Πρόβλημα με splitter στο server

Ξεκίνησε από Γιάννης Γαϊδαρτζής, 03 Οκτ 2014, 07:36:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Εγκατέστησα 12.04 με το cd για τα γυμνάσια και λειτούργησε κανονικά. Στο server συνδέεται και προβολέας με παθητικό splitter(καλώδιο με μια είσοδο και δυο εξόδους). Με το splitter δεν εμφανίζεται η οθόνη(είναι μαύρη) με τα λειτουργικά (dual boot) και φορτώνει τα windows(τα έχω βάλει σαν πρώτη επιλογή). Χωρίς το splitter λειτουργεί τέλεια. Βρήκα στο forum παρόμοιο πρόβλημα(https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5220.msg54749#msg54749), δοκίμασα και τη διαδικασία με το /etc/X11/xorg.conf αρχείο:
Section "Device"
    Identifier    "Configured Video Device"
EndSection
 
Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
    HorizSync     33.0-88.0
    VertRefresh   33.0-75.0
EndSection
 
Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor       "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
EndSection

αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τι να κάνω; 
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα είναι στο μενού επιλογών του boot manager grub, και όχι του συστήματος γραφικών xorg.
Ξεκίνα λίγο χωρίς splitter, δοκίμασε τα παρακάτω, και μετά κάνε reboot με splitter:

Κώδικας: Bash
sudo sed 's/#\(GRUB_TERMINAL=console\)/\1/' -i /etc/default/grub
sudo update-grub


(τα παραπάνω ουσιαστικά βγάζουν το σχόλιο, #, από την γραμμή GRUB_TERMINAL=console, καταργώντας έτσι την κατάσταση γραφικών του grub)

demetriox

Παράθεση από: igaid στις 03 Οκτ 2014, 07:36:33 ΜΜ
Εγκατέστησα 12.04 με το cd για τα γυμνάσια και λειτούργησε κανονικά. Στο server συνδέεται και προβολέας με παθητικό splitter(καλώδιο με μια είσοδο και δυο εξόδους). Με το splitter δεν εμφανίζεται η οθόνη(είναι μαύρη) με τα λειτουργικά (dual boot) και φορτώνει τα windows(τα έχω βάλει σαν πρώτη επιλογή). Χωρίς το splitter λειτουργεί τέλεια. Βρήκα στο forum παρόμοιο πρόβλημα(https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5220.msg54749#msg54749), δοκίμασα και τη διαδικασία με το /etc/X11/xorg.conf αρχείο:
Section "Device"
    Identifier    "Configured Video Device"
EndSection
 
Section "Monitor"
    Identifier    "Configured Monitor"
    HorizSync     33.0-88.0
    VertRefresh   33.0-75.0
EndSection
 
Section "Screen"
    Identifier    "Default Screen"
    Monitor       "Configured Monitor"
    Device        "Configured Video Device"
EndSection

αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Τι να κάνω;

Πιστεύω πως αντιμετωπίζετε με λάθος τρόπο το πρόβλημα...

Έχω στο σπίτι δύο Η/Υ (ένας με LINUX κι ένας με win7) αλλά έχω μια οθόνη και ένα πλητκρολόγιο - ποντίκι μέσω ενός switch...

Η κάρτα γραφικών μου στο μηχάνημα των win7 εκτός της κλασικής εξόδου που στέλνει στο switch έχει και μια έξοδο HDMI στην οποία πολλές φορές συνδέω την τηλεόραση...

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν είναι και τα δύο καλώδια πάνω στην κάρτα τότε κατά την εκκίνηση των win7 εμφανίζει μαύρη οθόνη μέχρι την στιγμή που εμφανίζεται η οθόνη log in στα win7... Χάνω δηλαδή όλες τις πληροφορίες μέχρι εκείνη τη στιγμή... Δεν είναι πρόβλημα εκκίνησης αλλά νομίζω ότιέχει να κάνει με τον διαμοιρασμό του σήματος... ίσως η κάρτα σου να μην ¨ανέχεται" δύο συσκευές ταυτόχρονα τουλάχιστον μέχρι να φορτωθούν σωστά οι drivers...

Νομίζω πως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην περίπτωσή σου...

