Γενικά > Linux

Εγκατάσταση Ubuntu 18.04 32bit

(1/7) > >>

d_oikon:
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.

Σε νέο 2ο σχολείο που πήγα, έβαλα στον server Ubuntu 20.04. Τα πήρα με image από το άλλο σχολείο που είμαι.
Κατά την εκκίνηση κάποιων clients μου βγάζει αυτό το μήνυμα.
Να υποθέσω ότι είναι παλιά τα μηχανήματα και δεν μπορεί να "παίξει" το Ubuntu 20.04 και θα πρέπει να πάω σε 18.04, λόγω του ότι είναι 32bit ενώ η 20.04 θέλει 64bit;  :-\ :'(

Ευχαριστώ.

alkisg:
Καλημέρα, ακριβώς όπως τα λες είναι. Πριν αρχίσεις όμως τα φορμάτ, δες λίγο αν αξίζουν οι clients. Τι χαρακτηριστικά έχουν, π.χ. Pentium 4 στα 2.4 GHz με 512 MB RAM;

d_oikon:

--- Παράθεση από: alkisg στις 09 Σεπ 2021, 12:54:21 μμ ---Καλημέρα, ακριβώς όπως τα λες είναι. Πριν αρχίσεις όμως τα φορμάτ, δες λίγο αν αξίζουν οι clients. Τι χαρακτηριστικά έχουν, π.χ. Pentium 4 στα 2.4 GHz με 512 MB RAM;

--- Τέλος παράθεσης ---

Όλοι οι clients έχουν τουλάχιστον 2 GB μνήμη (και οι 32bit), εκτός από έναν που έχει περίπου 1,5 GB. Υπάρχουν βέβαια και 4 clients 64bit με 4 GB μνήμη. Αλλά τα τρώει κι αυτά η καταβόθρα των 32bit  :-\ ....κοινώς, μαζί με τα ξερά θα καούν και τα χλωρά!
Στο σύνολο οι 4 clients είναι 64bit με 4 GB μνήμη και οι 6-7 pentium 4 στα 2,6 έως 3,0 GHz 32bit αλλά με 2GB μνήμη (εκτός από έναν που έχει περίπου 1,5 GB, όπως ανέφερα και παραπάνω).
Εντωμεταξύ έχω αγοράζει Gigabit switch αλλά έχω την εντύπωση ότι τα 32bit μηχανήματα θα έχουν 100άρες κάρτες δικτύου. Το πολύ πολύ να αργούν λίγο στην απόκριση.
O server είναι ένας 2πύρηνος celeron στα 2,6 GHz με 10 GB μνήμη και SSD σκληρό 120 GB.
Anyway, μάλλον η λύση είναι να πάω σε 18.04 έτσι; Κι αν αλλάξουμε τα μηχανήματα αργότερα προχωράω σε αναβάθμιση. Σωστά;

alkisg:
Πολύ σωστά τα είπες όλα. Ubuntu 18.04 32bit με το νέο LTSP.

Εκτός από το κομμάτι της μελλοντικής αναβάθμισης, το 32bit δεν μπορεί να αναβαθμιστεί σε 64bit, οπότε τότε θα χρειαστεί εκ νέου εγκατάσταση 20.04. Αν θες βέβαια θα μπορείς να κρατήσεις τους χρήστες και το /home.

Επίσης, οι 100ρες κάρτες δεν κάνουν ιδιαίτερη διαφορά με τις 1000ρες, εφόσον η σύνδεση server <=> switch είναι gigabit.

d_oikon:

--- Παράθεση από: alkisg στις 09 Σεπ 2021, 01:33:02 μμ ---Αν θες βέβαια θα μπορείς να κρατήσεις τους χρήστες και το /home.

--- Τέλος παράθεσης ---

Το γνωρίζω αυτό. Απλά δεν το έχω ξανά κάνει. Οπότε όταν έρθει εκείνη η ώρα μάλλον θα χρειαστώ, μάλλον, τα φώτα σου!  ;) :angel:
Οπότε προχωράμε!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση