Πρόβλημα με τα remote desktops στα τερματικά μου

Ξεκίνησε από escozul, 17 Ιαν 2011, 10:16:17 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

escozul

Λίγο την βοήθειά σας συνάδελφοι,

Έχω εγκαταστήσει εδώ και λίγο καιρό στο εργαστήριο (πριν την κυκλοφορία της έκδοσης 10.10 του Ubuntu) την έκδοση 10.04 του LTSP Server με τα sch-scripts και πραγματικά μου έλυσε τα χέρια σε όλα μου τα μαθήματα. Δημιούργησα και λογαριασμούς για τον κάθε μαθητή οπότε και αποθηκεύουν όλοι τα δικά τους έγγραφα χωρίς κίνδυνο να χαθούν και ένα σωρό ακόμα πλεονεκτήματα που με ενθουσίασαν από την στιγμή που λειτούργησε το σχολικό εργαστήριο με Ubuntu. Καθώς περνούσε ο καιρός πειραματιζόμουν αρκετά με τον εικονικό δίσκο για να μαζεύω κι εγώ γνώσεις. Άλλα δούλεψαν και άλλα δεν δούλεψαν, το εργαστήριο όμως ήταν πάντα πιο γερό και από βράχο! Με τον καιρό αναβαθμίστηκε και ο kernel του server (Server σε έκδοση 10.10 και clients σε έκδοση 10.04). Όλα δούλευαν κανονικά.

Μετά όμως από τόσο πειραματισμό είπα να κάνω νέα δημιουργία του εικονικού δίσκου γιατί με το βάλε βγάλε δεν ήξερα τι είχα μέσα και τι δεν είχα. Έβαλα στα Κοινά και όλα τα προγράμματα που θα μου χρειάζονταν, και έκανα δημιουργία. (που να 'ξερα)

Όλα δούλεψαν κανονικά στην δημιουργία (έτσι νόμιζα) και το εργαστήριο στήθηκε κανονικά. Ανοίγω και το τερματικό του εικονικού και ανακαλύπτω οτι πλέον "φοράει" την έκδοση 10.10! Τι καλά!

ανοίγω λοιπόν ένα τερματικό και περιμένω να το δω να popάρει στην Διαχείριση ΣΕΠΕΥ. Τίποτα όμως... ενώ έπρεπε να βλέπω αυτό:


Έβλεπα την εικόνα που έχω στα συνημμένα:

Εντύπωση μου έκανε οτι ούτε όταν συνδέονταν ένα τερματικό μου έδινε ενημέρωση στο πάνω δεξί μέρος της οθόνης όπως έκανε παλιότερα!

Προφανώς με αυτή την διαδικασία δεν εγκατέστησα κάτι... αλλά τι;;; Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω; Να επαναφέρω το awareness που είχε ο server στο log in - log out των clients; Σε ένα τερματικό μάλιστα ενεργοποίησα και την απομακρυσμένη επιφάνεια εργασίας. Όταν προσπαθώ να κάνω "παρακολούθηση μαθητή" από το μενού Τερματικά, κάνει κανονικά την σύνδεση και βλέπω την επιφάνεια εργασίας του σταθμού. Αλλά η μικρογραφία και το awareness συνεχίζουν και δεν λειτουργούν.

Ευχαριστώ για την βοήθειά σας.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

alkisg

Για καλύτερο support, υποστηρίζουμε μόνο τις Long Term Support (LTS) εκδόσεις του Ubuntu, που βγαίνουν ανά δύο χρόνια (8.04, 10.04, 12.04 κτλ):
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3005.msg33168#msg33168

Επομένως προτείνεται να ξανακάνεις εξ' αρχής εγκατάσταση της 10.04. Μπορείς να πεις στον installer να κρατήσει το /home, αλλά αν θες να διατηρηθούν και οι λογαριασμοί χρηστών, χρησιμοποίησε την λειτουργία εισαγωγής/εξαγωγής χρηστών των sch-scripts.

