Λίγο πριν την εγκατάσταση sch-scrips\ ubuntu 10.04 στο σχολικό εργαστήριο

Ξεκίνησε από Δημήτρης Γκίνης, 25 Οκτ 2010, 09:53:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Γκίνης

Πάνω που ήμουν έτοιμος-μπύρες, πίτσες, σημαιάκια, κόρνες - να κάτσω να δω την διακαναλική συνέντευξη του Γ.ΑΠ, και πριν τελειώσω την πρώτη μπύρα ένιωσα ένα φούσκωμα και ................ έκλεισα την τηλεόραση. Αμέσως ένιωσα καλύτερα και την ώρα που ξαναγέμιζα το ποτήρι μου θυμήθηκα ότι ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πριν ξεκινήσω τις απαιτούμενες αγορές (2*1014 RAM για τον server, 1 gigabyte switch 24 ports , 13 ( 12 clients + 1 server ) gigabyte network adapters ),για την εγκατάσταση sch-scrips\ubuntu 10.04, βρήκα ότι ο server μου σηκώνει μέχρι 2048 ΜΒ RAM, άρα εκ των πραγμάτων δεν μπορώ να έχω 12 thin clients αφού σύμφωνα με τον οδηγό οδηγό στο http://wiki.ubuntu-gr.org/sch-scripts, θα χρειαστώ 512 + 12* 192=2816 ΜΒ. Σκέφτομαι επομένως τουλάχιστον 2 από τους clients που έχουν 512 MB RAM να τους ορίσω ως Fat clients.
Στην την σχετική παράγραφο για τις απαιτήσεις σε υλικό των Fat clients, αναφέρεται:
***********************************************************************
Προτεινόμενες προδιαγραφές: 1,2 Mhz x86 επεξεργαστής, 768 μνήμη RAM, 4 GB σκληρός δίσκος ( ο τοπικός σκληρός χρησιμοποιείται μόνο σαν χώρος εικονικής μνήμης, οπότε αρκεί ένας σκληρός με διπλάσια χωρητικότητα από τη RAM, ο οποίος θα πρέπει να διαμορφωθεί ως τέτοιος)
***********************************************************************
Λέγοντας ότι ο σκληρός των fat clients πρέπει να διαμορφωθεί ως τέτοιος τι εννοεί και πως γίνεται αυτό που εννοεί;; Μήπως να δημιουργηθεί ένα partition μεγέθους τουλάχιστον διπλάσιου από αυτό της RAM και αν ναι: 1) πρέπει να είναι σε ext4 2) πρέπει να δημιουργηθεί πριν την εγκατάσταση των sch-scrips\ubuntu 10.04 στον server 3) με ποιο tool;
Είμαι βέβαιος ότι δεν υπάρχει κανείς να μου απαντήσει όσο διαρκεί η συνέντευξη (..................) αλλά μετά το πέρας της και με αναπτερωμένο το ηθικό όλο και κάποιος θα βρεθεί, ε;

alkisg

Μια χαρά φτάνουν τα 2 Gb RAM για 13 clients, μην ανησυχείς. Ο τύπος υπολογισμού της RAM είναι ενδεικτικός.
Ελπίζω όμως η CPU του server σου να είναι γρήγορη και όχι 5ετίας! :)
(dual core υποθέτω, έτσι; )

Για την εικονική μνήμη δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εφόσον θα δουλέψουν όλοι ως thin clients.

Θεωρητικά απαντώντας, σε fat clients μπορούμε αν θέλουμε να κάνουμε ένα swap partition τρέχοντας "sudo gparted" μέσα από την εκτέλεση των sch-scripts και ενόσω οι clients είναι σε λειτουργία, αφού δηλαδή έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του εργαστηρίου. Το gparted υποστηρίζει resize οπότε αν όλα πάνε καλά δεν πειράζεται η υπάρχουσα εγκατάσταση Windows. Το μέγεθος ας είναι 256Mb με 1 Gb, ανάλογα και με τον ελεύθερο χώρο δίσκου που διαθέτει ο κάθε client.

Από την άλλη, σε πλήρη gigabit δίκτυα το δικτυακό swap μερικές φορές είναι πιο γρήγορο από τον τοπικό δίσκο, οπότε σε πολλές περιπτώσεις δεν αξίζει καν τον κόπο για τοπικό swap...

Δημήτρης Γκίνης

Ναι, dual core είναι. Καλά νέα αυτά που μου είπες για την απαιτούμενη RAM.
Αν όλα πάνε καλά και ο Διευθυντής μου δώσεις το ΟΚ για τα οικονομικά, ελπίζω ότι σε λίγες μέρες θα έχω πλήρως λειτουργικό εργαστήριο με 12 workstations για τους μαθητές (τα 2 από αυτά τα έφερα από το σπίτι μου.....)
Ευχαριστώ και πάλι βρε Άλκη.

ΥΓ.:ήμουν σίγουρος ότι η τηλεόρασή σου δεν έχει καλό σήμα :D