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη!

(φυσικά ευχαριστώ και τον test1!)