Could not acquire name on session bus

Ξεκίνησε από pavlospan, 23 Οκτ 2018, 08:51:12 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pavlospan

Επίσης περιστασιακα και σε διαφορετικούς thin clients εμφανιζει με την εκκινηση το μηνυμα "Could not acquire name on session bus" και δεν εμφανιζονται οι μπαρες επανω και κατω. Εχω 10 clients, (8 thin + 2 fat) και φαινεται να το κανει στον τελευταιο που συνδεεται.

alkisg

Αυτό γίνεται όταν π.χ. ο χρήστης user1 συνδέεται σε thin client, μετά για κάποιο λόγο κόβεται η σύνδεσή του (π.χ. hard reset), και μετά προσπαθεί να ξανασυνδεθεί.
Επειδή η συνεδρία του στον server δεν έχει κλείσει κανονικά, εκτελείται ακόμα και δεν μπορεί να τρέξει σωστά δεύτερη φορά.

Μια λύση είναι πριν την επανασύνδεση να δίνουμε στον server:
Κώδικας: Bash
sudo killall -u user1
sudo killall -9 -u user1

(όπου user1 το username του χρήστη)

Αν δούμε ότι συμβαίνει συχνά, μια άλλη λύση θα είναι να βάλω στο LTSP μια επιλογή κατά τη σύνδεση να σκοτώνονται αυτόματα οι παλιές συνεδρίες.

pavlospan

Παράθεση
Αν δούμε ότι συμβαίνει συχνά, μια άλλη λύση θα είναι να βάλω στο LTSP μια επιλογή κατά τη σύνδεση να σκοτώνονται αυτόματα οι παλιές συνεδρίες.

πως γίνεται αυτο;

gidarakos

Παράθεση από: pavlospan στις 23 Οκτ 2018, 08:51:12 ΠΜ
Επίσης περιστασιακα και σε διαφορετικούς thin clients εμφανιζει με την εκκινηση το μηνυμα "Could not acquire name on session bus" και δεν εμφανιζονται οι μπαρες επανω και κατω. Εχω 10 clients, (8 thin + 2 fat) και φαινεται να το κανει στον τελευταιο που συνδεεται.

Απλά αναφέρω ότι έτυχε κ σε άλλο εργαστήριο κ λύθηκε με συνδυασμό killall/reset-panel..

pavlospan

Παράθεση από: alkisg στις 23 Οκτ 2018, 10:20:01 ΠΜ
@pavlospan, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει ο σχετικός κώδικας, αν συμβαίνει συχνά θα πρέπει να μου το πείτε για να προγραμματίσω μια επιλογή π.χ. KILL_OLD_PROCESSES_ON_LOGIN=True στο lts.conf.


Επίσης, δεν ξερω αν ειναι σχετικό, αλλα καποιοι απο τους clients τερματιζουν ξαφνικα.

alkisg

Ανακεφαλαίωση:
Το Ubuntu MATE δεν τερματίζει τις διεργασίες των χρηστών στο logout.
Το ανάφερα στο: https://github.com/mate-desktop/mate-session-manager/issues/165
Επηρεάζεται ο server (δηλαδή αν κάνουμε logout/login στον server μπορεί και να το δούμε).
Επηρεάζονται οι thin clients.
Δεν επηρεάζονται οι fat clients γιατί έχουμε κάπου κώδικα στο LTSP που σκοτώνει τις διεργασίες κατά την αποσύνδεση των fat clients.
Τα προβλήματα που έχω δει είναι το "Could not acquire name on session bus" και πιθανολογώ ότι μπορεί να διέλυσε και το "αρχείο μητρώου" dconf σε 2 περιπτώσεις.

Ετοίμασα μια γρήγορη λύση για τους thin clients, αν μπορεί κάποιος να τεστάρει πριν την ανεβάσω για όλους:
Κώδικας: Bash
sudo wget http://termbin.com/yixg -O /usr/share/ldm/rc.d/X95-run-x-session
sudo ltsp-update-image -c /


...και επανεκκίνηση των clients.

alkisg

Ανέβασα μια λύση στο αποθετήριο, μπορείτε να την πάρετε κάνοντας ενημέρωση του server και δημοσίευση εικονικού δίσκου.