εκδοση διερμηνευτή γλώσσας στα αποθετήρια

Ξεκίνησε από apanagio, 12 Μαρ 2013, 11:08:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apanagio

Είναι εύκολο να μπει η καινούρια έκδοση του διερμηνευτή της γλώσσας στα αποθετήρια της τεχνικής στήριξης;

alkisg

#1
Θεωρείται beta ακόμα γι' αυτό δεν την έχω βάλει. Να δω πότε θα βρω χρόνο να κάνω κανονικό release... :-/

Στο μεταξύ όποιος τη θέλει, βάζει πρώτα το glossa που είναι στα αποθετήρια, και μετά τρέχει:
Κώδικας: shell
cd $(mktemp -d)
wget -q 'https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=dlattach;topic=4061.0;attach=2539' -O glossa.zip
unzip -O cp737 glossa.zip
sudo cp *.exe /usr/share/glossa/glossa.exe

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 12 Μαρ 2013, 01:21:02 ΜΜ
Θεωρείται beta ακόμα γι' αυτό δεν την έχω βάλει. Να δω πότε θα βρω χρόνο να κάνω κανονικό release... :-/

Άλκη, φαντάζομαι οτι το θέμα δεν είναι η σταθερότητα (γιατί δεν έχω ακούσει κανέναν να παραπονιέται για bugs), ούτε το πακετάρισμα. Αλλά θα μπορούσαμε με κάποιο τρόπο να βοηθήσουμε;

alkisg

Είχα στο πρόγραμμα να βάλω και κάμποσα νέα καλούδια τα οποία προς το παρόν είναι σε alpha κατάσταση και εντελώς κρυμμένα από το user interface.
Μετά όμως πιάστηκα με το LTSP και τα ανέβαλα.
Τώρα ο βασικός λόγος που δεν κάνω ενδιάμεσο release που να περιλαμβάνει τουλάχιστον την υλοποίηση της ψευδογλώσσας, είναι η ...μη ενημέρωση του αρχείου βοήθειας. Δηλαδή πατώντας F1 βγαίνει η παλιά βοήθεια που δεν αναφέρει τίποτα για ψευδογλώσσα, όπως επίσης και το site δεν έχει ενημερωθεί σχετικά.
Οπότε υπομονή, υποθέτω ότι μέχρι Σεπτέμβρη θα έχουμε νέα και σ' αυτό το μέτωπο. :)

jtsop



falexakos

Έτσι όμως θα το "βλέπουν" κι όλοι οι μαθητές/clients από το μενού του Wine ; Αλλιώς δεν κάνουμε δουλειά.  :)

Παράθεση από: alkisg στις 12 Μαρ 2013, 01:21:02 ΜΜ

Στο μεταξύ όποιος τη θέλει, βάζει πρώτα το glossa που είναι στα αποθετήρια, και μετά τρέχει:
Κώδικας: shell
cd $(mktemp -d)
wget -q 'https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?action=dlattach;topic=4061.0;attach=2539' -O glossa.zip
unzip -O cp737 glossa.zip
sudo cp *.exe /usr/share/glossa/glossa.exe



gmav

Καλημέρα, σε server με 22.04 δημιούργησα αυτές τις μέρες δύο νέες ομάδες με την επιλογή "Δημιουργία χρηστών ανά υπολογιστή", έκανα και εγκατάσταση του Διερμηνευτή και πλέον βλέπω το παρακάτω.. Μέχρι και πέρυσι τον εγκαθιστούσα ως εξής: Οι μαθητές λάμβαναν το γλώσσα.exe από τα κοινόχρηστα, δεξί κλικ "άνοιγμα με wine...."  και όλα οκ. Φέτος στο ένα γκρουπ το κάναμε με το ίδιο τρόπο, ενώ για το δεύτερο εγκατέστησα το Διερμηνευτή ακολουθώντας τις οδηγίες του post. Και στις δύο περιπτώσεις το ίδιο παρακάτω αποτέλεσμα όσον αφορά την κωδικοποίηση των χαρακτήρων της εφαρμογής (ακόμα και όταν ανοίγει παράθυρο για αποθήκευση αλγορίθμου, οι ελληνικοί χαρακτήρες π.χ. Έγγραφα εμφανίζονται έτσι. Εν τω μεταξύ στα άλλα παλαιότερα προφίλ όλα κανονικά. Το μυαλό μου πάει στο update του wine, αλλά ούτως ή άλλως δεν έχω τη λύση..
 VideoCapture_20230914-101147.jpg

alkisg

Αν είναι η εγκατάσταση που στέλνει το υπουργείο, τότε σβήσ' την, έχει πολλά προβλήματα μαζί και αυτό.
Κάνε καθαρή εγκατάσταση Ubuntu MATE 22.04.

Αν ΔΕΝ είναι η εγκατάσταση του υπουργείου, έλα από το chat-room για ζωντανή βοήθεια.
https://ts.sch.gr/wiki/linux/support/