Ltsp 12.04 και αντίγραφα ασφαλείας

Ξεκίνησε από mitsospap, 18 Μαΐου 2015, 11:01:11 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Καλησπέρα, θα ήθελα να περάσω κατι drivers για τον διαδραστικό και κατι αλλα που θέλω. Εχει δοκιμάσει κανείς την χρήση των αντιγράφων ασφαλείας για να απεγκαθιστώνται εύκολα drivers ή failed εγκαταστάσεις πχ βάζω το libreoffice 4.3 και δεν μου αρέσει και έτσι το βγάζω εύκολα. Για να επαναφέρω τον server σε μια προηγούμενη καλη κατάσταση.

mitsospap

To ubuntu one που ανοιγει αν πας να δημιουργήσεις αντίγραφα ασφαλείας απο τις ρυθμίσεις συστήματος μαλλον εχει εγκαταληφθεί και δεν λειτουργεί. Το εχει λειτουργήσει κανεις αλλος;

alkisg

Το Ubuntu One έχει εγκαταλειφθεί, αλλά τα αντίγραφα ασφαλείας (Deja Dup) όχι:
http://bazaar.launchpad.net/~deja-dup-hackers/deja-dup/34/changes
Όμως δεν αφορά αντίγραφα συστήματος αλλά αντίγραφα αρχείων των χρηστών.

Πάντως για τέτοιες γενικές ερωτήσεις Ubuntu, καταλληλότερο είναι το forum.ubuntu-gr.org. Εδώ ας κρατήσουμε τη θεματολογία σε ζητήματα που είναι πιο εξειδικευμένα για εκπαίδευση και όχι τα γενικά που αφορούν όλους τους χρήστες. Σίγουρα π.χ. το ubuntu-gr έχει περισσότερα άτομα που να έχουν χρησιμοποιήσει το deja-dup από ότι εδώ. Διάβασε λίγο τις οδηγίες χρήσης του παρόντος πίνακα:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4704.0

Για δοκιμές νέου Libreoffice κλπ το καλύτερο είναι μια εικονική μηχανή π.χ. VirtualBox, όπου εγκαθιστάς ό,τι θες και μετά πατάς απλά Revert to snapshot. Αλλά κι αυτό το θέμα καλύτερα ταιριάζει στο forum.ubuntu-gr.org... εδώ ας μείνουμε πιο σταθεροί στις προεπιλεγμένες εκδόσεις της διανομής και χωρίς πολλές δοκιμές για να μην μπλέκουμε και τους νέους χρήστες. :)

mitsospap

#3
Déjà Dup's main screen summarizes your backup settings. By default, Déjà Dup backs up your Home directory, ignoring the Trash and Downloads folders. It puts the backup in your Ubuntu One account. If you want to enable automatic backups, don't do it yet – customize your backup settings first.

Οπότε μάλλον λέμε για το ίδιο, ακόμα. Μπορεί να κάνει back σε σκληρό δίσκο; Κάποιοι παραπονιούνται για errors όταν επαναφέρουν, όποτε θα ψάξω για άλλο.

alkisg

Παράθεση από: mitsospap στις 25 Μαΐου 2015, 12:14:58 ΠΜ It puts the backup in your Ubuntu One account.

Δεν ξέρω από πού κάνεις quote, αλλά πάντως η περιγραφή του πακέτου λέει "Support for local, remote, or cloud backup locations, such as Amazon S3, and Rackspace Cloud Files". Σίγουρα κάποτε θα υποστήριζε και Ubuntu One, αλλά σίγουρα δεν είναι και το μοναδικό που υποστηρίζει.


Παράθεση από: mitsospap στις 25 Μαΐου 2015, 12:14:58 ΠΜΜπορεί να κάνει back σε σκληρό δίσκο; Κάποιοι παραπονιούνται για errors όταν επαναφέρουν, όποτε θα ψάξω για άλλο.

Απ' ότι λέει η περιγραφή του ναι, αλλά παραπέρα δεν ξέρω δεν το έχω χρησιμοποιήσει, γι' αυτό πρότεινα να ρωτήσεις στο ubuntu-gr που εμπίπτει και καλύτερα και στη θεματολογία του και στις γνώσεις των μελών του...

Το καλύτερο για όλα αυτά πάντως θα είναι όταν το btrfs ωριμάσει, οπότε με 2 δίσκους σε RAID και με καθημερινά και αυτοματοποιημένα btrfs snapshots, θα έχουμε και προστασία από διαγραφές/αλλαγές (snapshots=backups) και προστασία από hardware failures (raid), χωρίς καθόλου χρόνο από μέρους μας και χωρίς επίπτωση στις επιδόσεις... μέχρι τότε εγώ προσωπικά βολεύομαι με dd, cp και rsync (ή με απλό copy/paste από τον Ναυτίλο). :)