Από προεπιλογής δεν γίνεται αυτόματη αναβάθμιση από 10.04 σε 10.10, οι LTS εκδόσεις αναβαθμίζονται αυτόματα μόνο σε LTS, δηλαδή αυτόματη αναβάθμιση θα γίνει τον Μάη του 2012.
Για αναβάθμιση σε 10.10 (που δεν την θέλουμε) θα πρέπει κάποιος να πάει στις ιδιότητες των ενημερώσεων και να το ζητήσει ρητά. Οπότε απλά μην πειράζετε αυτές τις ρυθμίσεις.

escozul

Άλκη ευχαριστώ για την απάντησή σου

Ο λόγος που μεταφέρθηκα στην 10.10 είναι γιατί έχω 2 υπολογιστές στο εργαστήριο που έχουν AMD επεξεργαστή ενώ οι υπόλοιποι (και ο server) έχουν intel. Με την έκδοση 10.04 οι υπολογιστές αυτοί δεν δούλευαν και αναγκαζόμουν να στριμώχνω τα παιδιά σε 2άδες (έχω τμήματα με 14-15 παιδιά και ακριβώς 15 υπολογιστές)

Με την αναβάθμιση στη 10.10 όλα λειτούργησαν κανονικά. Συνεπώς τώρα γίνεται καλύτερα το μάθημα οπότε το προτιμώ έτσι. Επίσης τα παιδιά έχουν λογαριασμούς ubuntu one που λειτουργεί καλύτερα με την 10.10 και μπορούν να δουλεύουν με εργασίες από το σπίτι τους. Γενικά το downgrade δεν είναι καλή λύση για μένα συγκεκριμένα. Νομίζω όμως οτι αν μου δώσεις μερικές οδηγίες θα μπορέσω να επαναφέρω τις μικρογραφίες στην διαχείριση ΣΕΠΕΥ.

Εκτιμώ κάθε βοήθεια και σ'ευχαριστώ για όλα.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

alkisg

ΟΚ, απλά θυμίζω ότι η λύση της 10.10 είναι μη υποστηριζόμενη, και ότι θα πρέπει να περάσεις από όλες τις ενδιάμεσες αναβαθμίσεις μέχρι να φτάσεις στην 12.04. Έτσι, στην 11.04 που θα βγει το Unity στο Desktop πάλι θα έχεις προβλήματα, και με τον νέο LDM που θα βγει στο LTSP πάλι θα έχεις προβλήματα, και στην 11.10 που μάλλον θα έρθει το Wayland πάλι θα έχεις προβλήματα, κτλ κτλ. Ενώ πηγαίνοντας από 10.04 σε 12.04 αυτές οι νέες τεχνολογίες θα έχουν το χρόνο να ωριμάσουν και να μη χρειάζεται οι μαθητές σου να παίζουν το ρόλο beta tester.
Επίσης οι επεξεργαστές (AMD/Intel κτλ) δεν πρέπει να παίζουν ρόλο, κάπου αλλού θα ήταν το πρόβλημα που είδες.
Επίσης μπορείς να αναβαθμίσεις το Ubuntu One χωρίς να αλλάξεις έκδοση διανομής.

Τέλος πάντων, εννοείται ότι η τελική απόφαση ανήκει στον υπεύθυνο ΣΕΠΕΗΥ, απλά τα λέω για να ακούσουν τα μειονεκτήματα και άλλοι που σκέφτονται το θέμα LTS vs non-LTS. :)
Το βασικό πρόβλημα που αντιμετωπίζεις τώρα είναι ότι δεν έχουμε δημοσιεύσει πακέτα για την 10.10, οπότε θα πρέπει να δηλώσεις την έκδοση 10.04 του αποθετηρίου στις πηγές σου:

  • Εξυπηρετητής → Εικονικός δίσκος → Άνοιγμα κονσόλας
  • echo 'deb http://ppa.launchpad.net/ts.sch.gr/proposed/ubuntu lucid main' >> /etc/apt/sources.list
  • apt-get update
  • apt-get install sch-client
  • exit
  • Συμπίεση του εικονικού δίσκου

escozul

Σ' ευχαριστώ για όλα!

