ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΟΥ & ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗΣ Η/Υ ΜΕ UBUNTU 12.04.3

Ξεκίνησε από bright, 03 Ιουν 2014, 11:31:36 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Εγατέστησα το ubuntu 12.04.03 LTS σε 2 Η/Υ του σχολ. εργαστηρίου που τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται στο επισυναπτόμενο μήνυμα, αλλά δεν τερματίζουν ούτε κάνουν επανεκκίνηση- εμφανίζεται μαύρη οθόνη και ο δίσκος εξακολουθεί να δουλεύει, το πληκτρολόγιο και το ποντίκι έχουν ρεύμα. Τι θα μπορούσα να κάνω για να λύσω το πρόβλημα;


bright

έκανα την εγκατάσταση με το cd της τεχνικής στήριξης που προτείνει το link που παράθεσες,
σε φορητό Η/Υ η ίδια εγκατάσταση δεν είχε πρόβλημα

alkisg

Σε αυτούς τους υπολογιστές, ποιο είναι το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών;
Κώδικας: Bash
uname -a
dpkg -l 'linux-image*-lts-*' 'xserver-xorg-lts-*' | grep ^ii

apapakL

#4
To cd της τεχνικής στήριξης έχει παλαιότερο kernel. Στο ίδιο post (--> https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5066.msg60700#msg60700) αναφέρεται και ο τρόπος που μπορείς να εγκαταστήσεις ένα νεότερο kernel που λύνει προβλήματα όπως τα δικά σου και που προκύπτουν λόγω πολύ καινούργιου hardware. Λογικά αν τρέξεις την εντολή:

sudo apt-get install --purge linux-generic-lts-trusty xserver-xorg-lts-trusty

sudo apt-get install --purge linux-generic-lts-saucy xserver-xorg-lts-saucy


θα εγκαταστήσεις έναν νεότερο πυρήνα που θα  υποστηρίζει το νέο σου hardware. Όσον αφορά στον φορητό που αναφέρεις το υλικό του μάλλον υποστηρίζεται και από τον default kernel που διατίθεται στο cd της τεχνικής στήριξης, για αυτό και δεν έχεις πρόβλημα...


bright

    Για τις εντολές:
uname -a
dpkg -l 'linux-image*-lts-*' 'xserver-xorg-lts-*' | grep ^ii
η απάντηση είναι:
Δε βρέθηκαν πακέτα που να ταιριάζουν με linux-image*-lts-*.
Δε βρέθηκαν πακέτα που να ταιριάζουν με xserver-xorg-lts-*.


για την εντολή εγκατάστασης νέου kernel που μου είπατε:
user5@user5-H81M-DS2:~$ sudo apt-get install --purge linux-generic-lts-trusty xserver-xorg-lts-trusty
[sudo] password for user5:
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                 
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
E: Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου xserver-xorg-lts-trusty
user5@user5-H81M-DS2:~$ sudo apt-get install --purge linux-generic-lts-trusty xserver-xorg-lts-trusty
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                 
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε

apapakL

#6
Για δοκίμασε:

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get dist-upgrade


και μετά

sudo apt-get install --purge linux-generic-lts-trusty xserver-xorg-lts-trusty
sudo apt-get install --purge linux-generic-lts-saucy xserver-xorg-lts-saucy

alkisg

@bright, ξέχασες να ανεβάσεις το αποτέλεσμα της εντολής: uname -a

@apapakL, δεν έχει βγει ακόμα για trusty: http://packages.ubuntu.com/search?keywords=xserver-xorg-lts

apapakL

ουπς μου ξέφυγε στο copy paste όταν έψαχνα να βρώ αν έχει βγει και για trusty  >:(

το διόρθωσα στα προηγούμενα post... Sorry :-[

alkisg

Σώπα βρε ίσα ίσα, ευχαριστούμε για τη βοήθεια!!! Θα βγει σε λίγες μέρες, είναι ήδη στο -proposed.

bright

σήμερα έκανα ξανά την εγκατάσταση μήπως αλλάξει κάτι, αλλά δεν άλλαξε τίποτα
δοκίμασα να κάνω τερματισμό και με την εντολή
sudo shutdown -h now
αλλά πάλι δεν έκανε

τώρα δεν είμαι σχολείο για να ξαναδώσω την εντολή uname -a,

άφησα και έγιναν και οι ενημερώσεις λογισμικού για να δω μήπως αλλάξει κάτι,
μετά τις ενημερώσεις δεν έκανε επανεκκίνηση, έπρεπε να το κλείσω από το κουμπί, και να το ανοίξω ξανά σε recovery mode
μετά από αυτό έκανε shutdown
αλλά μία φορά μόνο, σε δεύτερη προσπάθεια δεν ξαναέκανε
ο έλεγχος συστήματος έβγαλε τις πληροφορίες που φαίνονται στο επισυναπτόμενο αρχείο, όπου φαίνεται ότι υπάρχει πρόβλημα με τα γραφικά
τώρα Τετάρτη 11/6 είμαι ξανά στο σχολείο (τις άλλες μέρες είμαι στις πανελλήνιες), για να δοκιμάσω και άλλα πράγματα

