Win32loader σε Windows 7

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 18 Δεκ 2013, 09:15:14 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Εγκαθιστώντας το win32loader.exe σε Win7 client (προκειμένου να είναι dual boot), μου βγάζει την επιλογή για το Linux με ιερογλυφικά μετά το PXE που είναι με αγγλικούς χαρακτήρες, τόσο στα Win - δεξί κλικ στο Mycomputer κλπ όσο και στην οθόνη του boot. Καμιά ιδέα??

yiannis

To κείμενο που λες ότι δε φαίνεται σωστά, είναι στα ελληνικά ή στα αγγλικά;

Αν είναι στα ελληνικά, πιθανώς να έχει να κάνει με το default character encoding. Μπορείς να το αλλάξεις από τον πίνακα ελέγχου, λέει κάτι για μη unicode εφαρμογές. Δεν είμαι σε windows τώρα να σου πω ακριβώς. Αλλά για κάτι τόσο απλό, εγώ θα άλλαζα το κείμενο με κάτι στα αγγλικά, πχ "ubuntu ltsp".

Δημήτρης Γκίνης

Το κείμενο που δεν εμφανίζεται σωστά είναι στα Ελληνικά.
Πώς να το αλλάξω όμως, όταν από το MyComputer-> Δεξί κλικ κτλ με αφήνει να αλλάξω μόνο την default επιλογή για το λειτουργικό που θα φορτώσει και δεν με αφήνει να κάνω edit τις εγγραφές?
Σε κάποιο αρχειάκι ήταν γραμμένες αυτές αλλά δεν θυμάμαι που, ώστε να τις αλλάξω.

yiannis


Δημήτρης Γκίνης

Το boot.ini δημιουργείται μόνο μετά από εγκατάσταση των winxp. Βέβαια και εγώ αυτό θυμόμουν αλλά στα win7 δεν υπάρχει.

Δημήτρης Γκίνης

Θα δοκιμάσω αύριο μία από τις λύσεις που περιγράφονται στο άρθρο αυτό:
http://www.sevenforums.com/tutorials/5110-dual-boot-change-os-name-windows-boot-manager.html

yiannis

Έχεις δίκιο για το boot.ini, δεν το θυμόμουν πώς είναι στα win7.
Δοκίμασε Control Panel -> Clock, Language and Region -> Region and Language -> Administrative -> Change System Locale και βάλε Greek. Μήπως είναι από εκεί το πρόβλημα...

Δημήτρης Γκίνης

Το System Locale είναι έτσι και αλλιώς Greece. Τελικώς όμως το έκανα εύκολα με το EasyBCD.