Ο σέρβερ να μην εμφανίζει στην αρχική οθόνη σύνδεσης τη λίστα όλων των χρηστών

Ξεκίνησε από bdaloukas, 05 Φεβ 2013, 02:56:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bdaloukas

Σε ένα εργαστήριο με πολλούς λογαριασμούς μαθητών δεν είναι εύχρηστο ο σέρβερ να εμφανίζει τη λίστα όλων των χρηστών.
Υπάρχει κάποιος τρόπος για να εμφανίζει μόνο δύο πεδία, ένα για επιλογή ονόματος χρήστη και ένα για κωδικό;

apanagio

Ήθελα να κάνω το ίδιο και η λύση που βρήκα ήταν να εγκαταστήσω τον mdm
http://www.webupd8.org/2012/11/how-to-install-latest-mdm-display.html
Είναι ο display manager που χρησιμοποιεί το Linux mint και με βόλεψε πολύ (Ιδίως όταν στον server κάθονταν και παιδιά)


Σταύρος Βολίκας

Στην έκδοση 20.04 βρήκα το αρχείο ...lightdm/conf.d και πρόσθεσα την εντολή greeter-hide-users=true αλλά δεν δουλεύει...
Σταύρος Βολίκας

alkisg

Πρέπει να βάλεις και ένα [Seat:*] από πάνω:

Κώδικας: Bash
$ cat /etc/lightdm/lightdm.conf.d/local.conf 

[Seat:*]
greeter-hide-users = true

mandarinos

Συνάδελφε, εγώ στο ένα εργαστήριο στο σχολείο μου χρησιμοποιώ Mint ως server (επειδή μ' αρέσει ως desktop), αλλά υπόψη, τα greeters έχουν αλλάξει αρκετές φορές με κάθε έκδοση που έρχεται, τόσο στο Mint, όσο και στο Ubuntu.

Παλιότερα, η μόδα ήταν με δύο μπάρες εισαγωγής (user name και συνθηματικό χωριστά), σήμερα είναι με μία. Εκτός απ' το ν' ακολουθήσεις τις συμβουλές του Άλκη, μην δοκιμάσεις να βάλεις / ενεργοποιήσεις greeters από παλιότερες εκδόσεις (πχ Mint 17.0, κλπ), όσο κι αν σου αρέσουν. Το δοκίμασα εγώ (επειδή ήθελα με δύο μπάρες, ώστε να βλέπουν τα παιδιά πώς ακριβώς είναι η "κανονική" είσοδος σε Unix-like ΛΣ), και δεν δουλεύει.