Αδυναμία αλλαγής μεγέθους κατάτμησης

Ξεκίνησε από artemis, 24 Ιαν 2011, 04:13:13 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

artemis

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος και έχω το εξής πρόβλημα:

Προσπάθησα να εγκαταστήσω σήμερα το ubuntu 10.04/LTSP σε έναν Η/Υ του εργαστηρίου μου που έχει δίσκο 160GB και είναι ολόκληρος με partition NTFS και έχει windows xp.
Ξεκίνησα την εγκατάσταση κανονικά και όταν έφτασα στο σημείο που γίνεται / αλλάζουν οι κατακερματισμοί των δίσκων, δεν μου έδινε τη δυνατότητα να αλλάξω μέγεθος στην υπάρχουσα κατάτμηση των 160 GB.
Το ίδιο πρόβλημα είχα και με άλλα εργαλεία από το Hiren's Boot CD όπου δεν μου έδιναν τη δυνατότητα να αλλάξω τη συγκεκριμένη κατάτμηση. Τι μπορώ να κάνω;

Πάντως, θα δοκιμάσω εγκατάσταση του Ubuntu 10.04/LTSP στο εργαστήριό κι ας μην έχω κάρτα δικτύου στον Server ή switch στο Gigabit.

Συγχαρητήρια για τη δουλειά που έχετε κάνει.

odysseas

Παράθεση από: artemis στις 24 Ιαν 2011, 04:13:13 ΜΜ
Ξεκίνησα την εγκατάσταση κανονικά και όταν έφτασα στο σημείο που γίνεται / αλλάζουν οι κατακερματισμοί των δίσκων, δεν μου έδινε τη δυνατότητα να αλλάξω μέγεθος στην υπάρχουσα κατάτμηση των 160 GB.

Κάνε εκκίνηση από το live-cd (αντί να ξεκινήσεις απευθείας την εγκατάσταση) και εκτέλεσε το GParted. Αυτό, υπό κανονικές συνθήκες, θα σου επιτρέψει να μεταβάλλεις τις διαμερίσεις σου.

artemis

Δοκίμασα και το GParted (το έχει στο Hiren's Boot Cd) και ούτε από εκεί μου έδινε αυτή τη δυνατότητα.

Μήπως ισχύει κάτι ιδιαίτερο για κάποιες κατατμήσεις NTFS;

odysseas

Δύο πράγματα μου έρχονται στο μυαλό: Να μην έχει χώρο το partition ή, για κάποιο λόγο, να έχει γίνει mounted, οπότε και δεν επιτρέπονται οι αλλαγές. Οπότε ίσως πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος όταν λες οτι "δε σε αφήνει" ή "δε σου δίνει τη δυνατότητα". Τί ακριβώς συμβαίνει;

alkisg

Αν σε κάποια φάση τα Windows κλείσουν απότομα, τότε "σημειώνεται" στο δίσκο ότι το διαμέρισμα NTFS θέλει έλεγχο.
Αλλά τα Windows δεν κάνουν αυτόματα τον έλεγχο. Θα πρέπει να τα ανοίξεις, να πας «Έναρξη → Εκτέλεση → cmd» και να γράψεις «chkdsk c: /f». Θα σου πει ότι ο δίσκος χρησιμοποιείται και να το προγραμματίσει για την επόμενη επανεκκίνηση. Και έτσι τελικά στην επόμενη επανεκκίνηση θα ελέγξει το δίσκο.

Αν λοιπόν ο δίσκος είναι σημειωμένος ότι χρειάζεται chkdsk, τότε το Linux αρνείται να τον κάνει mount, και πιθανώς το gparted να αρνείται να του κάνει resize.

Αν δεν βγάλεις άκρη, κι αν θες live βοήθεια, μπορείς να κάνεις κλικ στην υπογραφή μου όπου και θα σε πάει στο σχετικό κανάλι IRC.

artemis

Ναι, σωστά αυτό έφταιγε...

Ήθελε ένα chkdsk πρώτα, ευχαριστώ.