Περιορισμός LTSP σε μία κάρτα δικτύου

Ξεκίνησε από happiness, 30 Σεπ 2021, 11:09:10 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Να κάτι που δεν μου είχε ξανατύχει... Να είμαι συνδεμένη με το wifi στο γραφείο των δασκάλων logαρισμένη στο ubuntu και να προσπαθούν να μπουτάρουν ltsp οι υπολογιστές του εργαστηρίου.  :D
Υπάρχει τρόπος να περιορίσω την προσπάθεια του pxe μόνο στην ενσύρματη σύνδεση;

alkisg

Ναι βέβαια. Με την εντολή `ip a` βλέπεις το όνομα των καρτών δικτύου σου, ας πούμε ότι η αυτή που θες να περιορίσεις το LTSP είναι η enp2s0. Τότε, δώσε:

Κώδικας: Bash
echo "interface=enp2s0" | sudo tee -a /etc/dnsmasq.d/local.conf
sudo systemctl restart dnsmasq


Δηλαδή έτσι δημιουργήσαμε ένα αρχείο /etc/dnsmasq.d/local.conf με περιεχόμενο τη γραμμή `interface=enp2s0` και επανεκκινήσαμε την υπηρεσία dnsmasq που χειρίζεται το DHCP/TFTP/DNS.

happiness

Τέλεια! Ευχαριστώ. Αυτό το κάνω μία φορά μόνο και όχι κάθε φορά που επανασυνδέομαι στο σχολείο έτσι; (κάθε φορά που αλλάζω σχολείο τρέχω "ltsp dnsmasq")

alkisg

Μόνο μια φορά.
Επίσης δεν χρειάζεται να τρέχεις κάθε φορά `ltsp dnsmasq`, μπορείς να σημειώσεις τα υποδίκτυα όλων των σχολείων στο αρχείο local.conf σε τέτοιες γραμμές:

Κώδικας: Bash
dhcp-range=set:proxy,192.168.0.0,proxy,255.255.255.0
dhcp-range=set:proxy,192.168.1.0,proxy,255.255.255.0
dhcp-range=set:proxy,192.168.2.0,proxy,255.255.255.0

happiness

ΩΩΩ!!! Το φως το αληθινό  :D Ευχαριστώ για την πληροφορία.

happiness

Απορία: Τα υποδίκτυα που μου αναφέρεις είναι τα τοπικά. Δεν έχουν όλα τα σχολεία το ίδιο range υποδικτύου; τύπου 192.168.1.0-100; Πως θα ξεχωρίζει η εξωτερική ip των σχολείων;

alkisg

Δεν εμπλέκεται πουθενά η εξωτερική IP των σχολείων, δεν την χρειάζεται ούτε το LTSP ούτε κανένα άλλο πρόγραμμα.

Τα μισά σχολεία έχουν mikrotik/cisco routers με εσωτερικές διευθύνσεις 10.x.y.z, μοναδικές σε όλο το ΠΣΔ.
Τα άλλα μισά έχουν speedport κλπ routers με εσωτερικές διευθύνσεις 192.168.[0 ή 1 ή 2].[1 ως 254].

Εσύ στο dnsmasq.conf βάζεις μια λίστα από τα εσωτερικά υποδίκτυα τα οποία θα υποστηρίζεις. Αν δύο σχολεία έχουν το ίδιο υποδίκτυο, θα παίζει και στα δύο.

Π.χ. αν και τα 3 σχολεία σου είχαν 192.168.1.x, τότε δεν θα χρειαζόταν καν να τρέξεις ltsp dnsmasq, θα έπαιζε άμεσα αφού θα είχε ήδη αυτό το εσωτερικό υποδίκτυο από το προηγούμενο σχολείο.