Προβλημα με πληκτρολογιο - γραμμη εργασιων

Ξεκίνησε από pavlospan, 24 Φεβ 2016, 08:36:40 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavlospan

Σε εναν απο τους thin clients πολυ συχνα σταματα να ανταποκρίνεται η γραμμη εργασιων πανω (Εφαρμογες, Τοποθεσιες...) και ταυτοχρονα και το πληκτρολογιο (αδυνατο να γραψεις). Μπορουμε να κανονισουμε ενα ραντεβου στο chat; Σε ubuntu 12.04 ltsp

alkisg

Αν ένας υπολογιστής σταματάει τελείως να ανταποκρίνεται, τότε μάλλον σημαίνει ότι έχει κολλήσει τελείως, και άρα δεν μπορούμε να τον δούμε από τον Επόπτη, και άρα δεν μπορεί να γίνει κάτι με απομακρυσμένη βοήθεια.

Οι πιο πιθανές αιτίες είναι:
(1) Προβληματική καλωδίωση δικτύου. Αν παίρνει λάθος δεδομένα από το δίκτυο (προγράμματα κλπ) τότε προφανώς και θα κολλήσει. Για να βεβαιωθείς ότι δεν είναι αυτό, αλλάζεις θέση του π.χ. PC02 που κολλάει με το PC03 που δουλεύει καλά, ώστε το PC02 να χρησιμοποιήσει ολόκληρη την καλωδίωση του PC03, συμπεριλαμβανομένης και της καλωδίωσης τοίχου κλπ. Με άλλα λόγια, αν επαρκεί το μέγεθος των καλωδίων, βγάζεις μόνο την μεριά του καλωδίου που συνδέεται στο PC03 και την συνδέεις στο PC02 (και ανάποδα), χωρίς κανένα καλώδιο να βγει από την αντίστοιχη μπρίζα τοίχου.
Αν μετά από αυτό κολλάει το PC03, είναι θέμα καλωδίωσης, οπότε επικοινωνείς με το τοπικό ΚΕΠΛΗΝΕΤ σου.

(2) Προβληματικό υλικό. Ένας τρόπος να δεις αν φταίει αυτό ή όχι είναι να κάνεις ένα memtest και επίσης να το αφήσεις να παίξει μία ώρα youtube video στα Windows (ή σε Ubuntu Live CD).
Αν δεις ότι και εκεί κολλάει, είναι θέμα υλικού, οπότε επικοινωνείς με το τοπικό ΚΕΠΛΗΝΕΤ σου.

(3) Προβληματικό λογισμικό. Εάν λοιπόν στα Windows δουλεύει καλά και κολλάει στο LTSP ή στο Ubuntu Live CD, τότε έχει νόημα να δοκιμάσουμε άλλον kernel ή άλλο xorg, για να δούμε αν τα πράγματα γίνονται πιο σταθερά.

Αφού λοιπόν κάνεις τα (1) και (2), αν δεις ότι είσαι στην κατηγορία (3), τότε ξαναγράψε εδώ για να το δούμε εκ νέου.

Γενικά για το IRC, αν μπεις στο http://ts.sch.gr/wiki/IRC και δεις "alkisg" τότε είμαι διαθέσιμος, γράψε "alkisg" για να κάνει ήχο και να καταλάβω ότι κάποιος μιλάει στο κανάλι. Αν δεις "alkisg_away" τότε είμαι σε επίσκεψη σε σχολείο. Τα σχολεία έχουν πάντα προτεραιότητα και οι ανάγκες τους είναι απρόβλεπτες οπότε γενικά δεν γίνεται να κανονιστεί ραντεβού, μπαίνεις όποτε μπορείς και κοιτάς αν πέτυχες είτε εμένα είτε κάποιον άλλον μέσα.