Διαγραφή παλιών λογαριασμών μαθητών??

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 13 Σεπ 2011, 01:13:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Πως μπορώ να διαγράψω τους παλιούς λογαριασμούς μαθητών??
Στα sch-scritps δεν εντόπισα κάποια σχετική λειτουργία.

Δημήτρης

alkisg

Όντως, θα έπρεπε να είχε μπει, αλλά για τους γνωστούς λόγους αναβλήθηκε κι αυτό για την 12.04 (η οποία έχει ήδη αρχίσει να ετοιμάζεται). :)

Να μια μέθοδος:
# Βλέπεις τους λογαριασμούς χρηστών:
ls /home

# Κάνεις αντιγραφή/επικόλληση αυτών που θες στην παρακάτω εντολή:
for u in user1 user2 user3; do sudo deluser --remove-home $u; done


Με το --remove-home διαγράφονται και οι αρχικοί τους κατάλογοι, εάν θες να παραμείνουν τα αρχεία τους μην το βάζεις.

Δημήτρης Γκίνης


mkassapakis

Στην περίπτωση μου θα ήταν χρήσιμο κάτι άλλο.
Θέλω να κρατήσω τους χρήστες ως έχουν, αλλά να καθαρίσω όλα τα αρχεία που είχαν φτιάξει στο home πέρυσι (όχι τους φακέλους).
Μπορείς να δώσεις και μία εντολή για αυτή τη δουλειά;

Επίσης, εάν μέσα από τα sch-scripts δημιουργήσω ξανά χρήστες με τα ίδια ακριβώς ονόματα, θα καθαρίσει τους φακέλους στο home;
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19

alkisg

Ένας πλάγιος τρόπος θα ήταν να χρησιμοποιούσες την παραπάνω εντολή για να διαγράψεις τελείως και τους χρήστες και τους φακέλους τους,
και μετά από τα sch-scripts να τους ξανάφτιαχνες, οπότε θα είχαν καθαρούς φακέλους.

Ένας πιο εύκολος και άμεσος τρόπος για καθάρισμα είναι ο παρακάτω:
#Βλέπεις τους λογαριασμούς χρηστών:
ls /home

# Κάνεις αντιγραφή/επικόλληση αυτών που θες στην παρακάτω εντολή:
for u in user1 user2 user3; do sudo su - -c 'find -mindepth 1 -delete; rsync -a /etc/skel/ .' $u; done


Αυτή η εντολή διαγράφει ό,τι βρει στο /home/userX/*, και μετά αρχικοποιεί ως συνήθως τους φακέλους με τα περιεχόμενα του template στο /etc/skel.

gidarakos


mkassapakis

Εκεί λίγο με το "template στο /etc/skel" σε έχασα, αλλά είμαι σίγουρος ότι καλά τα λες  ;)

Σας ευχαριστώ!
Κασσαπάκης Μιχάλης - ΠΕ19