boot από usb

Ξεκίνησε από aspd, 23 Νοε 2020, 07:14:26 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Καλησπέρα,
μιας και αυτήν την περίοδο αποκλείεται να υπάρχουν πολλά αιτήματα από σχολεία (γύρευε πότε θα ανοίξουμε), ανεβάζω ένα μικρό πρόβλημα που έχει ο server στο εργαστήριο Πληροφορικής στο σχολείο. Είχα τραβήξει φωτογραφίες με το κινητό λίγο πριν κλείσουμε.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ δουλεύει το φλασάκι δεν κάνει boot από το φλασάκι και δεν βλέπω τι κάνω λάθος στο bios.
Το πρόβλημα το παρέκαμπτα βάζοντας live dvd όποτε χρειαζόταν, αλλά τελευταία που χρειάστηκε ...δε φαινόταν να κάνει boot ούτε από το dvd, οπότε όταν το χρειαστώ δε θα έχω τίποτα.

Εννοείται δε είναι σημαντικό, και επίσης εννοείται ότι δεν έχω τρόπο να δοκιμάσω κάτι, αφού το σχολείο είναι κλειστό.


alkisg

Καλησπέρα, σε αυτό το χαζοBIOS τις μισές φορές δεν δουλεύει η εκκίνηση από USB, αλλά πάντως όσες φορές το κατάφερα, είχα πάει στο "+ Hard Disk" όπου και μου έβγαλε 2 επιλογές, τον εσωτερικό δίσκο και το USB, και επέλεξα το USB.

aspd

Ευχαριστώ για την απάντηση Άλκη.
Θα ξανακάνω καμιά δοκιμή ...όταν ανοίξουμε!



ilias_s

Για κάτσε γιατί μου φαίνεται πριν 4-5 μέρες έκανα boot απο usb σε ένα παλιο μηχάνημα... Θα το δω και θα σου πω..!

Δημήτρης Γκίνης

@aspd: Συνδέεις το usb flash disk, ξεκινάς το pc, μπάινεις bios,  πας στο Hard disk boot priority (3η εικόνα, πρώτη επιλογή), λογικά θα βλέπει και το usb flash disk, το βάζεις ως πρώτη επιλογή, αποθήκευση.

ilias_s

@aspd : Όπως είπε και ο Δημήτρης παραπάνω!

Συγκεκριμένα :

Πας Advanced BIOS Features > Hard Disk Boot Priority και βάζεις το flashάκι (το βλέπει ως USB-HDD0) 1ο στη λίστα

έπειτα βάζεις First Boot Device απλά Hard Disk (και όχι USB-HDD)

Aν πας από το Boot Menu (F12), πηγαίνεις στο +Hard Disk και επιλέγεις αντίστοιχα USB-HDD0

Σημειώνω πως όταν επέλεγα εκκίνηση από USB-HDD δεν το έβλεπε...