Αποστολέας Θέμα: Ακρίβεια δεκαδικών ψηφιων  (Αναγνώστηκε 338 φορές)

DimisLz

• Νέος
  • *
Ακρίβεια δεκαδικών ψηφιων
« στις: 24 Απρ 2020, 10:17:40 πμ »
Καλημέρα παιδια
Έχω συναντήσει σε ασκήσεις όπου κατά την εισαγωγή των δεδομένων αναφέρεται κάτι του στυλ : θα εισάγεται από το πληκτρολόγιο ένα αριθμός πχ το ύψος με ακρίβεια 2 δεκαδικών αριθμών και το βάρος με ακρίβεια 3 δεκαδικών.
Αυτό πως μπορούμε να το ελέγξουμε, δηλαδή ο χρήστης να βάζει τιμές με την επιθυμητή ακρίβεια. Θα είναι κάτι με DIV MOV ή μήπως θεωρείται δεδομένη η ακρίβεια των δεκαδικών ψηφίων και δεν χρειάζεται έλεγχο εγκυρότητας
Ευχαριστώ

P.Tsiotakis

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
  • agent romanoff you miss me?
    • P.Tsiotakis
Απ: Ακρίβεια δεκαδικών ψηφιων
« Απάντηση #1 στις: 24 Απρ 2020, 11:36:18 πμ »
Οι τελεστές div/mod δεν ορίζονται για πραγματικούς αλλά μόνο για ακεραίους.

Για να υπολογίσεις το πλήθος των δεκαδικών ψηφίων ενός αριθμού θα μπορούσες να τον πολλαπλασιάζεις με το 10, μέχρις ότου το ακέραιο μέρος να γίνει ίσο με το γινόμενο καταμετρώντας το πλήθος των πολλαπλασιασμών αυτών.

DimisLz

• Νέος
  • *
« Απάντηση #2 στις: 24 Απρ 2020, 11:40:13 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή σε έλεγχο εγκυρότητας θα μπορούσε να ζητηθεί κάτι τέτοιο ; Δηλαδή να διαβάζει μια τιμή μέχρις ότου αυτή η τιμή να έχει ακρίβεια x δεκαδικών; Το έχω δει σε άσκηση για αυτό ρωτάω

alkisg

• Τεχνικός / καθαρίστρια
    • Ο Διερμηνευτής της ΓΛΩΣΣΑΣ
« Απάντηση #3 στις: 24 Απρ 2020, 11:44:21 πμ »
Προτείνω να μην χρησιμοποιούμε ασκήσεις με ψηφία πραγματικών αριθμών στην μέση εκπαίδευση.
Για παράδειγμα, το 3.14 μπορεί εσωτερικά να αναπαριστάται ως 3.1399999999999999
και το 1.00 μπορεί να είναι η στρογγυλοποίηση του 0.99999999999999.

Έτσι το ακέραιο μέρος, ο υπολογισμός του πλήθος των ψηφίων κλπ μπορεί να βγει εντελώς λάθος.

Ο Διερμηνευτής κάνει κάτι κολπάκια για να αποφύγει αυτό το πρόβλημα, στρογγυλεύοντας τους πραγματικούς αριθμούς σε συγκεκριμένο πλήθος δεκαδικών ψηφίων, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να στηριζόμαστε σε αυτά.

P.Tsiotakis

• Ομάδα Νέου Λυκείου
  • *
  • agent romanoff you miss me?
    • P.Tsiotakis
« Απάντηση #4 στις: 24 Απρ 2020, 12:29:34 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δηλαδή σε έλεγχο εγκυρότητας θα μπορούσε να ζητηθεί κάτι τέτοιο ; Δηλαδή να διαβάζει μια τιμή μέχρις ότου αυτή η τιμή να έχει ακρίβεια x δεκαδικών; Το έχω δει σε άσκηση για αυτό ρωτάω

προσωπικά δεν θεωρώ αυτό το ερώτημα ως ένα καλό παράδειγμα αλγοριθμικής σκέψης ή ως ερώτημα στο θέμα Γ.
προφανώς μετά από 20 έτη εξέτασης μπορεί να προκύψει σε μία διαδικασία εισόδου και ελέγχου δεδομένων.

θα το προτιμούσα σε μία άσκηση συμπλήρωσης κενού

Καρκαμάνης Γεώργιος

• Ομάδα διαγωνισμάτων 2010
  • *
« Απάντηση #5 στις: 13 Μάι 2020, 12:56:13 μμ »
Καλημέρα παιδια
Έχω συναντήσει σε ασκήσεις όπου κατά την εισαγωγή των δεδομένων αναφέρεται κάτι του στυλ : θα εισάγεται από το πληκτρολόγιο ένα αριθμός πχ το ύψος με ακρίβεια 2 δεκαδικών αριθμών και το βάρος με ακρίβεια 3 δεκαδικών.
Ευχαριστώ

Η πληροφορία αυτή δίνεται για να καταλάβει αυτός που θα λύσει την άσκηση (μαθήτης καθηγητής) τον τύπο της μεταβλητής που θα χρησιμοποιήσει για να αποθηκεύσει  πχ στο παραδεγιμά σου, η μεταβλητή ύψος που αναφέρεις πρέπει να δηλωθεί ως πραγματική.

Αυτό πως μπορούμε να το ελέγξουμε, δηλαδή ο χρήστης να βάζει τιμές με την επιθυμητή ακρίβεια. Θα είναι κάτι με DIV MOV ή μήπως θεωρείται δεδομένη η ακρίβεια των δεκαδικών ψηφίων και δεν χρειάζεται έλεγχο εγκυρότητας
Ευχαριστώ
Αυτό δεν χρειάζεται να ελεγχθεί κατά την αποψή μου, Ο οποιοσδήποτε έλεγχος δεδομένων εισόδου ΄όταν θα ζητείται θα περιγράφεται αναλυτικά σε κάθε εκφώνηση