ελπίζω να λύνεται το πρόβλημα
μπορεί και να μην λύνεται;
αν δείτε τα χαρακτηριστικά του η/υ που έχω παραθέσει σε επισυναπτόμενο αρχείο, δεν πρόκειται για η/υ πρόσφατης τεχνολογίας, dual core είναι

alkisg

http://ark.intel.com/products/77773/Intel-Pentium-Processor-G3220-3M-Cache-3_00-GHz
Launch Date    Q3'13

Δηλαδή η CPU σου βγήκε το 2013, ενώ το Ubuntu 12.04 έχει βγει το 2012, και περιέχει προγράμματα του 2011... :)

Γι' αυτό και κατά πάσα πιθανότητα χρειάζεται νέος πυρήνας όπως είπε ο apapakL.
Τρέξε την εντολή που αναφέρω στο μήνυμα
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=5066.msg60700#msg60700
και κάνε και τις ενέργειες που λέω στην τελευταία γραμμή του ίδιου μηνύματος.

bright

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την βοήθεια.
Τα δοκίμασα αυτά στο σπίτι (που ούτως ή άλλως δεν είχα πρόβλημα) για εξάσκηση, ανάμεσα σε φορητό και σταθερό. Στο φορητό έχω ubuntu και στο σταθερό win7. Όλα δούλεψαν καλά.
Δεν προχώρησα ακόμα σε χρήστες και ομάδες βέβαια, τις επόμενες ημέρες.
Στο σχολείο δεν έχω βάλει ακόμα το ltsp για να εγκαταστήσω τα sch-scripts, και να κάνω δημοσίευση εικονικού δίσκου. Στήνω τους clients κατ' αρχήν και αντιμετώπισα το πρόβλημα που προανέφερα.
Την Τετάρτη θα τα δοκιμάσω να εγκαταστήσω καινούριο πυρήνα στο σχολείο ελπίζω. Μεκάρι να πετύχει.
Είναι λίγο κολύμπι στα βαθιά, υπάρχει διάθεση, αρκεί να μην έχει γίνει λάθος στις προδιαγραφές των Η/Υ, το είχα ψάξει βέβαια ...

bright

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
Το ίδιο πρόβλημα παρουσίασε και ο Η/Υ που θα έχω για server.
Ακολούθησα τις οδηγίες για την εγκατάσταση νέου πυρήνα και την αφαίρεση παλαιών πυρήνων και φαίνεται ότι λύθηκε. Δηλαδή και ο client και ο server τερματίζουν και κάνουν επανεκκίνηση. Όλα τα υπόλοιπα δούλευαν.
Δεν γνωρίζω βέβαια αν μετά από αυτό θα με αφήσει να εγκαταστήσω τα εκπαιδευτικά λογισμικά γιατί στην προσπάθεια να δω αν το υλικό μου είναι εντάξει παρέλειψα αυτό το βήμα.

tsarmis

Είχα παρόμοιο πρόβλημα. Απο το Live CD o server έκανε και restart και shutdown. Μετά την εγκατάσταση δεν έκανε τίποτα απο τα δυο, αν και έκανα όλα τα updates που έβγαλε. Τα client κάνανε reboot και shutdown κανονικά. Ακολούθησα τις οδηγίες του post.

Πριν ενημερώσω kernel:
yper@SERVER:~$ uname -a
Linux SERVER 3.2.0-64-generic-pae #97-Ubuntu SMP Wed Jun 4 22:22:15 UTC 2014 i686 i686 i386 GNU/Linux
yper@SERVER:~$ dpkg -l 'linux-image*-lts-*' 'xserver-xorg-lts-*' | grep ^ii
Δε βρέθηκαν πακέτα που να ταιριάζουν με linux-image*-lts-*.
Δε βρέθηκαν πακέτα που να ταιριάζουν με xserver-xorg-lts-*.


Μετά την ενημέρωση των apt-get και kernel:
yper@SERVER:~$ uname -a
Linux SERVER 3.11.0-23-generic #40~precise1-Ubuntu SMP Wed Jun 4 22:07:06 UTC 2014 i686 i686 i386 GNU/Linux
yper@SERVER:~$ dpkg -l 'linux-image*-lts-*' 'xserver-xorg-lts-*' | grep ^ii
ii  linux-image-generic-lts-saucy              3.11.0.23.20                                 Generic Linux kernel image
ii  xserver-xorg-lts-saucy                     1:7.7+1ubuntu6~precise1                      X.Org X server


Αποτέλεσμα ο server κάνει restart και shutdown κανονικά και μάλιστα ξεκινά και αισθητά ποιο γρήγορα.
(Turbo-X i3-4130 CPU @ 3.40GHz, 4Gb RAM, 500HDD, dual boot Win 7)

Το δίκτυο είναι 100Mbps με δύο κάρτες δικτύου στον server σε bond.

Ερώτηση: Τα τερματικά είναι P4 1.70 GHz και P3 550 GHz, σύνολο 6 όλα thin, θα έχουν κάποιο θέμα με τον νέο kernel?