Δε φορτώνει το γραφικό περιβάλλον στο ltsp server

Ξεκίνησε από elf, 29 Οκτ 2013, 03:42:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

elf

Βγαίνει μήνυμα ότι δεν εντόπισε οθόνη και συσκευές εισόδου (στα αγγλικά) και δεν φορτώνει το περιβάλλον. Οι διαδικασίες ξεκινούν κανονικά γιατί οι client φορτώνουν κανονικά, αλλά δεν μπορούν να αποθηκεύσουν. Ανοίγοντας το firefox στους client βγάζει bus error και δεν συνεχίζει.  Τι μπορεί να έχει συμβεί;
Αν χρειαστεί να επανεγκαταστήσω το ubuntu, μπορώ να κρατήσω το /home με κάποιο τρόπο; Είναι στο ίδιο partition.
Ευχαριστώ πολύ

Edit: Το μήνυμα είναι "Your screen, graphics card, and input device settings could not be detected correctly. You will need to configure these yourself" Δε λειτουργεί το ποντίκι και το πληκτρολόγιο

apapakL

Προηγήθηκε κάποιο update (που ίσως να μην ολοκληρώθηκε);

alkisg

Μου ακούγεται σαν να έχει προβλήματα το σύστημα αρχείων, και να προσαρτάται read only...
Δοκίμασε να ξεκινήσεις από ένα Live CD, και να δώσεις:
sudo lsblk # για να δεις τις κατατμήσεις
sudo fsck -fp /dev/sda1 # όπου sda1, η κατάτμηση linux

Αν χρειαστείς επανεγκατάσταση, στο βήμα που ζητάει που να εγκατασταθεί, διάλεξε "Κάτι άλλο", πες του να χρησιμοποιήσει το /dev/sda1 ως "/", και να μην το διαμορφώσει. Έτσι το /home θα μείνει ανέγγιχτο.

elf

#3
Παράθεση από: alkisg στις 29 Οκτ 2013, 05:37:45 ΜΜ
sudo fsck -fp /dev/sda1 # όπου sda1, η κατάτμηση linux
Βγάζει το μήνυμα:
/dev/sda6: 458810/5758976 files (1.0% non-contiguous), 23005750/23006464 blocks
Είχα 2 μέρες να κάνω update, οπότε μάλλον δεν έφταιξε κάτι τέτοιο. Είχα ανοίξει ένα σωρό προγράμματα ταυτόχρονα βέβαια..
Edit: έκανα έλεγχο του σκληρού δύο φορές με το livecd και γράφει errors in 2 files. Δεν αναφέρει όμως ποια (τι διακριτικότητα :-( ). Να μπω στη διαδικασία να επανεγκαταστήσω το σύστημα ή απλά να ξεχάσω το σκληρό μου; Μου είχε καεί πριν μερικούς μήνες και πάλι. Πώς μπορώ να ελέγξω για bad block?

apapakL

Για έλεγχο του σκληρού θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα εργαλεία του Hirens Boot CD...--> ftp://ftp.cc.uoc.gr/mirrors/hbcd/

elf

Eυχαριστώ για το link, θα το τρέξω, αλλά πριν κοίταξα το disk analyzer και μου έβγαλε ότι χρησιμοποιούνται τα 100.8 από 122.7 GB του σκληρού μου !!!
Συγκεκριμένα το /var/log παίρνει 39.9 GB, είναι λογικό αυτό; Μήπως φταίει αυτό; Μπορώ να διαγράψω τα logs χωρίς να διαλύσω το σύστημα;

alkisg

elf, αν θες μπες από το live cd και έλα λίγο από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε για χωρίς φορμάτ...

elf

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
Τελικά ήταν γεμάτος ο σκληρός και σβήνοντας το /var/log ξεκίνησε το σύστημα. Θα ανοίξω νέο θέμα γιατί δεν παίζει το squid (το οποίο μάλλον και γέμισε το log)