LINUX ΣΕ WINDOWS 7 ULTIMATE

Ξεκίνησε από bright, 30 Δεκ 2012, 08:39:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bright

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Προσπαθώ να εγαταστήσω linux σε windows 7 ultimate 64 bit και δεν τα καταφέρνω. Προσπάθησα με τις διανομές τις τεχνικές στήριξης του Π.Σ.Δ. και δεν εκκινεί από το cd αλλά ούτε και επιτυγχάνει η εγατάσταση μενού εκκίνησης.
Προσπάθησα με την alternate ubuntu 12.04 lts 64 bit φάνηκε να ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση αλλά... δεν έβγαλε το boot μενού και εκκινεί μόνο με windows. Πριν κάνω αναβάθμιση στο pc μου το είχα dual boot με windows xp και ubuntu. Έχει κάποιος κάποια ιδέα;

alkisg

Καλημέρα,

Παράθεση από: bright στις 30 Δεκ 2012, 08:39:09 ΜΜ
Προσπαθώ να εγαταστήσω linux σε windows 7 ultimate 64 bit

Αυτό ακούγεται λίγο περίεργα γιατί ένα λειτουργικό δεν μπορεί να εγκατασταθεί μέσα σε άλλο λειτουργικό... Υποθέτω ότι θες να κάνεις dual boot των windows 7 που έχεις, μαζί με νέα εγκατάσταση ubuntu σε κάποιο ξεχωριστό partition.


Παράθεση από: bright στις 30 Δεκ 2012, 08:39:09 ΜΜ
Προσπάθησα με τις διανομές τις τεχνικές στήριξης του Π.Σ.Δ. και δεν εκκινεί από το cd

Με ποιο πρόγραμμα και ποια διαδικασία έγραψες το .iso σε CD; Θα πρέπει να βρεις επιλογή "burn iso" και όχι "new data CD", έτσι;


Παράθεση από: bright στις 30 Δεκ 2012, 08:39:09 ΜΜ
αλλά ούτε και επιτυγχάνει η εγατάσταση μενού εκκίνησης.

Πώς να πετύχει αφού δεν ξεκίνησε καν το CD; Κατάφερες με κάποιον τρόπο τελικά να το τρέξεις χωρίς να ξεκινήσει από το CD; Μήπως πήγες να το βάλεις με wubi που δεν προτείνεται;


Παράθεση από: bright στις 30 Δεκ 2012, 08:39:09 ΜΜ
Προσπάθησα με την alternate ubuntu 12.04 lts 64 bit φάνηκε να ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση αλλά... δεν έβγαλε το boot μενού και εκκινεί μόνο με windows.

Κάνε Έναρξη → Εκτέλεση → diskmgmt.msc, και πες μας τι partitions υπάρχουν.
Επίσης κάνε Έναρξη → Εκτέλεση → cmd, και ανέβασε το αποτέλεσμα της εντολής dir /a \, η οποία θα μας πει τι αρχεία έχεις στο C:\.

bright

#2
Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου και την άμεση απάντηση.
Να κάνω dual boot το pc μου θέλω, αλλά το partition θα το δημιουργήσω από το linux
Χρησιμοποίησα το wibi
όχι όμως στην εγκατάσταση του alternate 12.04lts 64bit
έκαψα το iso αρχείο, όχι data με το image burn αλλά και με το nero 6
όμως και σε αυτή την εγκατάση, ενώ ολοκληρώθηκε, δεν εμφανίστηκε κανένα dual boot menu αλλά ο η/υ ξεκίνησε από windows,
Θα κάνω τις ενέργεις που λέτε αλλά απαγκατέστησα το wibi ήδη
Επισυνάπτω τα δύο αρχεία όπου φαίνονται τα αποτελέσματα των εντολών που μου ζήτησες. Απ' ότι βλέπω ο δίκσος c έχει πολλά partitions. Θέλω να κάνω μία καθαρή εγκατάσταση και να έχω δύο μόνο partitions, ένα με τα windows και ένα με το linux

alkisg

Στην εικόνα με τα partitions είχες το ποντίκι από πάνω οπότε φαίνεται η βοήθεια (tooltip) και δεν εμφανίζεται το είδος των partitions.
Πάντως φαίνεται ότι έχεις δύο δίσκους και έχεις ρυθμίσει το σύστημα να ξεκινάει από τον δεύτερο αντί για τον πρώτο,
ενώ ο boot manager (grub) λογικά μπήκε στον πρώτο.

Κατά την εγκατάσταση του Ubuntu σου εμφανίζεται επιλογή για το πού να εγκατασταθεί ο grub, οπότε εκεί θα έπρεπε να του είχες πει να μπει στον πρώτο δίσκο.

Δηλαδή κανένα live CD δεν ξεκινάει στον υπολογιστή σου;

Αν θες έλα και από το IRC για live βοήθεια:
http://webchat.freenode.net/?channels=ts.sch.gr

bright

Παράθεση από: alkisg στις 31 Δεκ 2012, 01:42:18 ΜΜ
Στην εικόνα με τα partitions είχες το ποντίκι από πάνω οπότε φαίνεται η βοήθεια (tooltip) και δεν εμφανίζεται το είδος των partitions.
Πάντως φαίνεται ότι έχεις δύο δίσκους και έχεις ρυθμίσει το σύστημα να ξεκινάει από τον δεύτερο αντί για τον πρώτο,
ενώ ο boot manager (grub) λογικά μπήκε στον πρώτο.

Κατά την εγκατάσταση του Ubuntu σου εμφανίζεται επιλογή για το πού να εγκατασταθεί ο grub, οπότε εκεί θα έπρεπε να του είχες πει να μπει στον πρώτο δίσκο.

Δηλαδή κανένα live CD δεν ξεκινάει στον υπολογιστή σου;

Αν θες έλα και από το IRC για live βοήθεια:
http://webchat.freenode.net/?channels=ts.sch.gr
Ναι έχω 2 δίσκους στον Η/Υ μου, αλλά επιλέγει μόνο του που θα βάλει το grub
Κάτι κατάφερα τώρα και το εγκατέστησα αλλά.... ξεκινούσε μόνο από linux χωρίς dual boot menu και εγκατέστησα τον grub cistomizer αλλά δεν επέλεξα φαίνεται τη σωστή επιλογή και έτσι ξεκινάνε μόνο τα windows χωρίς dula boot menu και δυνατότητα εκκίνησης και του linux. Τώρα όμως αύριο πάλι θα δοκιμάσω θα δω κάνα βιντεάκι στο youtube για το πως θα το κάνω.
Θα  μπω κάποια στιγμή και στο IRC
Όταν είχα xp το είχα εγκαταστήσει πάρα πολύ εύκολα
Δεν γνωρίζω δυστυχώς πολλά τεχνικά πράγματα

bright

Τελικά τα κατάφερα, όχι όμως με τα live cd της τεχνικής στήριξης,
αλλά:
η δομή των δίσκων μου τώρα είναι αυτή που φαίνεται στο επισυναπτόμενο,
γίνεται να μεγαλώσω το partion των windows και τον χώρο που χρησιμοποιεί το liux για swap file χωρίς να ξαναεγκατστήσω τα windows;
Χρησιμοποίησα το boot repair  για να τα καταφέρω, το οποίο όμως δεν έφερνε αποτέλεσμα και τελικά ως δια μαγείας δούλεψε. Περίεργα πράγματα, μέχρι τις προάλλες είχα μόνο τον ένα δίσκο και είχα xp και linux χωρίς κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να μη φταίει η αυθεντικότητα κάποιων προγ/των.....
Έχω ακόμα πολλές ερωτήσεις  ....