NICs για thin clients...

Ξεκίνησε από tallis, 27 Νοε 2010, 12:42:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tallis

Θέλω να αγοράσω κάρτες gigabit για τους thin clients (οι onboard είναι 100άρες), πως μπορώ να ξέρω αν θα κάνουν pxe boot χωρίς να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το gPXE (δισκέτα-CD-δίσκο). ????

μπορεί να προτείνει κάνεις μερικές;
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

mour

χωρίς να θεωρώ εαυτον ειδικό επί του θέματος, μήπως είναι υπερβολική η χρήση Gbit σε thin clients? Εκτός αν μιλάμε για 10 Gbit στον server και το αντιστοιχο switch.
από την άλλη σε thin clients βασικά το μόνο που γίνεται είναι η απεικόνηση στην οθόνη. Δε νομίζω ότι χρειάζεται πάνω από 100 Μbps για ταχύτητα μετάδοσης.

alkisg

Παράθεση από: mour στις 27 Νοε 2010, 02:53:19 ΜΜ
από την άλλη σε thin clients βασικά το μόνο που γίνεται είναι η απεικόνηση στην οθόνη. Δε νομίζω ότι χρειάζεται πάνω από 100 Μbps για ταχύτητα μετάδοσης.

Μια προβολή divx βίντεο χρειάζεται γύρω στα 50 Mbps για κάθε client (για HD δεν το συζητάμε καν, χρειάζεται γύρω στα 500 Mbps).
Άρα, για 12 clients που θα βλέπουν από ένα divx χρειάζονται 600 Mbps.
Άρα η σύνδεση server <=> switch θα πρέπει οπωσδήποτε να είναι gigabit.
Η σύνδεση switch <=> clients ΔΕΝ χρειάζεται να είναι gigabit, ΑΡΚΕΙ η κάρτα του server να υποστηρίζει απενεργοποίηση ενός χαρακτηριστικού που λέγεται flow control.
Έτσι, οι clients δεν είναι απαραίτητο να έχουν gigabit κάρτες δικτύου.

Ξανά, με άλλα λόγια: στο LTSP, όπου το κεντρικό σημείο του δικτύου είναι ο server, το αν οι clients έχουν 100ρες κάρτες ή χιλιάρες δεν κάνει μεγάλη διαφορά. Απλά αν έχουν 100ρες, χρειάζεται κατάλληλη κάρτα δικτύου στο server (π.χ. Intel).

@tallis: θα σου πρότεινα λοιπόν να δοκιμάσεις καταρχάς με τις υπάρχουσες κάρτες, που υποθέτω θα υποστηρίζουν και boot from lan εφόσον είναι onboard.
Οι μη-onboard κάρτες που έχουν boot rom συνήθως είναι ακριβούτσικες, π.χ.:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.616203
(η ίδια κάνει και για το flow control για τον server που λέγαμε παραπάνω, χωρίς να αλλάξεις τις κάρτες στους clients).

Υ.Γ. να κι ένα παλιότερο παρόμοιο θέμα: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3065.0

tallis

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Θα το δοκιμάσω όπως μου το προτείνεις και απλά θα αγοράσω μια τέτοια κάρτα για τον server, η onboard είναι realteck και σε κάποιο άλλο thread αναφέρεις πως δεν υποστηρίζει flow control....

keep up the good work
Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

tallis

Φίλε igaid

Δυστυχώς ούτε αυτή δεν υποστηρίζει pxe boot. Μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα πως μονό αρκετά ακριβές κάρτες > Ευρώ υποστηρίζουν pxe boot.

Όπως η 1000gt της Intel και μάλλον θα δουλέψω με τις ενσωματωμένες 100άρες και με φτηνές 1000άρες + gPXE.

Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας

Γιάννης Γαϊδαρτζής

Παράθεση από: tallis στις 08 Δεκ 2010, 08:59:02 ΠΜ
Φίλε igaid

... και μάλλον θα δουλέψω με τις ενσωματωμένες 100άρες και με φτηνές 1000άρες + gPXE.



Και εγώ αυτό θα κάνω. Γίνετε να τρέχω το gPXE από φλασάλι usb; Πως το κάνω bootable;
Πρώην ΚΕΠΛΗΝΕΤ

tallis

Παράθεση από: igaid στις 09 Δεκ 2010, 09:35:13 ΜΜ
Και εγώ αυτό θα κάνω. Γίνετε να τρέχω το gPXE από φλασάλι usb; Πως το κάνω bootable;

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό καθώς το θεωρώ ακριβή λύση να έχω ενα usb flash για κάθε pc.
Στην σελίδα
http://rom-o-matic.net/gpxe/gpxe-git/gpxe.git/contrib/rom-o-matic/
υπάρχει και επιλογή να κανεις rom για usb flash

Απόστολος Γιόκας
ΠΕ20 - ΕΠΑΛ Ορεστιάδας