Ενεργοποίηση θυρών USB

Ξεκίνησε από dski, 01 Νοε 2011, 04:36:27 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

dski

  Έχω το εξής πρόβλημα:

  Είμαι σε καινούριο σχολείο όπου το εργαστήριο έχει έναν Windows 2003 server και clients με Windows XP. Για λόγους ασφαλείας όταν κάποιος συνδέεται στο domain school.edu (δηλ στο domain του εργαστηρίου) σαν απλός χρήστης δε μπορεί να "δει" το φλασάκι που τυχόν θα τοποθετήσει σε μια USB θυρα (ο υπολογιστής αναγνωρίζει το φλασάκι αλλά ο χρήστης δεν έχει πρόσβαση σε αυτό). Έχει προκύψει όμως η ανάγκη σε κάποιους απλούς χρήστες (λόγω του project) να επιτρέπεται να χρησιμοποιούν κανονικά τις USB θύρες για τα φλασάκια τους (ώστε να μεταφέρουν το υλικό τους κτλ). Το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορώ να επιτύχω τη σχετική ρύθμιση. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να γίνει ή που να κοιτάξω?

  Όπως καταλαβαίνω (από αυτά που βρήκα ως τώρα) η ρύθμιση θα πρέπει να γίνει μέσω κάποιου group policy (υπάρχει ένα group policy object με το όνομα students στο server). Κατάλαβα επίσης ότι στη διαδικασία μπλέκονται τα αρχεία usbstor.inf και usbstor.pnf. Ακολουθώντας κάποιες οδηγίες έδωσα δικαιώματα στους χρήστες που με ενδιαφέρουν να έχουν δικαιώματα ανάγνωσης (read), εγγραφής (write) και τροποποίησης (modify) στα δύο παραπάνω αρχεία και τα συνέδεσα με το group policy students αλλά στους clients, παρόλο που στα αντίστοιχα αρχεία (αναζητώ τα αρχεία στον κατάλογο %SystemRoot%/inf) φαίνεται ότι οι χρήστες που με ενδιαφέρουν έχουν τα ίδια δικαιώματα, τα στικάκια δεν είναι προσβάσιμα... Δοκίμασα επίσης να δώσω από τους clients την εντολή net start usbstor αλλά ακόμη και σαν διαχειριστής έπαιρνα μήνυμα λάθους ότι δεν υπάρχει η υπηρεσία ή ότι δεν είναι διαθέσιμη (κάτι τέτοιο...).

dpa2006

Νομίζω ότι πρέπει να το ενεργοποιήσεις μέσα απο το Group Policy του Server σου(αν έχεις λογικά το AD εγκατεστημένο)
δες στο λινκ
ίσως μπορείς να αντιστρέψεις την διαδικασία και να το θέσεις enable.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dski

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω όταν είμαι ξανά στο σχολείο.

dpa2006

Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

dski

Τελικά το πρόβλημα είναι λίγο διαφορετικής φύσης από αυτό που υπέθεσα αρχικά. Αυτό που τελικά συμβαίνει είναι, ότι οι απλοί χρήστες του domain δεν έχουν δικαίωμα εγκατάστασης νέων συσκευών κι όχι ότι δεν έχουν πρόσβαση στις συσκευές USB. Το διαπίστωσα όταν εγκατέστησα ένα USB stick σαν administrator (χωρίς πρόβλημα), έκανα κατόπιν αποσύνδεση (χωρίς όμως να απεγκαταστήσω το USB stick) και μετά συνδέθηκα ξανά ως απλός χρήστης. Η πρόσβαση και η χρήση του USB stick ήταν ελεύθερη χωρίς προβλήματα.

Βρήκα κάποια σχετική βοήθεια στη MicroSoft αλλά αν έχει κανείς κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσα να δώσω σε ορισμένους απλούς χρήστες τη δυνατότητα να εγκαθιστούν συσκευές, θα ήταν ευπρόσδεκτη.