εκπαιδευτικό λογισμικό και icedtea-plugin

Ξεκίνησε από richard, 02 Οκτ 2015, 01:18:15 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

richard

Σε δημοτικό σχολείο με Ubuntu 12.04.5 ltsp προσπάθησε μία δασκάλα να τρέχουν τα παιδιά η εφαρμογή μαθηματικά Γ και Δ, αλλά επειδή ζήτησε κάτι που δεν είχαν καταλάβει δεν προχώρησε.

Δεν δουλεύω στο σχολείο, απλά το κάνω επισκέψεις που και που. Για αυτό το λόγο προσπάθησα να δω την ίδια εφαρμογή στο δικό μου η/υ που έχω Debian Jessie σε 32 bit.

Έβαλα ts_sch_gr-repo-trusty.list και έγινε η εγκατάσταση. Δεν είχα τα πακέτα icedtea-plugin ούτε openjdk-7-jre:i386 εγκαταστημένο και δεν ήταν στα dependencies. Η γρίνια στο iceweasel (δηλαδή Mozilla Firefox σε Debian) ήταν απλώς δεν είχε το plugin (αλλά δεν έλεγε ποίο plugin.)

Τέλος πάντων όταν έβαλα και icedtea-plugin ζήτησε την άδεια να τρέξει. Μάλλον εκεί είχε κολλήσει η δασκάλα. Όλα καλά που τελειώνει καλά.

Richard

alkisg

Γεια σου Richard,

έχεις δίκιο, πρέπει να προστεθεί η Java στις εξαρτήσεις αυτού του πακέτου. Ευχαριστούμε!

Χειρωνακτικές οδηγίες για την Java: http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Oracle_Java

richard

Ευχαριστούμε για τις οδηγίες στο wiki. Επειδή αρκετά σχολεία δεν θα έχουν ανθρώπους με την κατάλληλα γνώση του linux σε σταθερή βάση, το wiki και το στέκι είναι απαραίτητα!

Σαν επισκέπτης σε διάφορα σχολεία η ερώτηση μου είναι να τους αφήσω με την openjdk με icedtea η του Oracle;

Richard

richard

Πάλι σήμερα έβαλα μπρος την εφαρμογή dim-mathimatika-c-d και πάλι η browser ζήτησε την άδεια να ενεργοποιήσει το icedtea. Κάνοντας κλικ εμφανίζει:

"Application applet1 from file:/usr/share/dim-mathimatika-c-d/d05-web/classG/programs/ is missing the permissions attribute. Applications without this attribute should not be trusted. Do you wish to allow this application to run?"

Εάν φταίει ότι την τρέχω στο Debian Jessie και όχι στο Ubuntu 12.04 ας μη συνεχίσουμε το θέμα. Διαφορετικά η ερώτηση μου είναι γενική για όλο το εκπαιδευτικό λογισμικό. Κάνοντας τα βήματα στο wiki θα λύνει τέτοια θέματα;

Richard

alkisg

Richard ναι, η σελίδα του wiki εξηγεί το πώς λέμε στην Java να εμπιστευτεί μη υπογεγραμμένο λογισμικό, όπως είναι τα Μαθηματικά Γ´ - Δ´.
Τα λογισμικά από το http://ts.sch.gr/repo τα υποστηρίζουμε και σε Debian, όσο μπορούμε βέβαια, γιατί τον κώδικα δυστυχώς δεν τον έχουμε, δεν ξέρω ποιος είχε κάνει παραλαβή σε αυτά τα λογισμικά...
Από openjdk vs oracle, τα συγκεκριμένα λογισμικά παίζουν καλύτερα με την Oracle.

richard

Να είσαι καλά για την συμβολή και την υποστήριξή σου!!

Richard

richard

Αναφορά της εγκατάσταση dim-mathimatika-c-d σε η/υ με Ubuntu 12.04 standalone και με java version "1.8.0_60"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.8.0_60-b27)
Java HotSpot(TM) Client VM (build 25.60-b23, mixed mode)

Ακολουθώντας τις οδηγίες  http://ts.sch.gr/wiki/Linux/Oracle_Java έβαλα στο αρχείο /etc/.java/deployment/security/exception.sites
την γραμμή
file:///usr/share/dim-mathimatika-c-d/

Εάν υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικό λογισμικό, όλα στο /usr/share/ αρχίζοντας με "dim" η θα έκανα (στο τερματικό)

     ls /usr/share/ | grep dim >> /etc/.java/deployment/security/exception.sites

και θα πρόσθετα "file:///usr/share" ύστερα και το σύμβολο "/" στο τέλος της κάθε γραμμή η

θα έβαλα απλώς μία γραμμή
      file:///usr/share/

(αλλά δεν είναι την ίδια ασφαλή.)

Όντως τώρα το πακέτο icedtea-plugin είναι στα "dependencies".

Από τις επιλογές 11 ανοίγουν (μετά που δίνω την άδεια κάθε φορά) και βγάζουν λάθους στα κώδικα σε ηλεκτρονικό κατάστημα, κερματοδέκτης, ηλεκτρονικό κατάστημα, μαθαίνω το ευρό, πίτσα και μέτρηση χρόνου.

Γνωρίζω ότι τα κώδικα δεν είναι διαθέσιμα σε μας. Απλώς το αναφέρω (έχει βρει κάποιος/κάποια μία λύση σε μερικά;)

Βάζοντας το openjdk αντί του Oracle δεν βρήκα βελτίωση.

Richard