Προβλήματα σε εγκατάσταση Squid σε Ubuntu 12.04 LTS

Ξεκίνησε από ilias_s, 11 Οκτ 2016, 04:53:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias_s

Καλησπέρα σας παιδιά!

Προχθές έκανα εγκατάσταση τον squid στον server του εργαστηρίου του σχολείου μου. Αν και ακολούθησα όσα γράφει το wiki της Τεχνικής Στήριξης, παρόλαυτά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα. Συγκεκριμένα :

1) Αφού ολοκλήρωσα την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις (έχοντας ρυθμίσει τον firefox -όπως προτείνεται- να κάνει χρήση ρυθμίσεων διαμεσολαβητή συστήματος) παρατήρησα πως ο firefox, ουσιαστικά, δεν χρησιμοποιεί τον διαμεσολαβητή αφού δεν έβλεπα καμία εγγραφή στο access.log (/var/log/squid3/access.log) αλλά και η πρόσβαση στις σελίδες που υποτίθεται πως είχα "κόψει" (facebook και twitter) επιτρέπονταν κανονικά!

2) Άλλαξα τη ρύθμιση του firefox έτσι ώστε να κάνει χρήση του URL αυτόματης ρύθμισης διαμεσολαβητή (http://<ip_tou_server>/wpad.dat). Μετά από αυτή την αλλαγή βλέπω πως στο access.log καταγράφονται οι σελίδες στις οποίες μπαίνω, μου απαγορεύεται η πρόσβαση στο facebook αλλά όχι στο twitter (υποτίθεται πως τα έχω απαγορεύσει και τα δύο!) και για ένα περίεργο λόγο δεν μπορώ να συνδεθώ (κάνει connection time out) σε κάποιες σελίδες που δεν έχω αποκλείσει (π.χ alkig.mysch.gr)..!

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?


ilias_s

Παράθεση από: apapakL στις 11 Οκτ 2016, 11:35:19 ΜΜ
Συνάδελφε δες και εδώ ----> http://www.keplinet.info/usefull/tech-articles/64-squid-proxy-ubuntu-ltsp.html

apapakL ευχαριστώ! Βρήκα το link στο άλλο thread που έκανες post νωρίτερα.

Φυσικά οι ρυθμίσεις σε αυτό είναι σε κάποιο βαθμό διαφορετικές απ' όσα περιγράφονται στο wiki ενώ κάποια άλλα πράγματα τα παραλείπει (π.χ wpad). Θα κάνω μία προσπάθεια με τις οδηγίες που μου έδωσες εδώ. Φαντάζομαι πως καλό θα είναι να "καθαρίσω" όσα έχω κάνει ήδη.

Ίσως κοιτάξω να κάνω τα πράγματα βήμα-βήμα. Θέλω να δω π.χ αν μου δουλέψει το caching πρώτα και μετά να κάνω τα access controls σε domains (για τους χρήστες δεν καίγομαι) γιατί όταν τα κάνω όλα μαζί πιθανό να κάνω κάτι λάθος και μετά χάνομαι.

Θα σου πω τα αποτελέσματα.

ilias_s

----- UPDATE -----

Δοκίμασα μόνο να ενεργοποιήσω το caching... (Τουλάχιστον σύμφωνα με τις εγγραφές στο /var/log/squid3/access.log)

1) Στον server του εργαστηρίου (στον οποίο είχα εφαρμόσει τις ρυθμίσεις, σύμφωνα με τις οδηγίες του wiki, νωρίτερα), δυστυχώς, δε δούλεψε...

2) Σε virtual machine που είχα μία βασική εγκατάσταση δούλεψε μία χαρα!

Υποθέτω πως στον server κάτι "έσπασα" με τις αλλαγές (και ανάθεμα αν γέρω τι...) οπότε μάλλον θα χρειαστώ μία φρέσκια εγκατάσταση =(

Το επόμενο που θα δοκιμάσω είναι να εφαρμόσω access controls μόνο σε domains στο virtual machine... Θα ενημερώσω