Αλλαγή ώρας στους cliets

Ξεκίνησε από Γιάννης Γαϊδαρτζής, 31 Μαρ 2011, 12:26:32 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Μπορεί κανείς να μου θυμίσει πως ρυθμίζουμε την ώρα στους fat cliets. Κάπου υπάρχει αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Ευχαριστώ.
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

alkisg

Θεωρητικά έχουμε βάλει να συγχρονίζονται αυτόματα με το ntp.ubuntu.com, οπότε δεν χρειάζεται ποτέ να ρυθμίσεις χειρωνακτικά την ώρα.
Αν κάτι πάει στραβά, να το δούμε.

poursali

igaid μάλλον σε αυτό αναφέρεσαι: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3273.0

δουλεύει αλλά συχνά πυκνά η ώρα χάνεται... σε ένα συγκεκριμένο υπολογιστή κατά 99% και στους άλλους που και που... που μπορεί να οφείλεται; υπάρχει περίπτωση να είναι η μπαταρία; και αν ναι πως το επιβεβαιώνω/αποκλείω αυτό;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Θεωρητικά ο συγχρονισμός της ώρας γίνεται κατά την εκκίνηση των clients. Έτσι, ακόμα και με τελείως χαλασμένη μπαταρία, οι clients θα έπρεπε να έχουν πάντα τη σωστή ώρα.
@poursali: αν έχεις ακόμα το ntp.ntua.gr, βγάλ' το, άσε τις default ρυθμίσεις. Αν στο κάνει και έτσι, να το δοκιμάσω εδώ τοπικά μήπως για κάποιο λόγο δεν καλείται πια ο συγχρονισμός της ώρας.

poursali

το είχα αλλάξει με το ntp.duth.gr γιατί με το ntua κάτι δεν πήγαινε καλά.
μόλις μπήκα με ssh και το έβγαλα και αυτό από το /etc/ntp.conf
αύριο που ανοίξω πάλι τους fat θα δούμε ;)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Ερμ /etc/ntp.conf? Δεν υπάρχει στην προεπιλεγμένη εγκατάσταση...
Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις ntp daemon, αφού όλοι οι clients χρησιμοποιούν εξωτερική πηγή για συγχρονισμό.
Όταν δεν συντρέχει λόγος, ας έχουμε όλοι τις ίδιες ρυθμίσεις για να λύνουμε πιο εύκολα τυχόν προβλήματα.

Δοκίμασε:
aptitude why ntp
sudo apt-get purge --auto-remove ntp
grep TIME /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf

και ΜΕΤΑ κάνε εκκίνηση των fat clients.

poursali

το έκανα Άλκη...
4/7 έχουν σωστή ώρα.. πάνω από 50% να τα αφήσω; πλάκα κάνω

τι μπορεί να φταίει;

ΥΓ: μάλλον βρήκα τι φταίει.. το ntp ήταν και στον εικονικό δίσκο (δεν ξέρω πως δεν θυμάμαι να το έβαλα) το έβγαλα και περιμένω το αποτέλεσμα της συμπιεσης
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

η συμπίεση τελείωσε.. το ποσοστό πήγε στο 6/7
ένας ακόμη αρνείται να συγχρονίσει
μάλιστα η ώρα σε κάθε επανεκκίνηση είναι άλλα ντ' άλλων... μια 7 το απόγευμα, μια 1 το πρωί  :D
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

λοιπόν το πρόβλημα εντοπίστηκε με τη βοήθεια όπως πάντα του Άλκη.. μέχρι να φτιαχτεί στο ltsp μπορείτε από το sch-scripts (διαλέγοντας όλα τα μηχανήματα) να εκτελείτε την εντολή:

sudo /etc/network/if-up.d/ntpdate
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