Αποστολέας Θέμα: ενεργοποίηση hibernate στο ltsp  (Αναγνώστηκε 432 φορές)

happiness

• Δεινόσαυρος
ενεργοποίηση hibernate στο ltsp
« στις: 19 Νοε 2021, 11:17:47 πμ »
Υπάρχει δυνατότητα για hibernate στο ltsp; Θα με βόλευε γιατί πολύ συχνά θέλω να κάνω switch στα windows για λίγο και προτιμώ να μην κάνω restart. Βέβαια, ίσως δημιουργήσει προβλήματα, αλλά θα ήθελα να το δοκιμάσω.

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
    • Ο Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ
Απ: ενεργοποίηση hibernate στο ltsp
« Απάντηση #1 στις: 19 Νοε 2021, 12:30:42 μμ »
Υποθέτοντας ότι θες να κάνεις hibernate τον server και όχι τους LTSP clients, τότε δεν επηρεάζει σε κάτι το ότι είναι εγκατεστημένο και το πακέτο LTSP.
Μπορείς να ακολουθήσεις τις συνηθισμένες οδηγίες για hibernation σε Ubuntu, για παράδειγμα:
https://askubuntu.com/questions/1240123/how-to-enable-the-hibernate-option-in-ubuntu-20-04

Θα πρέπει βέβαια να έχεις κάποιο swap partition. Εγώ το δοκίμασα με 8 GB RAM και 4 GB swap partition και δούλεψε.

happiness

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #2 στις: 26 Νοε 2021, 11:44:30 πμ »
Δεν έχω swap. Μπορώ να δημιουργήσω τώρα με κάποιο εργαλείο ανακατανομής δίσκων;

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
« Απάντηση #3 στις: 26 Νοε 2021, 02:08:05 μμ »
Ναι, `sudo apt install gparted` και μετά το τρέχεις από το μενού.

jim_katsar

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #4 στις: 26 Νοε 2021, 06:12:42 μμ »
Ο συνάδελφος d_oikon έχει αναρτήσει αναλυτικές οδηγίες για δημιουργία swap: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8874.msg95877#msg95877

happiness

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #5 στις: 09 Ιαν 2022, 08:13:33 μμ »
Υποθέτοντας ότι θες να κάνεις hibernate τον server και όχι τους LTSP clients, τότε δεν επηρεάζει σε κάτι το ότι είναι εγκατεστημένο και το πακέτο LTSP.
Μπορείς να ακολουθήσεις τις συνηθισμένες οδηγίες για hibernation σε Ubuntu, για παράδειγμα:
https://askubuntu.com/questions/1240123/how-to-enable-the-hibernate-option-in-ubuntu-20-04

Θα πρέπει βέβαια να έχεις κάποιο swap partition. Εγώ το δοκίμασα με 8 GB RAM και 4 GB swap partition και δούλεψε.
χμμ αυτό δεν δούλεψε. Δεν έβγαλε κάποιο λάθος, απλά στο τεστ βγάζει:
Παράθεση
Failed to hibernate system via logind: Sleep verb not supported
Πρέπει να αλλάξω πίσω την γραμμή που άλλαξα στο grub file ; Επίσης, μήπως να προσπαθούσα με swap file; Έχω την 18.04 έκδοση (την μετάνιωσα την αναβάθμιση γιατί θυμήθηκα ότι έχω αρκετούς 32-bit clients ακόμα) και ψάχνοντας διάβασα ότι το hibernate δεν τα πάει καλά με το secure boot, αλλά το secure boot είναι ψιλοαπαραίτητο για το dual boot με τα windows, οπότε... λέω να μην μπλέξω.

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
« Απάντηση #6 στις: 10 Ιαν 2022, 09:28:21 πμ »
Γενικά το secure boot σε σπίτια και σχολεία είναι ψιλοάχρηστο. Ευτυχώς στα περισσότερα PC είναι απενεργοποιημένο από προεπιλογής.
Στα Windows 10 όπως και στο Linux δεν είναι προϋπόθεση, είναι εντελώς προαιρετικό.
Στα Windows 11 αποφεύγεται εύκολα χρησιμοποιώνας ένα εργαλείο κατασκευής live USB εγκατάστασης όπως είναι το Rufus.
Το hibernation με swap partition είναι πιο εύκολο από ότι με swap file, οπότε αν δεν σου έπαιξε με swap partition, δεν πρόκειται να παίξει ούτε με swap file.

happiness

• Δεινόσαυρος
« Απάντηση #7 στις: 14 Ιαν 2022, 10:44:28 πμ »
Άρα λες να το καταργήσω το secure boot; Δεν θα έχω πρόβλημα; Και πως γίνεται; Να το γκουγκλάρω;

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
« Απάντηση #8 στις: 14 Ιαν 2022, 11:11:40 πμ »
Ναι να το καταργήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπαίνεις στα BIOS/UEFI settings π.χ. με Del, εντοπίζεις πού γράφει Secure boot και επιλέγεις disabled.

Ακριβείς οδηγίες δεν είναι εύκολες γιατί εξαρτώνται από το μοντέλο της μητρικής, π.χ.: https://ts.sch.gr/docs/linux/guides/bios-uefi/#lenovo-v530s