Java ide

Ξεκίνησε από pavlospan, 12 Οκτ 2020, 11:33:16 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavlospan

καλημερα
Κανενα java ide για ubuntu 18 εκτος απο eclipse γνωριζετε;

alkisg

Visual Studio Code. Ένα για όλα και όλα σε ένα. C, C++, Python, Java, HTML, Javascript, CSS, PHP, τα πάντα.
Αυτό εκτός από τοπικά, δουλεύει και απευθείας μέσω browser, δηλαδή οι προγραμματιστές μπορούν να πηγαίνουν στο github.com/team/project και να γράφουν άμεσα κώδικα χωρίς να έχουν τίποτα εγκατεστημένο στον υπολογιστή ή το tablet/κινητό τους παρά μόνο έναν browser.
Είναι ήδη το δημοφιλέστερο περιβάλλον αλλά λόγω της παραπάνω δυνατότητας νομίζω ότι θα "σβήσει" πολλά άλλα περιβάλλοντα που δεν υποστηρίζουν εκτέλεση μέσω browser.
Έτσι αξίζει να επενδύσουμε λίγο χρόνο να το μάθουμε / ρυθμίσουμε, γιατί στην αρχή μέχρι να μπουν οι "επεκτάσεις" για κάθε γλώσσα, έχει μια καμπύλη μάθησης.

pavlospan

Eυχαριστω.
Μου βγαζει αυτο το μηνυμα σφαλματος.

alkisg

Είναι 32bit εγκατάσταση; Πλέον τα σύγχρονα λογισμικά υποστηρίζουν μόνο 64bit λειτουργικά.
Ποιο είναι το αποτέλεσμα των παρακάτω εντολών;

dpkg --print-architecture
grep PRETTY /etc/os-release

pavlospan

i386
PRETTY_NAME="Ubuntu 18.04.5 LTS"

alkisg

Δεν μπαίνει εκεί. Οπότε είτε εγκαθιστάς εξ' αρχής 64bit Ubuntu (αν όλοι οι clients είναι 64bit) είτε πας για άλλο IDE, π.χ. https://www.jetbrains.com/idea/ ή netbeans. Δεν έχω ελέγξει αν διατίθενται για 32bit.

pavlospan

ωραια ευχαριστω

pavlospan

με βολεψε το intellij idea  τελικα

dpa2006

Πλήρης λίστα για Java IDE
Το netbeans είναι αρκετά καλό,αλλά σαν τα προϊόντα της JetBrains δεν νομίζω να υπάρχουν.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science