Αυτόματο login στο Netop

Ξεκίνησε από Hydr@, 10 Νοε 2011, 10:58:22 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Hydr@

Συνάδελφοι σας ανακάλυψα πρόσφατα και χαίρομαι πολύ για την ωραία θεματολογία σας!
Είμαι φέτος αποσπασμένη στην Α'θμια (ΠΕ19), και έχω ένα εργαστήριο με εγκατεστημένο το Netop 5. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται να κάνουν join αυτόματα οι users με το που κάνουν login? Έχω ψάξει σε διάφορες επιλογές, αλλά δεν το βρίσκω... Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρόμικο. Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.

poursali

Παράθεση από: Hydr@ στις 10 Νοε 2011, 10:58:22 ΠΜ
Συνάδελφοι σας ανακάλυψα πρόσφατα και χαίρομαι πολύ για την ωραία θεματολογία σας!
Είμαι φέτος αποσπασμένη στην Α'θμια (ΠΕ19), και έχω ένα εργαστήριο με εγκατεστημένο το Netop 5. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται να κάνουν join αυτόματα οι users με το που κάνουν login? Έχω ψάξει σε διάφορες επιλογές, αλλά δεν το βρίσκω... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

τι εννοείς; αν στους clients είναι εγκατεστημένο το netop (client version) αυτόματα τους βλέπει ο server
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

tom

Παράθεση από: Hydr@ στις 10 Νοε 2011, 10:58:22 ΠΜ
Συνάδελφοι σας ανακάλυψα πρόσφατα και χαίρομαι πολύ για την ωραία θεματολογία σας!
Είμαι φέτος αποσπασμένη στην Α'θμια (ΠΕ19), και έχω ένα εργαστήριο με εγκατεστημένο το Netop 5. Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται να κάνουν join αυτόματα οι users με το που κάνουν login? Έχω ψάξει σε διάφορες επιλογές, αλλά δεν το βρίσκω... Ευχαριστώ προκαταβολικά.

στο netop 6 γίνεται ως εξής:

1. διπλό κλικ στο εικονίδιο του netop/student στην γραμμή εργασιών
2. μενού tools->options->general
3. επιλέγεις "load student at windows startup" και "join class at programm startup"

φαντάζομαι κάπως έτσι θα είναι και στην έκδοση 5. Ελπίζω να βοήθησα.

Θα μεταφέρω την συζήτηση στην "τεχνική υποστήριξη".
Θωμάς Σκυλογιάννης

- Ζήσε σα να' ταν να πεθάνεις αύριο. Μάθε σα να' ταν να ζεις για πάντα.
                                                                                     Μαχάτμα Γκάντι

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Hydr@

tom, αυτά τα βήματα τα έχω κάνει εξαρχής, αλλά και πάλι δεν γίνεται αυτόματα. Κάτι δεν δουλεύει σωστά, και δεν το βρίσκω...
Ευχαριστώ πάντως.
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρόμικο. Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.

Hydr@

@poyrsali: Κι όμως , δεν τους βλέπω, παρά μόνο εφόσον κάνει ο κάθε user join the class, παρ' ότι έχω κάνει τις ρυθμίσεις που λέω παραπάνω.
@dpa2000: Ευχαριστώ, θα ρίξω μια ματιά...
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρόμικο. Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.

poursali

μήπως κάνα firewall κάνει το θαύμα του;
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Hydr@

poursali, ίσως είναι αυτό, αλλά τι να τσεκάρω? Μπορείς να μου πεις εν συντομία? Δεν το κατέχω το θέμα καλά... :-[
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρόμικο. Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.

poursali

Θα μπεις ως διαχειριστής στα μηχανήματα και θα τσεκάρεις στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου αν είναι ενεργοποιημένο το firewall.
Επίσης, τσέκαρε την περίπτωση να είναι εγκατεστημένη κάποια ξεχωριστή εφαρμογή τύπου firewall.

οδηγίες για απενεργοποίηση firewall
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Hydr@

poursali, το firewall το έχω -τώρα- απενεργοποιημένο, τπτ, όμως, πάλι τα ίδια... >:(
Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρόμικο. Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.

Hydr@

Ακτιβιστής δεν είναι αυτός που λέει ότι το ποτάμι είναι βρόμικο. Ακτιβιστής είναι αυτός που καθαρίζει το ποτάμι.