Μια υπόθεση είναι όλο αυτό βέβαια

Y/Γ. Α!!!! Ξέχασα ότι το ίδιο συμβαίνει και στο σχολείο σε laptop που συνδέω τον διαδραστικό... σκοτεινιάζει στην εκκίνηση μέχρι το σημείο log in!!

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Παράθεση από: demetriox στις 03 Οκτ 2014, 10:31:04 ΜΜ
Πιστεύω πως αντιμετωπίζετε με λάθος τρόπο το πρόβλημα...

Έχω στο σπίτι δύο Η/Υ (ένας με LINUX κι ένας με win7) αλλά έχω μια οθόνη και ένα πλητκρολόγιο - ποντίκι μέσω ενός switch...

Η κάρτα γραφικών μου στο μηχάνημα των win7 εκτός της κλασικής εξόδου που στέλνει στο switch έχει και μια έξοδο HDMI στην οποία πολλές φορές συνδέω την τηλεόραση...

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι όταν είναι και τα δύο καλώδια πάνω στην κάρτα τότε κατά την εκκίνηση των win7 εμφανίζει μαύρη οθόνη μέχρι την στιγμή που εμφανίζεται η οθόνη log in στα win7... Χάνω δηλαδή όλες τις πληροφορίες μέχρι εκείνη τη στιγμή... Δεν είναι πρόβλημα εκκίνησης αλλά νομίζω ότιέχει να κάνει με τον διαμοιρασμό του σήματος... ίσως η κάρτα σου να μην ¨ανέχεται" δύο συσκευές ταυτόχρονα τουλάχιστον μέχρι να φορτωθούν σωστά οι drivers...

Νομίζω πως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στην περίπτωσή σου...

Μια υπόθεση είναι όλο αυτό βέβαια

Y/Γ. Α!!!! Ξέχασα ότι το ίδιο συμβαίνει και στο σχολείο σε laptop που συνδέω τον διαδραστικό... σκοτεινιάζει στην εκκίνηση μέχρι το σημείο log in!!


Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Χωρίς το splitter το μενού του boot manager grub εμφανίζεται κανονικά. Με το splitter δεν εμφανίζεται καθόλου το μενού και φορτώνει το προεπιλεγμένο λειτουργικό. Να δοκιμάσω την πρόταση σου Άλκη ή θέλει κάτι άλλο;
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Αν βλέπεις το output του BIOS πριν τον grub,
και επομένως δηλαδή το πρόβλημα είναι η κατάσταση γραφικών του grub και όχι η επιλογή της εξόδου της κάρτας γραφικών,
τότε ναι δοκίμασε αυτό που είπα...

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Λοιπόν, έκανα αυτό που μου είπες και εμφανίστηκε το μενού του boot manager grub. Όταν όμως επιλέγω ubuntu δείχνει μαύρη οθόνη. Χωρίς να κλείνω τον υπολογιστή βγάζω το splitter και συνδέω το καλώδιο απευθείας στην κάρτα και παίζει κανονικά.
Τι κάνω;
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Αν έχεις ακόμα το xorg.conf, βγάλ' το.
Αν όχι, αφού μπουτάρει δοκίμασε να πατήσεις Alt+Ctrl+F1 για να δεις αν σου εμφανίζει κατάσταση κειμένου.

demetriox

#7
Παράθεση από: igaid στις 06 Οκτ 2014, 08:25:21 ΠΜ
Λοιπόν, έκανα αυτό που μου είπες και εμφανίστηκε το μενού του boot manager grub. Όταν όμως επιλέγω ubuntu δείχνει μαύρη οθόνη. Χωρίς να κλείνω τον υπολογιστή βγάζω το splitter και συνδέω το καλώδιο απευθείας στην κάρτα και παίζει κανονικά.
Τι κάνω;

Κάνε αυτό που πρότεινε ο άλκης κι αν δεν πετύχει, τότε απλά στην εκκίνηση απομόνωσε το σπλίτερ!

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Και με το xorg.conf και χωρίς δεν εμφανίζει τίποτα-μαύρη οθόνη. Όταν βράζω το splitter είναι σε κατάσταση κειμένου.
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