Γενικό Λύκειο > Εισαγωγή στοιχείων, εμφάνιση και υπολογισμοί

Ερώτηση στους πίνακες (θεωρητική)

(1/4) > >>

kiro:
Να ρωτήσω κάτι; Μάλλον πολύ απλό απλά επειδή διδάσκω πρώτη φορά θέλω να είμαι σίγουρη .. Η αναζήτηση (σειριακή ή δυαδική), ταξινόμηση , Bubble Sort, στοίβα και ουρά ισχύουν μόνο σε μονοδιάστατους πίνακες? Σε δισδιάστατους τι κάνουμε?

pian:
Μπορείς να κάνεις αναζήτηση σε δισδιάστατο.
 1. Το βρίσκεις και φεύγεις.  (ΟΣΟ εμφωλευμένη και λογική μεταβήτή )
 2. Πλήρης σάρωση του πίνακα. (ΓΙΑ εμφωλευμένο)
Και ταξινόμηση. (ανά γραμμή ή ανά στήλη)

pian:
1. Το βρίσκεις και φεύγεις.  (ΟΣΟ εμφωλευμένο και λογική μεταβλητή )
Υ.Γ. Συγχαρητήρια   στους :  Παναγιώτη ,  Σέργιο για την πρωτοβουλία τους. (Για την οργάνωση και τη συντήρηση του παρόντος forum).

P.Tsiotakis:
- Η στοίβα και η ουρά είναι δομές δεδομένων που υλοποιούνται με τη χρήση μονοδιάστατων πινάκων (άρα στατικές)

- Η ταξινόμηση μπορεί να πραγματοποιηθεί μόνο σε μονοδιάστατο πίνακα ή σε κάποια στήλη/γραμμή δισδιάστατου (που ουσιαστικά αποτελεί μονοδιάστατο πίνακα)

- Η αναζήτηση προφανώς μπορεί να πραγματοποιηθεί και σε δισδιάστατο αλλά όχι με την μορφή που έχει στην παράγραφο 3.6 του σχολικού βιβλίου. Πρέπει να χρησιμοποιηθούν δυο δόμές επανάληψης Όσο. (Θα ήταν ένα ωραίο θέμα για τις εξετάσεις ! )  ή όπως επισημαίνει ο/η pian μπορεί να γίνει και με τη χρήση Για.

ΥΓ: 1. pian ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά το στέκι έχει δημιουργήσει και συντηρεί ο συνάδελφος Άλκης Γεωργόπουλος, το οποίο άνθισε από τη στιγμή που κλείδωσε το πάλαι ποτέ κραταιό www.sch.gr/forums και τα συγχαρητήρια ανήκουν σε αυτόν. Ιδιαίτερη μνεία επίσης όφείλουμε στον διαχειριστή του forum Φανίκο Σέργιο για το χρόνο που αφιερώνει.
Εγώ δεν είμαι παρά ένας απλός δεινόσαυρος με παλαιολιθικές απόψεις και εκλεπτισμένο χιούμορ
2. Μπορείς να σβήσεις κάποιο μήνυμά σου ή να το αλλάξεις χρησιμοποιώντας τις αντίστοιχες επιλογές...

Με εκτίμηση,

kinik:
Σε δισδιάστατο πίνακα πιστεύω ότι μπορούν να γίνουν τα εξής σε ότι αφορά την ταξινόμηση και την αναζήτηση.
1) Ταξινόμηση με βάση κάποια γραμμή ή στήλη όπως είπε και ο pian.
2) Αναζήτηση με σάρωση ολόκληρου του πίνακα. (Αναζήτηση με εμφωλευμένη ΓΙΑ).
3) Αναζήτηση σε ολόκληρο το πίνακα για μία τιμή (Εμφωλευμένη ΟΣΟ).
4) Αναζήτηση σε κάθε γραμμή ή σε κάθε στήλη για μία τιμή. Εξωτερική επανάληψη ΓΙΑ και εσωτερικά (δηλαδή σε κάθε γραμμή ή στήλη) αναζήτηση με ΟΣΟ.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση