Πρόβλημα σε επανεγκατάσταση των sch-scripts

Ξεκίνησε από da_perama, 03 Οκτ 2016, 10:51:58 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

da_perama

Κτύπησε ο δίσκος του server και μετά την αλλαγή του έκανα επανεγκατάσταση των sch-scripts, epoptes. Όλα καλά αλλά δεν βλέπουν τα τερματικά τον server όταν κάνουν Netboot.
Στην παλιά εγκατάσταση είχα σταθερή διεύθυνση για τον server, τώρα όταν κάνω 'Δημιουργία σύνδεσης δικτύου' και επιλέγω Χειροκίνητα μου επιτρέπει να κάνω τις ρυθμίσεις, εμφανίζει το μήνυμα 'Η δημιουργία των συνδέσεων έγινε επιτυχώς' αλλά όταν ξαναμπώ στη 'Δημιουργία σύνδεσης δικτύου' έχει επιλεγμένο το 'Μόνο αυτόματες διευθύνσεις'

alkisg

Αν επιλέξεις "Μόνο αυτόματες διευθύνσεις" και πατήσεις ΟΚ, μετά ξεκινάνε;
Για αυτό που λες, έλα από το IRC.

da_perama

Δεν ξεκινάνε ακόμα κι όταν επιλέγω  "Μόνο αυτόματες διευθύνσεις" και πατάω ΟΚ.

Για αυτό που λες, έλα από το IRC ?? Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, πως να έρθω ;


da_perama

Ευχαριστώ. Θα μπω αύριο το πρωί στο IRC.

da_perama

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Υπάρχει κάποιο γενικό πλάνο των sch-scripts για να ξεκινήσει κανείς ώστε να αποκτήσει την κατάλληλη τεχνογνωσία για να λύνει παρόμοια προβλήματα ;

alkisg

Το πρόβλημα τώρα ήταν ότι δεν έγινε το βήμα 5, "Δημοσίευση εικονικού δίσκου", των οδηγιών εγκατάστασης:
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP
...δεν νομίζω ότι έχει νόημα να γραφεί οδηγός που να συμβουλεύει να ακολουθούνται οι οδηγίες! :)

da_perama

Δεν εννοούσα οδηγό χρήσης, μάλλον κάτι για να ξεκινήσει κανείς να ασχολείται με το όλο project