Εγκατάσταση Ubuntu LTSP σε laptop και περιφορά του σε δύο σχολικά εργαστήρια

Ξεκίνησε από spirosb, 23 Οκτ 2013, 11:16:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

spirosb

Συγχαρητήρια σε όλους εδώ για την πολύ καλή δουλειά... Είμαι Πληροφορικός από την Κρήτη, και όπως δειχνει η κατάσταση φέτος θα χρειαστεί να εργαστώ σε δύο σχολεία. Επειδή τα δύο προηγούμενα χρόνια έστησα και χρησιμοποιήσα εργαστήριο με Ubuntu LTSP, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα δουλέψω φέτος χωρίς αυτό... Έτσι σκέφτομαι να στήσω στο laptop μου το Ubuntu LTSP και να μπουτάρουν από το λάπτοπ μου οι clients και στα δύο σχολεία... Έκανα μια αναζήτηση και δεν βρήκα κάτι σχετικό στο φόρουμ. Μου διέφυγε? 'Η απλά θα αλλάζω IP στο λάπτοπ σε κάθε σχολείο που θα πηγαίνω? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alkisg

Την πρώτη φορά ακολουθείς κανονικά το http://ts.sch.gr/wiki/Linux/sch-scripts/Στατική_IP, και επιλέγεις "Μόνο αυτόματες διευθύνσεις (DHCP)".

Για κάθε άλλο σχολείο,
από το εικονίδιο δικτύου → Πληροφορίες σύνδεσης, βλέπεις την IP που πήρε ο server, π.χ. 192.168.0.123,
μετά από ένα τερματικό δίνεις: sudo gedit /etc/dnsmasq.d/ranges.conf
και σε αυτό το αρχείο βάζεις τέτοιες γραμμές, μία για κάθε σχολείο:
dhcp-range=192.168.0.0,proxy
dhcp-range=10.160.67.0,proxy
...
Το τελευταίο νούμερο μπορεί να είναι οτιδήποτε, δεν χρειάζεται να είναι το .123 της IP που πήρε ο server, οπότε συνήθως βάζουμε το .0 που αντιστοιχεί στο subnet.

Αφού αποθηκεύσεις το αρχείο, δίνεις: sudo service dnsmasq restart


Και έτοιμος, πια σε όλα αυτά τα σχολεία θα παίζει κατευθείαν.

spirosb

Ευχαριστώ για τη γρήγορη και κατατοπιστική απάντηση... Θα το δοκιμάσω και αν έχω επιπλοκές θα ξαναρωτήσω. Και πάλι ευχαριστώ!