Απαγόρευση πρόσβασης σε ιστοσελίδες

Ξεκίνησε από ckerasidis, 17 Δεκ 2013, 03:53:02 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ckerasidis

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!
Θα ήθελα τη γνώμη σας σε σχέση με την απαγόρευση πρόσβασης σε ιστοσελίδες (π.χ. facebook) στο σχολικό εργαστήριο. Ο server τρέχει Windows 2000 server και οι σταθμοί εργασίας είναι μοιρασμένοι μεταξύ windows xp και 2000. Απ' ότι έχω δει σε μια πρώτη αναζήτηση, ένας σχετικά πρόχειρος τρόπος είναι να αλλάξει το αρχείο host των windows σε κάθε σταθμό και να αποτρέπει την πρόσβαση στα DNS του facebook, ενώ ένας δεύτερος είναι με τη χρήση script όπως το squid. Υπάρχει κάποιος άλλος πιθανώς πιο ενδεδειγμένος τρόπος;
Θα εκτιμούσα τις προτάσεις - παρατηρήσεις σας πάνω στο θέμα, ευχαριστώ πολύ!

yiannis

Απ' όσο ξέρω, αυτές οι δύο λύσεις είναι οι πιο ενδεδειγμένες. Aν στήσεις proxy server, πχ squid3, θα έχεις και επιπλέον λειτουργίες, και θεωρητικά και κάποια καλύτερη απόκριση στο φόρτωμα ιστοσελίδων από τους clients, μιας και κάποια πράγματα θα τα βλέπουν τοπικά.

Τέλος, αν θυμάμαι καλά, μπορούσες και στο windows 2000 server να εγκαταστήσεις παρόμοια λειτουργία. ICS; Κάτι τέτοιο... Δε θυμάμαι, είναι πολλά χρόνια που δεν έχω αγγίξει windows 2000!

Στη Βιβλιοθήκη της Τεχνικής Στήριξης θα βρεις επίσης αρκετό υλικό και για το squid (και σε windows) και για windows 2000...

stam12

Μπορεί κανείς να περιγράψει ακριβώς πως γίνεται αυτό με το αρχείο "hosts"; Π.χ. όταν δοκίμασα να πειράξω το αρχείο και να το αποθηκεύσω, αποθηκευόταν σαν "text" αρχείο! Προφανώς αυτό θα πρέπει να γίνει με κάποιο καταλληλότερο "editor" αντί του "wordpad" ή του σημειωματαρίου των windows. Μπορεί κανείς να δώσει περισσότερες πληροφορίες σχετικά;
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.

vigor

stam12 αφού επεξεργαστείς το αρχείο με το σημειωματάριο κάνεις Αποθήκευση (CTRL+S) και ΟΧΙ "Αποθήκευση ως", ώστε να διατηρήσεις την μορφή του αρχείου και το όνομά του. Αν θέλεις κρατάς αντίγραφο του αρχικού hosts πριν το αλλάξεις αποθηκεύοντάς το στον ίδιο φάκελο ως κείμενο ή σε άλλο φάκελο με αντιγραφή-επικόλληση.

stam12

#4
Οκ, ευχαριστώ :)
Το να κάνεις λάθος είναι ανθρώπινο και το να ρίχνεις το φταίξιμο στον υπολογιστή είναι ακόμη πιο ανθρώπινο.