Αντικατάσταση UPS του ΣΕΠΕΗΥ λόγω βλάβης

Ξεκίνησε από vigor, 02 Φεβ 2013, 09:34:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vigor

Συνάδελφοι, τα 2 από τα 3 σχολεία που υπηρετώ, απ' ότι έμαθα από την πρώτη στιγμή που έφθασα εκεί, είχαν πληγεί πέρυσι από κεραυνόπτωση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όσες συσκευές λειτουργούσαν την στιγμή που έπεσε ο κεραυνός να υποστούν σοβαρή ζημιά.

Ευτυχώς η ζημιά στο ένα εργαστήριο δεν τόσο εκτεταμένη όσο στο δεύτερο.
Πριν καιρό αποφάσισα να δώσω το UPS από το ένα εργαστήριο για να διαπιστωθεί το κατά πόσο είχε υποστεί ζημιά. Το UPS προφανώς είχε έρθει στα περισσότερα εργαστήρια Info-Quest, μιας και το έχω συναντήσει και σε άλλα ΣΕΠΕΗΥ. Μπορείτε να το δείτε εδώ.
Ο τεχνικός που εξέτασε την συσκευή διαπίστωσε βλάβη στην πλακέτα και με διαβεβαίωσε ότι όταν έρθει η πλακέτα (παραγγελία εξωτερικού διότι δεν έβρισκε εδώ) και την τοποθετήσει, το UPS θα δουλέψει (συνολικό κόστος, μαζί με την μπαταρία που έπρεπε να αντικατασταθεί, 60 €). Τελικά με ενημέρωσε ότι αφού αντικατέστησε την πλακέτα, διαπίστωσε περαιτέρω βλάβη  :o Μου είπε ότι πλέον δεν μπορεί να επισκευασθεί και ότι πρέπει το σχολείο να πάρει καινούριο  :-X
Είμαι λοιπόν στην διαδικασία αναζήτησης ενός νέου μιας και δεν νομίζω ότι υπάρχει λύση  :-\

Λαμβάνοντας υπόψη τις προδιαγραφές σχολικών εργαστηρίων εδώ
, θα ήθελα να μου πείτε όσοι γνωρίζετε ή έχετε προβεί σε ανάλογη αγορά ποιό από τα προϊόντα της αγοράς είναι κατάλληλο.

Το ικρίωμα αυτή τη στιγμή έχει μονάχα ένα hub 3COM 16πορτο. Ξέρω ότι θα εκπλαγήκατε αλλά το cisco τα τίναξε και το τρελό της υπόθεσης είναι ότι μαζί με το isdn modem βρισκόταν στο γραφείο του διευθυντή (το είδαμε κι αυτό φέτος) εδώ και χρόνια μιας και ήρθαν μετά την παράδοση και εγκατάσταση του εξοπλισμού του εργαστηρίου...Ωωω ναι έτσι έχουν τα γεγονότα.  Το HUB σώθηκε μιας και καταστράφηκε ολοσχερώς μόνο το τροφοδοτικό του, το οποίο και αντικαταστάθηκε με συμβατό από κατάστημα ηλεκτρονικών 8) .
Αυτά που θα συνδεθούν λοιπόν στο UPS είναι το HUB, το τέρας που αποκαλείται σερβερ (τρομάρα του, έχει κι ένα κουτί που σου βγαίνει το λάδι για να το ανοίξεις και να το ξανακλείσεις) και η οθόνη.

vigor

Σήμερα αφιέρωσα αρκετό χρόνο για να κάνω μια ηλεκτρονική έρευνα αγοράς. Σκέφτηκα μάλιστα ότι το UPS θα πρέπει να καλύπτει και μελλοντικές ανάγκες, π.χ. σε περίπτωση που αντικατασταθεί ο εξυπηρετητής.
Με αυτά τα δεδομένα αποφάσισα να θέσω ως μέγιστη ισχύ τα 1000 VA/ 600 Watt, που θέλω να πιστεύω ότι αρκούν.

Είμαι λοιπόν, μέχρι αυτή την στιγμή, μεταξύ των 3 παρακάτω μοντέλων :


Θα ήθελα την γνώμη σας με βάση και την εμπειρία σας στο θέμα.

OpenSource

πιστεύω ότι το θέμα ποιότητα ρεύματος θα σε απασχολεί περισσότερο από το UPS

συνεπώς ίσως να σκεφτείς αντικεραυνική προστασία στο πίνακα ή/και πολύμπριζα ασφαλείας από υπέρταση, αν και το κεραυνό δε το σταματάει τίποτα

αν το ρεύμα δεν ε΄χει καλή ποιότητα θες κάποιο ανωρθωτή για να σου προστατεύει τα κυκλώματα στο rack

αν έχεις συχνές διακοπές ή αν έχεις κάποιο σέρβερ τότε ίσως θες και UPS όπου εκεί προτιμάς τα επώνυμα ακα APC

OS.

ΥΣ τσεκαρε και το e-mimikos

vigor

Παράθεση από: OpenSource στις 03 Φεβ 2013, 06:46:30 ΜΜ
πιστεύω ότι το θέμα ποιότητα ρεύματος θα σε απασχολεί περισσότερο από το UPS

συνεπώς ίσως να σκεφτείς αντικεραυνική προστασία στο πίνακα ή/και πολύμπριζα ασφαλείας από υπέρταση, αν και το κεραυνό δε το σταματάει τίποτα

αν το ρεύμα δεν ε΄χει καλή ποιότητα θες κάποιο ανωρθωτή για να σου προστατεύει τα κυκλώματα στο rack

αν έχεις συχνές διακοπές ή αν έχεις κάποιο σέρβερ τότε ίσως θες και UPS όπου εκεί προτιμάς τα επώνυμα ακα APC

OS.

ΥΣ τσεκαρε και το e-mimikos


Στον ηλεκτρολογικό πίνακα, απ' ότι έμαθα ψάχνοντας το θέμα πρόσφατα, μπορεί να μπει μια ασφάλεια η οποία απ' ότι μου είπαν λέγεται "Απαγωγέας υπέρτασης". Η γνωστή αλλά και ακριβή μάρκα είναι της ABB.

Μετέφερα τις πληροφορίες που έμαθα από ηλεκτρολόγους, στο σχολείο και από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό τους να επιλέξουν αν θα εγκαταστήσουν την ασφάλεια.
Για τον ανορθωτή που λες πάλι είναι θέμα του ηλεκτρολόγου και θα το έχω υπόψη μου να τους το πω. Ήδη το κτίριο πάντως έχει εγκαταστήσει αντικεραυνικό σύστημα.
Και σ' αυτό το σημείο να σας πω ότι έχω υπηρετήσει σε σχολείο που είχε και αυτό πληγεί από κεραυνόπτωση. Ευτυχώς είχε συμβεί εκτός σχολικού ωραρίου και δεν υπήρχε κάποιο ατύχημα. Εκεί είχε κάψει και το αντικεραυνικό, όπως επίσης και κάποιες άλλες συσκευές μεταξύ των οποίων κι ένα switch.

Στο θέμα μας τώρα, εγώ ψάχνω UPS για να αντικατασταστήσω το υπάρχον που έχει υποστεί ζημιά, σύμφωνα με τον τεχνικό.
"Open Source", όπως έγραψα και στο πρώτο μήνυμα το θέλω για τον server. Συχνές διακοπές έχει κυρίως όταν έχει έντονα καιρικά φαινόμενα.
Για τα APC, κοίταξα σ' ένα ηλεκτρονικό κατάστημα αλλά είναι και ακριβό και δεν έχει και σούκο έξοδο που θα με βόλευε γιατί ήδη έχει στο ρακ ένα πολύμπριζο ασφαλείας με σούκο καλώδιο και εκτός αυτού το switch έχει τροφοδοτικό που δεν ταιριάζει σε IEC έξοδο που έχει το APC.

OpenSource

καλώδιο πάντως φτιάχνεις εύκολα να είναι και σούκο που θες.

το ξέρω ότι είναι ακριβά τα APC  αλλά αισθάνεσαι καλύτερα

από αυτά που αναφέρεις εγώ θα έπαιρνα το FORTRON.

mour

Η δική μου εμπειρία με τα "φτηνά" είναι ότι πολλές φορές δεν καταφέρνουν να κρατήσουν ανοιχτό το μηχάνημα.
Με ένα APC ή το MG που είχε το εργαστήριο (του άλλαξα τις 2 μπαταρίες πρόσφατα) δεν έχω δει τέτοιο θέμα

vigor

@OpenSource:
Κι εγώ στο FORTRON σκέφτομαι να καταλήξω.
Εν τω μεταξύ έχω στείλει email στο κατάστημα με το οποίο συνεργάζεται το σχολείο και περιμένω την προσφορά του για να συγκρίνω το/τα προϊόντα αυτής με αυτά από το eshop.
@mour:
Ποιό MG έχεις στο εργαστήριο;
Έχετε να προτείνετε κάποιο APC κάτω από τα 150€ ;

chrisk

εχω καμμενο ups εδω και 2 χρόνια σε περιοχη με πολλους κεραυνους. παλιοτερα μου ειχε καει το παλιο ρουτερ....

δεν εχω παρει νεο αλλα με τα χρηματα αυτα, πηραμε νεα πολυμπριζα μεσα στο ρακ με ισχυρη αντικεραυνικη προστασια καθως και φις με αντικεραυνικη πριν το πολυμπριζο, απευθείας πάνω στην μπρίζα. ασφάλεια στην ασφάλεια δηλαδη....

εχει δουλεψει πολυ καλα και 2-3 φορες μεχρι τωρα οι κεραυνοι απλα ρίξαν την ασφαλεια του πολυμπριζου.

vigor

chrisk,
Μ' ενδιαφέρει αυτό που έγραψες, διότι ακούγεται οικονομικό. Αν σου είναι εύκολο γράψε ποιά πολύμπριζα έχεις και ποιό φις αντικεραυνικής. Έχω ήδη πολύμπριζο ασφαλείας στο rack.


bright

Παράθεση από: chrisk στις 07 Φεβ 2013, 11:54:52 ΠΜ
εχω καμμενο ups εδω και 2 χρόνια σε περιοχη με πολλους κεραυνους. παλιοτερα μου ειχε καει το παλιο ρουτερ....

δεν εχω παρει νεο αλλα με τα χρηματα αυτα, πηραμε νεα πολυμπριζα μεσα στο ρακ με ισχυρη αντικεραυνικη προστασια καθως και φις με αντικεραυνικη πριν το πολυμπριζο, απευθείας πάνω στην μπρίζα. ασφάλεια στην ασφάλεια δηλαδη....

εχει δουλεψει πολυ καλα και 2-3 φορες μεχρι τωρα οι κεραυνοι απλα ρίξαν την ασφαλεια του πολυμπριζου.


Συνάδελφε καλημέρα, χθες με την καταιγίδα στο σχολείο, πήγα στο σχολείο και βρήκα την αίθουσα της πληροφορικής χωρίς ρεύμα. Αφού κάναμε τις απαραίτητες ενέργειες, κλείσιμο των διακοπτών από τις συσκευές κλπ, σηκώσαμε την ασφάλεια και οι Η/Υ δούλεψαν αλλά ο router είχε «τρελαθεί». Όλα τα λαμπάκια: OK, CD, RXD ADSL, LNK, B1 ISDN, B2, VPN και τα Ethernet, αναβόσβηναν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο. Αργότερα τα Ethernet σταθεροποιήθηκαν.
Τον άφησα έτσι. Αργότερα κατά τη διάρκεια του μαθήματος με μία βροντή έσβησε στιγμιαία και το ups που είχα πάνω το router, αλλά ξανάναψε αμέσως χωρίς να σηκώσω τις ασφάλειες.
Ο router είναι: ο CISCO 876, τι μπορεί να έχει συμβεί κατά τη γνώμη σας;
Επίσης, θέλω να πω ότι είμαι σε καινούριο κτίριο και στην αρχή είχαμε πολλές διακοπές ρεύματος στο εργαστήριο και στο κτίριο , έπεφτε η ασφάλεια, στη συνέχεια με κάποιο αίτημα στη ΔΕΗ αποκαταστάθηκε, αλλά τώρα φαίνεται να έχω πρόβλημα πάλι στο εργαστήριο ενώ το υπόλοιπο κτίριο δεν έχει.

chrisk

καλα εκανε και αναψε αμεσως το ups γιατι αυτη ειναι η δουλεια του....να δινει ρευμα οταν η δεη δεν μπορει.

τωρα οσο για τον ρουτερ αν ολα πλεον δουλευουν σωστα μην σε απασχολει....απλα βαλε προστασια στα μηχανηματα αν εισαι σε περιοχη με κεραυνους.