Reverse VNC connection και Port Forwarding σε client side

Ξεκίνησε από ilias_s, 11 Φεβ 2020, 10:32:57 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias_s

Καλησπέρα!

Λοιπόν, επειδή αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την απομακρυσμένη σύνδεση (reverse vnc connection) στα εργαστήρια που είμαι υπεύθυνος και έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις port forwarding στην πλευρά του client (σύνδεση COSMOTE router Speedport Entry2i) γράφω εδώ την (ομολογουμένως απλή) λύση μήπως και "γλιτώσω" κάποιον από την ταλαιπωρία...

long story short...

ΠαράθεσηΑν είμαστε σε VDSL δίκτυο του ΟΤΕ, στο port forwarding στο router στην πλευρά του client πρέπει να ορίσουμε WAN Connection PTM_DSL (και όχι ATM_DSL) αλλιώς η σύνδεση δεν μπορεί να γίνει.

Ειδικά αν η αλλαγή από ADSL σε VDSL έγινε πρόσφατα (όπως στη δική μου περίπτωση) οι ρυθμίσεις που δούλευαν κανονικά ξαφνικά παύουν να δουλεύουν  και προσωπικά έμεινα να κοιτάω την οθόνη για μερικές ώρες μέχρι να καταλάβω τι έγινε!!!  ??? Δεν έχει σημασία αν η σύνδεσή μας είναι η κλασσική 24άρα (όπως η δική μου) ή έχουμε πάει σε 50άρα. Αν στην περιοχή το δίκτυο έχει αναβαθμιστεί σε VDSL (δηλ. αν μας παίρνει ο ΟΤΕ και μας προτείνει αναβάθμιση στις super ουάου ταχύτητές του) τότε η παραπάνω αλλάγή πρέπει να είναι "μονόδρομος".

Τη λύση βρήκα στο forum του raspberrypi.org όπου παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισε κάποιος ομοιοπαθών έλληνας πελάτης COSMOTE


ale3andro

Καλησπέρα,
και σε εμένα λειτουργούσε μια χαρά το port forwarding και σταμάτησε να λειτουργεί ξαφνικά.
Καμμιά άλλη ρύθμιση εκτός από το PTM_DSL;
Στη δικιά μου περίπτωση εξακολουθεί να μην λειτουργεί..
Επισυνάπτω τις ρυθμίσεις μου
https://i.imgur.com/alXYXcn.png

ilias_s

Λειτουργούσε με αυτές τι ρυθμίσεις που παραθέτεις?

Στο WAN Host IP έχεις βάλει local IP (192.168.xxx.xxx), αυτή είναι η εσωτερική του router σου! Επίσης στο WAN Port range έχεις βάλει την 2222 και στο LAN Host port την 22. Το ίδιο το Speedport 2i, αν δείς το "What should be noticed when configuring port forwarding?", σου λέει ότι οι WAN ports θα πρέπει να ταυτίζονται με τις LAN Host ports.

Τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις?

Port forward κάνεις όταν θες να έχεις πρόσβαση σε υπολογιστή του τοπικού σου δικτύου από κάποιον υπολογιστή εκτός του δικτύου αυτού (π.χ πρόσβαση στο server του σχολείου από τον υπολογιστή του σπιτιού σου). Εντός του ιδίου δικτύου δεν χρειάζεσαι port forwarding καθώς εσωτερικά όλες οι πόρτες είναι προσβάσιμες.

Οπότε, αν υποθέσουμε ότι εσύ θες να έχεις απομακρυσμένη πρόσβαση (πχ μέσω ssh) στον Η/Υ με (τοπική) IP 192.168.1.200 στην πόρτα 2222 τότε θα πρέπει να βάλεις και την WAN Port range 2222-2222 και LAN Host range 2222-2222. Το WAN Host IP Range to αφήνεις κενό. Το LAN Host IP range καλώς το έχεις 192.168.1.200.

Επίσης, δες και ΕΔΩ για τη σύνδεση με ssh στον LTSP server.