ενεργοποίηση hibernate στο ltsp

Ξεκίνησε από happiness, 19 Νοε 2021, 11:17:47 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

happiness

Υπάρχει δυνατότητα για hibernate στο ltsp; Θα με βόλευε γιατί πολύ συχνά θέλω να κάνω switch στα windows για λίγο και προτιμώ να μην κάνω restart. Βέβαια, ίσως δημιουργήσει προβλήματα, αλλά θα ήθελα να το δοκιμάσω.

alkisg

Υποθέτοντας ότι θες να κάνεις hibernate τον server και όχι τους LTSP clients, τότε δεν επηρεάζει σε κάτι το ότι είναι εγκατεστημένο και το πακέτο LTSP.
Μπορείς να ακολουθήσεις τις συνηθισμένες οδηγίες για hibernation σε Ubuntu, για παράδειγμα:
https://askubuntu.com/questions/1240123/how-to-enable-the-hibernate-option-in-ubuntu-20-04

Θα πρέπει βέβαια να έχεις κάποιο swap partition. Εγώ το δοκίμασα με 8 GB RAM και 4 GB swap partition και δούλεψε.

happiness

Δεν έχω swap. Μπορώ να δημιουργήσω τώρα με κάποιο εργαλείο ανακατανομής δίσκων;

alkisg

Ναι, `sudo apt install gparted` και μετά το τρέχεις από το μενού.

jim_katsar

Ο συνάδελφος d_oikon έχει αναρτήσει αναλυτικές οδηγίες για δημιουργία swap: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8874.msg95877#msg95877

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 19 Νοε 2021, 12:30:42 ΜΜ
Υποθέτοντας ότι θες να κάνεις hibernate τον server και όχι τους LTSP clients, τότε δεν επηρεάζει σε κάτι το ότι είναι εγκατεστημένο και το πακέτο LTSP.
Μπορείς να ακολουθήσεις τις συνηθισμένες οδηγίες για hibernation σε Ubuntu, για παράδειγμα:
https://askubuntu.com/questions/1240123/how-to-enable-the-hibernate-option-in-ubuntu-20-04

Θα πρέπει βέβαια να έχεις κάποιο swap partition. Εγώ το δοκίμασα με 8 GB RAM και 4 GB swap partition και δούλεψε.
χμμ αυτό δεν δούλεψε. Δεν έβγαλε κάποιο λάθος, απλά στο τεστ βγάζει:
ΠαράθεσηFailed to hibernate system via logind: Sleep verb not supported
Πρέπει να αλλάξω πίσω την γραμμή που άλλαξα στο grub file ; Επίσης, μήπως να προσπαθούσα με swap file; Έχω την 18.04 έκδοση (την μετάνιωσα την αναβάθμιση γιατί θυμήθηκα ότι έχω αρκετούς 32-bit clients ακόμα) και ψάχνοντας διάβασα ότι το hibernate δεν τα πάει καλά με το secure boot, αλλά το secure boot είναι ψιλοαπαραίτητο για το dual boot με τα windows, οπότε... λέω να μην μπλέξω.

alkisg

Γενικά το secure boot σε σπίτια και σχολεία είναι ψιλοάχρηστο. Ευτυχώς στα περισσότερα PC είναι απενεργοποιημένο από προεπιλογής.
Στα Windows 10 όπως και στο Linux δεν είναι προϋπόθεση, είναι εντελώς προαιρετικό.
Στα Windows 11 αποφεύγεται εύκολα χρησιμοποιώνας ένα εργαλείο κατασκευής live USB εγκατάστασης όπως είναι το Rufus.
Το hibernation με swap partition είναι πιο εύκολο από ότι με swap file, οπότε αν δεν σου έπαιξε με swap partition, δεν πρόκειται να παίξει ούτε με swap file.

happiness

Άρα λες να το καταργήσω το secure boot; Δεν θα έχω πρόβλημα; Και πως γίνεται; Να το γκουγκλάρω;

alkisg

Ναι να το καταργήσεις δεν θα έχεις πρόβλημα. Μπαίνεις στα BIOS/UEFI settings π.χ. με Del, εντοπίζεις πού γράφει Secure boot και επιλέγεις disabled.

Ακριβείς οδηγίες δεν είναι εύκολες γιατί εξαρτώνται από το μοντέλο της μητρικής, π.χ.: https://ts.sch.gr/docs/linux/guides/bios-uefi/#lenovo-v530s

happiness

Απενεργοποίησα το secure boot και τώρα το
sudo systemctl hibernate
κλείνει τον υπολογιστή, φαίνεται σαν να κάνει hibernate, αλλά όταν ο υπολογιστής ξανανοίγει το session είναι καινούριο, είναι ουσιαστικά reboot αυτό που γίνεται, όχι hibernate. Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει αναγνωριστεί το swap partition , παρόλο που το έχω δημιουργήσει κανονικά από το gparted και το έχω κάνει και "ενεργοποίηση". Το έκανα μάλιστα ίδιο μέγεθος με την μνήμη, μην τυχόν και το μικρότερο μέγεθος προκαλεί πρόβλημα. Η εντολή
grep swap /etc/fstab
επιστρέφει
/swapfile                                 none            swap    sw              0       0

alkisg

Το /etc/fstab δεν ενημερώνεται αυτόματα, αλλά χειρωνακτικά μετά από αλλαγές σε partitions.
Με την παρακάτω εντολή βλέπετε το UUID του σχετικού partition:

Κώδικας: Bash
$ sudo lsblk --fs
NAME   FSTYPE FSVER LABEL   UUID                                 FSAVAIL FSUSE% MOUNTPOINTS
...
├─sda3 swap   1     swap    0657fd6d-a4ab-43c4-84e5-0933c84b4f4f                [SWAP]


Οπότε τότε αντικαθιστάτε την παλιότερη γραμμή swap του /etc/fstab με την παρακάτω:

Κώδικας: Bash
UUID=0657fd6d-a4ab-43c4-84e5-0933c84b4f4f	none		swap	sw		0	0


Για να βεβαιωθείτε αν το swap τελικά λειτουργεί ή όχι, κάνετε επανεκκίνηση και τρέχετε την εντολή `free`:

Κώδικας: Bash
$ free
               total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:        16082772     3954264     5765868      853680     6362640    10939376
Swap:        4716540           0     4716540


Εφόσον η γραμμή Swap έχει μη μηδενικά νούμερα, σημαίνει ότι λειτουργεί.

happiness

Για την ιστορία, να πω ότι τελικά δούλεψε η αδρανοποίηση. Και μάλιστα εμφανίστηκε και το αντίστοιχο κουμπί στο μενού απενεργοποίησης , όμως αυτό το τελευταίο δεν έγινε αυτόματα, ακολούθησα οδηγίες που βρήκα μετά από googlάρισμα. Απλά δεν θυμάμαι ποιες ήταν :)

happiness

Μία τελευταία (νομίζω) ερώτηση: τώρα έχω και swap partition και swap file. Τα χρειάζομαι και τα δύο;

alkisg

Όχι αρκεί το partition.

sudo pluma /etc/fstab

Βλέπεις μια γραμμή του στυλ /swapfile, την σβήνεις και αποθηκεύεις, και μετά δίνεις και `sudo rm /swapfile`.

happiness

χμμ δεν έχω γραμμή /swapfile σε αυτό το αρχείο. Παρόλα αυτά έχω αρχείο swapfile στο / μεγέθους 2 γίγα.