Εγκατάσταση Ofris σε εργαστήριο με Fat Clients

Ξεκίνησε από flipside, 15 Ιουλ 2011, 12:09:25 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

flipside

Καλημέρα.
Σε ένα εργαστήριο δουλεύω με fat clients. Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να εγκαταστήσω το Ofris στον εικονικό δίσκο ώστε οι χρήστες που συνδέονται στα τερματικά να μην μπορούν να αποθηκεύσουν ρυθμίσεις και αρχεία. Σε κάθε είσοδο χρήστη να γίνεται reset στα πάντα και να δουλεύουν σε "καθαρή" εγκατάσταση.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alkisg

Δεν μου φαίνεται και πολύ σόι πρόγραμμα, ούτε καν υπάρχει στα επίσημα αποθετήρια...
Αν θες να το βάλεις, απλά προσθέτεις το σχετικό ppa στον εικονικό δίσκο με την εντολή add-apt-repository και κάνεις apt-get update / apt-get install <όνομα> όπως περιγράφει και ο οδηγός και το wiki.

Αν προτιμάς όμως μπορώ να γράψω ένα μικρό σκριπτάκι που για όσους λογαριασμούς ανήκουν σε ένα συγκεκριμένο group (π.χ. guests), θα σβήνει όλα τα αρχεία τους κατά το login. Κι αν θέλουμε μπορούμε να το κάνουμε προαιρετικά να κρατάει κάποια, π.χ. μόνο τα έγγραφά τους. Και θα παίζει και σε thin και σε fat. Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να το έχω έτοιμο σε κανά δυο βδομάδες (εεε διακοπές έχουμε, δεν βιαζόμαστε...  8))

flipside

Πρώτα από όλα χίλια ευχαριστώ για την τόσο γρήγορη απάντηση, εν μέσω θέρους!!!
Το Ofris δεν το έχω δουλέψει. Απλά έψαξα λίγο για να βρω ένα αντίστοιχο του Deef Freeze, με το οποίο έχω πραγματικά σωθεί όσον αφορά στα Windows.
Πραγματικά θα προτιμούσα το σκριπτάκι που προτείνεις. Αυτό που θέλω, τουλάχιστον εγώ, είναι κάθε φορά που ένας χρήστης συνδέεται στον εικονικό δίσκο να δουλεύει σε "καθαρή" εγκατάσταση, δηλαδή όποιες αλλαγές έχουν γίνει από προηγούμενη σύνδεση (δημιουργία φακέλων και αρχείων, τροποποίηση παραμέτρων συστήματος κλπ) να εξαφανίζονται.

alkisg

#3
Στο Linux δεν πολυχρειάζονται προγράμματα τύπου Deep Freeze, αφού δεν έχουν τα σχετικά συμπτώματα των Windows... Αλλά anyway να μια υλοποίηση guest sessions:

Δημιουργείς το αρχείο
Κώδικας: shell
sudo gedit /opt/ltsp/i386/usr/share/ldm/rc.d/S00-guest-sessions


και μέσα του επικολλάς τα παρακάτω:
Κώδικας: shell
case "$LDM_USERNAME" in
    guest*)
        ssh -S "$LDM_SOCKET" "$LDM_SERVER" 'cd && find -mindepth 1 -delete; rsync -a /etc/skel/ .'
        ;;
esac


Στη συνέχεια κάνε συμπίεση εικονικού δίσκου.

Πλέον, για όσους λογαριασμούς χρηστών ονομάζονται guest*, ο προσωπικός τους κατάλογος μαζί με όλες τις ρυθμίσεις θα διαγράφεται κατά το login. Αυτό ισχύει για thin και fat LTSP clients, δηλαδή αν οι guests καθήσουν στον server, σε εκείνο το login δεν θα διαγραφούν τα προηγούμενα αρχεία τους.

Μπορείς να δημιουργήσεις μαζικά μερικούς λογαριασμούς guest01, guest02, ..., guest12 από το διάλογο δημιουργίας χρηστών των sch-scripts.

flipside

Αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:
Άνοιξα την κονσόλα του εικονικού δίσκου και έγραψα την πρώτη εντολή για τη δημιουργία του αρχείου. Μου εμφάνισε το μήνυμα σφάλματος που σου επισυνάπτω (Screenshot1) και ένα παράθυρο του gedit στο οποίο επικόλλησα το case. Όταν πήγα να το σώσω μου εμφάνισε μήνυμα σφάλματος (Screenshot2).
Τι έχω κάνει λάθος;

alkisg

Την εντολή δημιουργίας του αρχείου δώσε την εκτός εικονικού δίσκου, δηλαδή από το Εφαρμογές → Βοηθήματα → Τερματικό.

flipside

Όλα δουλεύουν όπως πρέπει.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!

bobptz

Alkisg

Μου βγάζει παρόμοιο μήνυμα με του flipside.

Παράθεση από: alkisg στις 19 Ιουλ 2011, 04:05:58 ΜΜ
Την εντολή δημιουργίας του αρχείου δώσε την εκτός εικονικού δίσκου, δηλαδή από το Εφαρμογές → Βοηθήματα → Τερματικό.

Έτσι το έκανα κι εγώ.

Σε εμένα δεν υπάρχει το directory /opt/ltsp/i386/usr/share/ldm/rc.d/.  Μέχρι το /opt/ltsp/ βλέπω μόνο.  Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάτι?


flipside

Καλημέρα bobpit,

Πράγματι η έκδοσή μου είναι παλιότερη (10.04). Από όσο ξέρω έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στη 12.04. Δυστυχώς όμως δεν την έχω εγκαταστήσει και έτσι δεν μπορώ να σου δώσω κάποια βοήθεια. Ελπίζω βλέποντας το ερώτημά σου να απαντήσει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει.

alkisg

Στην 10.04 υπήρχε ο εικονικός δίσκος, /opt/ltsp/i386.
Στην 12.04 δεν υπάρχει, χρησιμοποιείται απευθείας ο δίσκος του server.
Άρα, όπου αναφέρονται μονοπάτια με το /opt/ltsp/i386 μέσα, το βγάζουμε και χρησιμοποιούμε το υπόλοιπο που μένει.
Άρα, sudo gedit /usr/share/ldm/rc.d/S00-guest-sessions

bobptz