Γενικά > Επιστημονικά Θέματα

Μαθηματικές Απορίες

(1/4) > >>

nikolasmer:
Επειδή στα μαθηματικά υπάρχουν σημεία που χωλαίνω αρκετά.... τοποθετώ κατευθείαν την απορία μου.

Είναι δυνατό η Διαφορά δυο σύνθετων αριθμών να μας κάνει Πρώτο αριθμό;
Και αν γίνεται υπάρχει πιθανότητα ο πρώτος αυτός αριθμός να είναι και παλινδρομικός;   

pgrontas:
20-15 = 5, ο οποίος είναι τετριμμένα παλινδρομικός.

nikolasmer:

--- Παράθεση από: pgrontas στις 29 Αυγ 2016, 01:11:01 μμ ---20-15 = 5, ο οποίος είναι τετριμμένα παλινδρομικός.

--- Τέλος παράθεσης ---
Άρα υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί και επόμενος....έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω επίσης τι εννοείτε τετριμμένος. Μάλλον μονοψήφιος;

Σκέφτομαι αν ευσταθεί το παρακάτω ερώτημα:

"Να βρείτε αν υπάρχει πρώτος αριθμός (primary number) ο οποίος να είναι και παλινδρομικός και να μην είναι «τετριμμένος». Ο έλεγχος να γίνει για τους 1000 πρώτους ακέραιους θετικούς πρώτους αριθμούς 

pgrontas:

--- Παράθεση από: nikolasmer στις 29 Αυγ 2016, 01:14:07 μμ ---Άρα υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί και επόμενος....έτσι δεν είναι;

--- Τέλος παράθεσης ---
Βεβαιότητα θα έλεγα  :)

itt:

--- Παράθεση από: nikolasmer στις 29 Αυγ 2016, 01:14:07 μμ ---Άρα υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί και επόμενος....έτσι δεν είναι;

Δεν ξέρω επίσης τι εννοείτε τετριμμένος. Μάλλον μονοψήφιος;

Σκέφτομαι αν ευσταθεί το παρακάτω ερώτημα:

"Να βρείτε αν υπάρχει πρώτος αριθμός (primary number) ο οποίος να είναι και παλινδρομικός και να μην είναι «τετριμμένος». Ο έλεγχος να γίνει για τους 1000 πρώτους ακέραιους θετικούς πρώτους αριθμούς

--- Τέλος παράθεσης ---

Στέκει μια χαρά, οι αριθμοί αυτοί ονομάζονται palprimes.

Fun fact :

--- Παράθεση ---Due to the superstitious significance of the numbers it contains, the palindromic prime 1000000000000066600000000000001 is known as Belphegor's Prime, named after Belphegor, one of the seven princes of Hell.
--- Τέλος παράθεσης ---

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση