Χειριστές VBI

Ξεκίνησε από Καρκαμάνης Γεώργιος, 28 Απρ 2010, 08:55:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Καρκαμάνης Γεώργιος

θέλω να ρωτήσω το εξής :

α)Στο σχολείο σας τα άτομα που επιλέγονται ως χειριστές VBI είναι ειδικότητας πληροφορικής ή τοποθετούνται και συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων;

β) Ποιά είναι η άποψη σας στο γεγονός ότι τοποθετούνται ως χεριστές και συνάδελφοι άλλων ειδικοτήτων;

Wizard

#1
Από πέρυσι η εγκύκλιος για τη διεξαγωγή των Πανελλαδικών αναφέρει πια ότι οι χειριστές VBI είναι κατά προτίμηση καθηγητές Πληροφορικής. Άρα, θεωρώ ότι θα πρέπει να διαμαρτυρόμαστε  και να ζητάμε επαρκείς εξηγήσεις αν δεν συμβαίνει αυτό.

Επίσης, εστάλη έγγραφο από το υπουργείο με θέμα "Διάθεση καθηγητών Πληροφορικής στα Βαθμολογικά ή τα Ειδικά Εξεταστικά Κέντρα" που αναφέρει ότι υπάρχει πρόβλημα εξεύρεσης εξεταστών και ιδιαίτερα καθηγητών Πληροφορικής για τις επιτροπές εξέτασης των υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπ/κές ανάγκες και παρακαλούνται οι Δ/ντές Δ.Ε. κατά τον ορισμό των δύο χειριστών VBI, ο ένας τουλάχιστον καθηγητής Πληροφορικής να ορισθεί από Γυμνάσιο  (δηλαδή, τονίζεται ξανά ότι καθηγητές Πληροφορικής ορίζονται ως χειριστές VBI).

andreas_p

1ο  ΓΕΛ   ΠΕ 03,04
2ο                02, 11
3ο                 04
...
δεν έχει νόημα να συνεχίσω ...
Τα συμπεράσματα δικά σας.
VBI = γλύφτης και ρουφιάνος ! ή πιο light  αυλοκόλαξ ...

Υ.Γ.  ΔΕΝ είναι παντού έτσι . Υπάρχουν και μεμονωμένες περιπτώσεις !!!!

Νίκος Αδαμόπουλος

Να υποθέσουμε ότι στα παραπάνω σχολεία η γραμματειακή υποστήριξη με ΤΠΕ όλη τη χρονιά γίνεται από τους ίδιους που πάνε τελικά και στο VBI, ή μήπως το email δεν ξέρουν πώς να το χρησιμοποιούν, βαθμούς δεν ξέρουν να πληκτρολογούν, κλπ κλπ ;;;

andreas_p

Είναι καρα - τσεκαρισμένο !!!!!!!!!!!11

ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ .....

ή μήπως το email δεν ξέρουν πώς να το χρησιμοποιούν, βαθμούς δεν ξέρουν να πληκτρολογούν, κλπ κλπ ;;;

EDO INE ELLADA !!!!

Μην ξεχνάτε 1 million €  και κάτι ψιλά ... για ένα site !!!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η τελική απόφαση για τη συγκρότηση των επιτροπών (άρα και των χειριστών vbi) αποτελεί θέμα του οικείου δντή εκπσης. Συνήθως οι δντες των σχολείων εισηγούνται ορισμένα άτομα. η τελική απόφαση όμως ανήκει στον δντή εκπαίδευσης. Καμία εγκύκλιος ως τώρα δεν υποχρέωνε να αξιοποιηθούν οι καθηγητές πε19-20, αλλά οι τελευταίες το "πρότειναν" απλά.

Μεταξύ μας, ΙΣΩΣ (τονίζω: ίσως) υπάρχουν αξιόλογοι καθηγητές άλλων ειδικοτήτων και ταυτόχρονα ικανοί χειριστές του vbi και ΙΣΩΣ υπάρχουν πε 19-20 εντελώς ανίκανοι για το vbi... (λυπάμαι, αλλά το ποσοστό των τελευταίων εδώ στη Φωκίδα δεν είναι αμελητέο). Αυτό σε καμιά περίπτωση δε σημαίνει ότι υποστηρίζω να μπαίνουν καθηγητές άλλων ειδικοτήτων. Πιστεύω ότι το να βάλει κανένας κάποιον πε 19-20 ως χειριστή, αποτελεί και μια πράξη αναγνώρισης της προσφοράς του στο σχολείο. Το γεγονός όμως ότι δεν υπάρχει εγκύκλιος που να υποχρεώνει και δεδομένου ότι οι επιτροπές στις οποίες μπορεί να συμμετέχει ένας καθηγητής είναι απειροελάχιστες, αφήνει ελεύθερο πεδίο για κάθε είδους γλυψίματα ή ικανοποίηση προσωπικών συμπαθειών προς ορισμένους καθηγητές. Εγώ έχω γίνει αυτήκοος μάρτυς τέτοιων φαινομένων...

Τουλάχιστο παιδιά, ας σταματήσουμε να κάνουμε αντιπαραβολή με την οθόνη...
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

andreas_p

#6
και ΙΣΩΣ υπάρχουν πε 19-20 εντελώς ανίκανοι για το vbi... (λυπάμαι, αλλά το ποσοστό των τελευταίων εδώ στη Φωκίδα δεν είναι αμελητέο).

Λάμπρο, δεν κατάλαβες το πνεύμα μου.

