Πρόβλημα με web site μετά από εγκατάσταση moolde

Ξεκίνησε από vsd, 24 Σεπ 2012, 06:18:07 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

vsd

Καλησπέρα σας,
Είχα δημιουργήσει web site σε joomla στο σχολικό δίκτυο και αποφάσισα να εγκαταστήσω τo moodle προκειμένου να δω την πλατφόρμα.

Εγκατέστησα το moodle σε ξεχωριστό φάκελο moodle και αφου έκανα εγκατάστασή του δημιουργήθηκε πρόβλημα στο web site μου .
Μετά την εγκατάσταση του moodle το web site μου δεν λειτουργεί και εμφανίζει το μήνυμα :
Database Error: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

Θα πρέπει να σημειώσω ότι κατά την εγκατάσταση πήγα στoν πίνακα ελέγχου στο sch.gr και πάτησα προσθήκη βάσης δεδομένων και δημιουργία κωδικού .
Μάλλον εδώ δημιουργήθηκε το πρόβλημα.


Γνωρίζει κάποιος τι μπορώ να κάνω?

Δεν έχω Back up από το web site μου, αρα έχασα τους κόπους 2 χρόνων ..

Περιμενω με αγωνία κάποια απαντηση ή πιθανή πρόταση επίλυσης του προβλήματος .

vsd


ΚΑΤΕΡΙΝΑ

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το web site μου, αλλά δεν έχω βρει την λύση. Μπορείς να μου πεις πως έλυσες το πρόβλημα σου.
Όσον αφορά την περίπτωση μου έχω εγκαταστήσει το joomla 1.7 στο σχολικό δίκτυο. Έφτιαξα ένα φάκελο moodle στον κεντρικό φάκελο (εκεί που είναι δηλαδή και τα αρχεία του joomla) μετέφερα εκεί με filezilla τα αρχεία του moodle και στον πίνακα ελέγχου του σχολικού δικτύου έφτιαξα μία ακόμα βάση (διαφορετική από αυτή του joomla) για την εγκατάσταση του moodle. Όμως τώρα δεν τρέχει ούτε η ιστοσελίδα μου (μου βγάζει το μήνυμα Infinite loop detected in JError) αλλά ούτε μπορώ να εγκαταστήσω το moodle. Έχεις να μου προτείνεις τίποτα;

bright

Παράθεση από: vsd στις 24 Σεπ 2012, 08:38:55 ΜΜ
Τελικά επίλυσα το πρόβλημα!!!
:laugh: :laugh:
ΠΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MEDIAWIKI ΣΤΟ Π.Σ.Δ., ΕΧΩ ΤΟ MEDIA WIKI ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΝ JOOMLA ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ, ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, αν μου έλεγες πως έλυσες το δικό σου πρόβλημα θα με βοηθούσε.

bright

Παράθεση από: bright στις 11 Νοε 2012, 11:50:48 ΠΜ
ΠΩΣ; ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ MEDIAWIKI ΣΤΟ Π.Σ.Δ., ΕΧΩ ΤΟ MEDIA WIKI ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΗΝ JOOMLA ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ, ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΜΕ ΤΗ ΒΑΣΗ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ, αν μου έλεγες πως έλυσες το δικό σου πρόβλημα θα με βοηθούσε.

Τελικά το έλυσα και εγώ το πρόβλημά μου!!!

Δημήτρης Κανάς

Γιατί παιδιά δε μας γράφετε με λίγα λόγια το πως λύσατε το πρόβλημα;
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

zsdregas

Το πρόβλημα είναι η δημιουργία κωδικού.
Ο κωδικός είναι ίδιος για όλες τις βάσεις του sch. Οπότε όταν φτιάχνουμε μια νέα βάση δεν πρέπει να φτιάχνουμε νέο κωδικό.

Δημήτρης Κανάς

Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

xrhstaras

Σας παρακαλώ, αν μπορείτε, να μου πείτε πως διορθώσατε το πρόβλημα που περιγράφετε μετά την εγκατάσταση του moodle.

Προσπάθησα κι εγώ να εγκαταστήσω το moodle και τώρα δεν ανοίγει το site που είχα φτιάξει με το joomla.

xrhstaras

Τελικά και 'γω βρήκα τη λύση...
Πρέπει να γίνει αλλαγή του κωδικού που υπάρχει στο .....sch.gr/autosch/joomla15/configuration.php (μπορούμε να το κατεβάσουμε με το FileZilla)
με το νέο κωδικό που δημιουργήθηκε κατά την δημιουργία της νέας βάσης στην mySQL στο mySCH...

Στο configuration.php θα βρούμε μια δήλωση όπως αυτήν: var $password = 'kodikos';

Τον σωστό κωδικό θα τον βρούμε στον πίνακα ελέγχου του mySCH, επιλέγοντας "Ρυθμίσεις Βάσης Δεοδομένων mySQL".