Αποστολέας Θέμα: Παραγωγή τυχαίων αριθμών στο Διερμηνευτή  (Αναγνώστηκε 3316 φορές)

ilias_s

• Δεινόσαυρος
Απ: Παραγωγή τυχαίων αριθμών στο Διερμηνευτή
« Απάντηση #15 στις: 06 Νοέ 2019, 08:42:28 μμ »
Παλιότερα το Στέκι είχε βγάλει επαναληπτικό διαγώνισμα που έδινε έτοιμη μια τέτοια συνάρτηση και περιέγραφε τη χρήση της.
Βλ. εδώ στο Θέμα Γ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5744.0

Ναι, δεν αντιλέγω πως θα μπορούσε να γίνει απλά τώρα, μετά από 20 χρόνια, και δεδομένου πως στο βιβλίο δε θα συμπεριληφθεί... αξίζει τον κόπο;

akalest0s

• Βετεράνος
« Απάντηση #16 στις: 07 Νοέ 2019, 01:43:15 πμ »
Συμφωνώ ότι είναι πολύ αργά για τέτοια ζητήματα, να προστεθούν τώρα. Just to clarify, εγώ ρώτησα αν υπάρχει ήδη στο διερμηνευτή, όχι αν θα το βάλουμε τελικά.
Και μιας και το συζητάμε, υπάρχει κάποια ένδειξη για το πόσο βαθειά θα είναι η αλλαγή, και πότε να την περιμένουμε περίπου; Ρωτάω γιατί κάνω μια (αναγκαστική) επαναδιάρθρωση των σημειώσεών μου, και βλέπω τη (σκληρή) δουλειά μου να πηγαίνει στράφι, αν αλλάξουν τα πάντα σε 1-2 χρόνια...  :'( :'(

George Eco

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #17 στις: 07 Νοέ 2019, 01:45:56 πμ »
Παλιότερα το Στέκι είχε βγάλει επαναληπτικό διαγώνισμα που έδινε έτοιμη μια τέτοια συνάρτηση και περιέγραφε τη χρήση της.
Βλ. εδώ στο Θέμα Γ: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5744.0

ΤΥΧΑΙΟΣ(1,6)

Έτσι το λύνω κι εγώ, το θέμα είναι να φτιάξουμε μία συνάρτηση, που να παίρνει ένα seed κι ένα max, (min είναι πες πάντα το 0 ή το 0.01).
Αν μπορείς να βγάλεις ψευδοτυχαίο πραγματικό ως συνάρτηση, μετά είναι ζήτημα λεπτών να παράξεις μονοψήφιο, διψήφιο, τριψήφιο, ν-ψήφιο ακέραιο, φτιάχνοντας συνάρτηση, που θα καλεί μία ή περισσότερες φορές την rng. Το θέμα είναι, πώς μπορώ να βγάλω ισοκατανεμημένα αποτελέσματα με 1/10 συχνότητα; Δηλαδή 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 κοντά στο 10% έκαστο;
Αν φτιαχτεί το μαθηματικό μοντέλο μετά μπορεί με corrections να κρατάει πλήθος μεταβλητών και να διορθώνεται ad-hoc. Απαίσιο, αλλά θα κάνει τη δουλειά μια χαρά. Δεν είμαι σε φάση να κάτσω να το γράψω, αλλά αν κάποια μέρα έχω χρόνο, είμαι αρκετά τρελός να το κάνω.

Συμφωνώ ότι είναι πολύ αργά για τέτοια ζητήματα, να προστεθούν τώρα. Just to clarify, εγώ ρώτησα αν υπάρχει ήδη στο διερμηνευτή, όχι αν θα το βάλουμε τελικά.
Και μιας και το συζητάμε, υπάρχει κάποια ένδειξη για το πόσο βαθειά θα είναι η αλλαγή, και πότε να την περιμένουμε περίπου; Ρωτάω γιατί κάνω μια (αναγκαστική) επαναδιάρθρωση των σημειώσεών μου, και βλέπω τη (σκληρή) δουλειά μου να πηγαίνει στράφι, αν αλλάξουν τα πάντα σε 1-2 χρόνια...  :'( :'(

Καλά θα δω τι θα κάνω αλλά δεν υπόσχομαι οκ; Θα είναι εφιάλτης το debug όχι τίποτα άλλο και δυστυχώς με το ίδιο seed θα παίρνεις αναγκαστικά ίδια αποτελέσματα. Θα λυνόταν εύκολα, αν είχα μια getTime() αλλά αφού δεν...
ΥΓ: Καμιά σκληρή δουλειά δε πάει στράφι. Απλά αναπροσαρμόζεται στα νέα δεδομένα, με περισσότερη σκληρή δουλειά. Μη στενοχωριέσαι.

akalest0s

• Βετεράνος
« Απάντηση #18 στις: 08 Νοέ 2019, 04:03:36 μμ »
Για να μην δώσω πάλι λάθος εντύπωση  :P, είμαι φουλ υπέρ της επικείμενης αλλαγής.. αν και επιφυλακτικός για το που θα πάει το πράγμα. Είδομεν.