Δούλεψε τέλεια και αμέσως!
Όμως... (πάντα υπάρχει αυτό το "όμως") ξαναγύρισα στα παλιά! Πάλι λειτουργούν όλα τα intel μηχανάκια και τα AMD δεν μπορούν να κάνουν login. Φτάνουν μέχρι το logon, βάζεις user και pass ... σου εμφανίζει στον server ότι έγινε σύνδεση και αμέσως μετά αποσυνδέεται και επανέρχεται στο logon screen!

Δεν λέω ... πανέμορφο logon screen αλλά... μακάρι να έβλεπα και λίγο wallpaper  :P

υπάρχει καμιά ιδέα για το τι μπορεί να προκαλεί τέτοια συμπεριφορά;
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

alkisg

Μισό να καταλάβω. Δηλαδή λες ότι:

  • Έκανες εγκατάσταση της 10.04. Οι AMD δεν δούλευαν.
  • Αναβάθμισες σε 10.10. Οι AMD δούλεψαν.
  • Έβαλες το sch-client στον εικονικό δίσκο και οι AMD ξανασταμάτησαν να δουλεύουν.
Αν έγιναν έτσι ακριβώς τα πράγματα, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να φταίει.


Τα συμπτώματα που αναφέρεις (αποδεκτό logon και αμέσως logoff) συνήθως οφείλονται στο compiz (πρόγραμμα για εφέ στην επιφάνεια εργασίας), το οποίο σε μερικές κάρτες γραφικών δεν δουλεύει.

Αλλά σε καινούργιες εγκαταστάσεις τα sch-scripts το απενεργοποιούν αυτόματα, μέσω του αρχείου /usr/share/gconf/defaults/10_sch-client.
Οπότε έτσι που ανάφερες το ιστορικό της εγκατάστασης, δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να φταίει το compiz στην περίπτωσή σου.

Τέλος πάντων, δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις χειρωνακτικά ακολουθώντας τις οδηγίες απενεργοποίησής του compiz που έχουμε στο wiki.
Αν δεν παίξει, γράψε λίγο τι κάρτες γραφικών έχουν αυτοί οι υπολογιστές (δεξί κλικ → ιδιότητες μέσα από τα sch-scripts), καθώς επίσης και αν είναι thin ή fat.
Ο επεξεργαστής πάντως δεν φταίει.
Αν θες έλα και από το IRC να το δούμε live (βλ. υπογραφή μου).

escozul

#6
Ναι σωστά τα κατάλαβες. Αυτή ακριβώς ήταν η σειρά. Το compiz πρέπει να είναι απενεργοποιημένο πάντως γιατί γενικά δεν έχω εφέ στα clients (είναι thin) αλλά θα το κοιτάξω και θα κάνω edit σε αυτό το  post.

Edit:

Λοιπόν, δεν ξέρω τελικά τι συμβαίνει! Οι AMD όμως δουλεύουν τώρα! Πως;;; Ιδέα δεν έχω. Έκανα Εξυπηρετητής -> εικονικός δίσκος -> ενημέρωση και αυτό! Απλά δούλεψαν! Με κάποιους ασήμαντους συμβιβασμούς. Πχ: Κάνει πολύ ώρα να φορτώσει το image από τον server. Στην συνέχεια δεν εμφανίζει splash screen κατά την εκκίνηση, αλλά εκείνο το text "ubuntu 10.10" με τις 5 τελείες από κάτω. Με αυτά όμως μπορώ να ζήσω.

Στην συνέχεια πρόσθεσα κι άλλα προγράμματα όπως google chrome και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Μόνο ένα νέο θέμα που προέκυψε. Προσπαθώ στο lts.conf να αναθέσω ονόματα στους υπολογιστές με την Mac Address όπως δίνουν οι οδηγίες, αλλά τα τερματικά δεν αποκτούν τα ονόματα που θέλω και έτσι έχουν απλά τα μπερδεμένα αριθμημένα ονόματα που τους δίνονται αυτόματα. Τι κάνω λάθος εκεί; Τη δήλωση των  ονομάτων την κάνω στο lts.conf ως εξής:
[00:10:A7:0F:D7:46]
   LTSP_HOSTNAME=ltsp001

Ευχαριστώ για όλα Άλκη.
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ20.00

apapakL