Κατ' αρχήν  σαφώς και ΔΕΝ υπάρχει διάθεση αντιπαράθεσης.

Εδώ δε μιλάμε αν ο άλλος είναι ικανός ή όχι. Μιλάμε για θέσεις (σιγά τη θέση να ξυπνάς 5.30 ! ) που 'συνάδελφοι' με ελάχιστη αξιοπρέπεια ... σέρνονται , πιέζουν (ε και ο δ/ντής άνθρωπος είναι) και ορισμένες φορές έως και απαιτούν .
Το επιχείρημά τους :  Έχω λάβει πιστοποίηση .... Γιατί όχι και εγώ ;
Όλη τη χρονιά πετούν αϊτό, αλλά στο πλησίαμα, στη ρουφιανιά, και στην αναξιοπρέπεια έχουν πάρει doctora !!!
Συνεπώς τον ερχόμενο ΣΕΠ να αναλάβουν τα πάντα, μέχρι και το
the first and the last enter.
Έχει ακούσει κανείς τις έννοιες :
1) επικονδυλίτιδα  (άραγε το' γραψα σωστά;)
2) σύνδρομο μετακαρπιαίου σωλήνα ;

Μα πού κολλάνε τα 1) και 2). 
Στις Σέρρες ίσως τα πούμε από κοντά !

dim

Παράθεση από: andreas_p στις 28 Απρ 2010, 01:38:09 ΜΜ
Έχεις ακούσει κανείς τις έννοιες :
1) επικονδυλίτιδα  (άραγε το' γραψα σωστά;)
2) σύνδρομο μετακαρπιαίου σωλήνα ;

Μα πού κολλάνε τα 1) και 2). 
Στις Σέρρες ίσως τα πούμε από κοντά !

Πόσο λυπάμαι που δεν μπορώ να έρθω δεν λέγεται!!!!
Να γκρινιάξω???  Μια περιοχή κεντρική χάθηκε?
Μην με παρεξηγείτε.. Ήθελα τόσο να είμαι εκεί!!

Λάμπρος Μπουκουβάλας

του χρόνου θα γίνει στην Κέρκυρα, εκτός αν αλλάξει κάτι. Καλά κάνουν και επιλέγουν τέτοιες περιοχές ώστε να περικυκλώσουν την Ελλάδα.  Δήμητρα, δεν είναι και τόσο μακρυά... καταλαβαίνω τους περιορισμούς που έχουμε όλοι με τις οικογένειές μας, αλλά πιστεύω ότι για το μέσο όρο, οι Σέρρες είναι προσβάσιμος προορισμός.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dim

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2600.15
Μετέφερα το μύνημά μου στο σχετικό θέμα.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Από ότι βλέπω η ίδια κατάσταση υπάρχει παντού: ένας εκ των δυο χειριστών δεν είναι πληροφορικός πράγμα που το θεωρώ παράλογο.

Νομίζω πως πρέπει να διεκδικήσουμε να είναι και οι δυο χεριστέςτου VBI πληροφορικοί.

Δεν είναι για την θέση αλλά να αρχίσουμε να δείχνουμε την δυναμή μας και επιτέλους να αρχίσουμε να διεκδικούμε κάτι έστω και αν αυτό είναι η θέση χειριστή VBI



lp

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 03 Μαΐου 2010, 09:33:05 ΠΜ
Νομίζω πως πρέπει να διεκδικήσουμε να είναι και οι δυο χεριστέςτου VBI πληροφορικοί.

Διαφωνώ με την παραπάνω άποψη. Το VBI χρειάζεται γνώσεις απλής χρήσης. Ολοι όσοι έχουν περάσει τις ΤΠΕ μπορούν να το κάνουν και φυσικά πρέπει να πάρουν και Επαφο, eschool, email, κλπ κλπ κλπ.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

Λάμπρος Μπουκουβάλας

To vbi χρειάζεται απλές γνώσεις χρήσης, μόνο υπό την προϋπόθεση ότι όλα λειτουργούν καλώς. Με την ίδια λογική χρησιμοποιεί κανείς έναν υπολογιστή, αλλά από τη μεριά του απλού χρήστη, όχι του διαχειριστή. Υπάρχουν ένα σωρό περιπτώσεις, που χρειάζεται το κάτι παραπάνω... Και δεν είμαι σίγουρος αν η πλειοψηφία των καθηγητών πληροφορικής μπορεί να αντιμετωπίσει δυσάρεστες καταστάσεις με το vbi.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: ggfiogos στις 03 Μαΐου 2010, 04:04:02 ΜΜ
Διαφωνώ με την παραπάνω άποψη. Το VBI χρειάζεται γνώσεις απλής χρήσης. Ολοι όσοι έχουν περάσει τις ΤΠΕ μπορούν να το κάνουν και φυσικά πρέπει να πάρουν και Επαφο, eschool, email, κλπ κλπ κλπ.

Κανείς δεν είπε ότι χρειάζoνται εξειδικευμένες γνώσεις πληροφορικής. Από την στιγμή που οι περισσότεροι από αυτούς δεν παίρνουν τίποτα από αυτά που λες γιατί να καταλάβουν μια θέση χειριστή VBI;

Αν αυτή η θέση απευθύνονταν σε μαθηματικούς ή φυσικούς, άραγε πόσοι πληροφορικοί θα ήταν χειριστές;

Νίκος Αδαμόπουλος

Νομίζω πως είναι προφανές ότι όποιος έχει έπαφο, email, κλπ, αν θέλει το VBI θα πρέπει να το απαιτεί αδιαπραγμάτευτα...