Γενικό Λύκειο > Αναζήτηση

Διευκρίνιση

(1/3) > >>

dimpapp:
υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε αυτό

θέση <- 0
Ι <- 1
Οσο  Ι<= Ν και θέση=0 επανάλαβε
  Αν Π[Ι]= key τοτε
       θεση <- Ι
   αλλιώς
       Ι <- Ι+1
  Τελος_αν
Τελος_επαναληψης

και στο παρακάτω;

θέση <- 0
Ι <- 1
  Αν Π[Ι]= key τοτε
       θεση <- Ι
   Τέλος_αν
       Ι <- Ι+1
Τελος_επαναληψης

petrosp13:
Προφανώς το πρώτο δεν προχωράει στην επόμενη θέση όταν βρει το ζητούμενο και ταιριάζει με την λογικη "Αν στην θέση που είμαστε δεν υπάρχει το ζητούμενο, πάνε στην επόμενη"

Λαμπράκης Μανώλης:
ήθελα και εγώ μία ερώτηση "παραλλαγής" στην κλασσική  αναζήτηση, δεν ανοίγω νέο θέμα, την βάζω εδώ

αν κάνουμε μία αναζήτηση με την "κλασσική" μορφή του βιβλίου και στο τέλος πούμε πχ

θέση <- 0
Ι <- 1
  Αν Π[Ι]= key τοτε
       θεση <- Ι
   αλλιώς
       Ι <- Ι+1
  Τελος_αν
Τελος_επαναληψης
ΑΝ έλεγος=αληθής τότε
   εμφάνισε "βρέθηκε στην θέση", i                
Αλλιώς                                               
   εμφάνισε "δεν βρέθηκε"           
Τέλος_αν

αν αντί της μεταβλητής θέση που χρησιμοποιούμε συνήθως πούμε ότι βρέθηκε στην τιμή του μετρητή i για παράδειγμα, είναι λάθος??? ουσιαστικά και η "θέση" αυτή την τιμή δεν αποθηκεύει ??? πρόβλημα θα είχαμε με την για που ελέγχει όλα τα στοιχεία
 εδώ μόλις βρούμε το στοιχείο σταματάει, άρα το i είνια η τιμή που θέλουμε....βέβαι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την πρώτη μορφή που έγραψε ο συνάδελφος, δηλαδή το i να αυξάνει μέσα στο αλλιώς και όχι έξω....

σωστή η σκέψη ή μου διαφεύγει κάτι ??

petrosp13:
Σωστή η σκέψη σου
Απλά, ο αλγόριθμος σειριακής αναζήτησης, όπως ορίζεται στο βιβλίο, περιέχει 2 μεταβλητές εκτός από το i (λογική και θέση) και καλό θα είναι να χρησιμοποιούνται όταν η εκφώνηση προσδιορίζει να χρησιμοποιήσουμε τον αλγόριθμο
Αν και είναι περιττές και οι 2

Λαμπράκης Μανώλης:
Βασικά και εγώ τους λέω καλύτερα να συμβαδίζουμε με το βιβλίο, απλά σαν σκέψη ήθελα να δω....να ρωτήσω, λες είναι περιττές και οι δύο ... είναι περιττές και οι δύο μαζί υποθέτω, όχι και οι δύο γενικά, την μία την θέλουμε να σταματήσει την επανάληψη για περιττούς ελέγχους, σωστα ??

ευχαριστώ

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση