Τα «αίσχη» της Google...

Ξεκίνησε από Ιωάννης Γκίνης, 23 Απρ 2010, 11:27:03 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Ιωάννης Γκίνης

Έστω ότι κάποιος συνάδελφος βάζει εργασία σε παιδάκια για τις «γάτες» και τα «μπαρμπούνια». Το παιδάκι επιλέγει να αναζητήσει πληροφορίες για τα δύο αυτά είδη στη μηχανή αναζήτησης που πλέον είναι μονόδρομος για τους περισσότερους χρήστες του διαδικτύου, το Google. Πληκτρολογεί τη διεύθυνση www.google.gr, αλλάζει τη γλώσσα σε ελληνικά και θέλοντας να αρχίσει με τις «γάτες» πληκτρολογεί το γράμμα «γ» Ουάου!!! Καλά, που να πάμε και για τα «μπαρμπούνια»!!!

ΑΙΣΧΟΣ... κάτι πρέπει να γίνει για να διορθωθεί η κατάσταση. Προσωπικά προσπάθησα δύο φορές να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς με τη ΠΕΚΑΠ για περαιτέρω οδηγίες αλλά δεν τα κατάφερα. Πήρα τηλέφωνο στην Ελευθεροτυπία και το ανέφερα σε κάποιον συντάκτη, αλλά έχω την αίσθηση πως δεν αρκεί.

Το αναφέρω εδώ γιατί είμαι βέβαιος ότι κάποιος από εσάς ξέρει ακριβώς τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν ώστε να διορθώσουν τις λίστες αναζήτησης από τη Google. 

Ευχαριστώ

evry

Πράγματι είναι ενοχλητικό αλλά υπάρχει λύση, κάνε το παρακάτω σε όλους τους υπολογιστές

Πρώτα πήγαινε στο google.com και όχι στο ελληνικό google
Κάνε κλικ κάτω εκεί που λέει Google.com in English
Στη συνέχεια πήγαινε πάνω δεξιά εκεί που λέει Search Settings και στη σελίδα αυτή πιο κάτω
εκεί που λέει Query suggestions κάνε τικ στο κουτάκι
Do not provide query suggestions in the search box.

Τώρα αυτό θα δουλέψει μόνο αν είσαι στο google.com οπότε θα πρέπει να τους βάλεις αρχική σελίδα να πηγαίνουν εκεί και όχι στο google greece
επίσης θα ήταν καλή ιδέα να μην καθαρίσεις και τα cookies ;)
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Ιωάννης Γκίνης

Το σενάριο που παρουσίασα ήταν φανταστικό για να συλλογιστούμε το που μπορεί να φτάσει η ιστορία.
Βεβαίως και υπάρχει το workaround αλλά δεν νομίζω ότι αυτό θα έλυνε το πρόβλημα. Το συζήτησα και με συναδέλφους οι οποίοι αντέδρασαν στην πρόταση που παρουσίασες λέγοντας ότι, μα γιατί να την απενεργοποιήσουμε τη δυνατότητα αφού μας αρέσει...
Τέλος πάντων θέλει κάτι πιο ριζικό. Ας κάνουν κατάλογο με blacklist της ελληνικής. Στα αγγλικά για παράδειγμα πως το αντιμετώπισαν; Για δοκιμάστε γράμματα όπως το «f» ή το «s» για παράδειγμα.

poursali

evry το ιδιο μπορει να γινει και για το google greece
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

evry

ωχ, έχεις δίκιο, τώρα το είδα, απλά θυμάμαι παλιά που το είχα ψάξει δεν γινόταν στα ελληνικά

Παράθεση από: poursali στις 23 Απρ 2010, 12:30:21 ΜΜ
evry το ιδιο μπορει να γινει και για το google greece
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

poursali

ναι σιγα σιγα προσθετουν και στα ελληνικα τις "αγγλικες" δυνατοτητες
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

dim