Πρόβλημα στην αντικατάσταση OpenOffice με LibreOffice

Ξεκίνησε από Katsadouros_Dhm, 12 Δεκ 2012, 09:18:08 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Katsadouros_Dhm

Παιδιά, καλημέρα.
Στο εργαστήριο του σχολείου έχω εγκαταστήσει από το 2010 Ubuntu 10.04 LTS χωρίς προβλήματα.
Αλλά...
Προσπάθησα να αντικαταστήσω το openoffice με το libreoffice τρέχοντας τις παρακάτω εντολές:
sudo apt-get purge openoffice.org-*

sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/ppa (στο τέλος μου έβγαλε:)
gpg: δε βρέθηκαν απόλυτα εμπιστεύσιμα κλειδιά
gpg: Συνολικός αριθμός που επεξεργάστηκαν: 1
gpg:               εισαχθέντα: 1  (RSA: 1)
OK


sudo apt-get update

sudo apt-get install libreoffice libreoffice-gnome language-support-el (Στο τέλος μου έβγαλε:)
Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε
Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων                 
Ανάγνωση περιγραφής της τρέχουσας κατάσταση... Ολοκληρώθηκε
Μερικά πακέτα είναι αδύνατον να εγκατασταθούν. Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι
δημιουργήσατε μια απίθανη κατάσταση ή αν χρησιμοποιείτε την ασταθή
διανομή, ότι μερικά από τα πακέτα δεν έχουν ακόμα δημιουργηθεί ή έχουν
μετακινηθεί από τα εισερχόμενα.
Οι ακόλουθες πληροφορίες ίσως βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος:

Τα ακόλουθα πακέτα έχουν ανεπίλυτες εξαρτήσεις:
  libreoffice: Εξαρτάται από: libreoffice-core (= 1:3.5.4-0ubuntu1~lucid1) αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-writer αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-calc αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-impress αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-draw αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-math αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-base αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-filter-mobiledev αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
               Εξαρτάται από: libreoffice-java-common (>= 1:3.5.4~) αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
  libreoffice-gnome: Εξαρτάται από: libreoffice-core (= 1:3.5.4-0ubuntu1~lucid1) αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
                     Εξαρτάται από: libreoffice-gtk αλλά δεν πρόκειται να εγκατασταθεί
E: Χαλασμένα πακέτα

Και το χειρότερο είναι ότι όταν πήγα να εγκαταστήσω πάλι το openoffice από το κέντρο λογισμικού, ο κειμενογράφος δεν εγκαθίσταται και μου βγάζει μήνυμα:
Η εξαρτήσεις του πακέτου δεν είναι δυνατόν να επιλυθούν.
Αυτό το σφάλμα μπορεί να προέκυψε από απαιτούμενα επιπλέον πακέτα λογισμικού που λείπουν ή δεν μπορούν να εγκατασταθούν. Επιπλέον μπορεί να υπάρχει σύγκρουση μεταξύ πακέτων λογισμικού που δεν επιτρέπεται να είναι εγκατεστημένα την ίδια στιγμή.

Το λογιστικό φύλλο, η βάση δεδομένων και οι παρουσιάσεις του openoffice εγκαθίστανται κανονικά.
(Δοκίμασα να επανεγκαταστήσω και το πακέτο από το sch (την κοινή λίστα) αλλά το openoffice δεν το εγκατέστησε.

Το αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι να μην έχω αυτή τη στιγμή κειμενογράφο στο εργαστήριο.
Όποια βοήθεια θα είναι τουλάχιστον ευπρόσδεκτη.


Katsadouros_Dhm

Το πρόβλημα διορθώθηκε. ... απευθείας από τον alkisg. Επανεγκαταστάθηκε το openoffice.
Ευχαριστούμε... :)