Επιλογή τμήματος

Ξεκίνησε από Αχιλλέας, 16 Φεβ 2024, 08:04:08 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Αχιλλέας

Καλησπέρα σε όλους ✌️

Είμαι μαθητής της Γ Λυκείου και όπου ναναι θα δώσω πανελλήνιες ;Ανήκω στο 2ο πεδίο και θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ μετά τις πανελλαδικές με τον τομέα τον υπολογιστών γενικότερα και νομίζω συγκεκριμένα του προγραμματισμού ,
Τα ερωτήματα μου είναι 2
1.Ποιος σχετικος τομέας αυτή την στιγμή αλλά και μεταγενέστερα πιστεύετε θα έχει την μεγαλύτερη προσρόφηση εργαζομένων ;
2.Ποιο τμήμα να επιλέξω για τις σπουδές μου ;(Αφαιρώ μόνος μου τα ΗΜΜΥ Αθήνας και Θεσσαλονίκης λόγω μορίων και κακής ποιότητας σχολής αντίστοιχα και νομίζω πως ούτε ο Βόλος με ελκύει ιδιαίτερα)

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας 

pgrontas

Για τα τμήματα έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι κατά καιρούς. Κάνε μια αναζήτηση και θα τα βρεις.
Για το πρώτο ερώτημα έχω να σου πω: Να ασχοληθείς με το science του computer science. Δηλαδη να δώσεις έμφαση στη θεωρία και να μην αρκεστείς στον προγραμματισμό και σε ότι φαίνεται εύκολο και πιασαρικο. Η θεωρία είναι που θα σου δώσει τη δυνατότητα να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να ασχοληθείς με πράγματα τα οποία θα έχουν σημασία σε 40 χρόνια.
Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

astakos1010

Παράθεση από: pgrontas στις 16 Φεβ 2024, 10:22:33 ΜΜΓια τα τμήματα έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι κατά καιρούς. Κάνε μια αναζήτηση και θα τα βρεις.
Για το πρώτο ερώτημα έχω να σου πω: Να ασχοληθείς με το science του computer science. Δηλαδη να δώσεις έμφαση στη θεωρία και να μην αρκεστείς στον προγραμματισμό και σε ότι φαίνεται εύκολο και πιασαρικο. Η θεωρία είναι που θα σου δώσει τη δυνατότητα να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να ασχοληθείς με πράγματα τα οποία θα έχουν σημασία σε 40 χρόνια.

Γεια το στόμα σου συνάδελφε. Αυτά να τα γράψεις και στον Πιερρακάκη που μας έχει ζαλίσει με δεξιότητες και "πιασάρικα" θέματα. Θεωρία συνάδελφοι και μαθητές....βάσεις για να γίνετε αξιόλογοι και ουσιαστικοί επιστήμονες και όχι φιγουρατζίδες ψευτο-άριστοι!

Angelo

Εδώ είναι το thread όταν ήμουν κι εγώ στην ίδια θέση μαζί σου, διάβασέ το: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8918.0.

Επέλεξα ΕΚΠΑ, και είναι απ' τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου μέχρι στιγμής.

Αχιλλέας

Παράθεση από: Angelo στις 23 Φεβ 2024, 05:01:38 ΜΜΕδώ είναι το thread όταν ήμουν κι εγώ στην ίδια θέση μαζί σου, διάβασέ το: https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=8918.0.

Επέλεξα ΕΚΠΑ, και είναι απ' τις καλύτερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου μέχρι στιγμής.
Ευχαριστώ πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα ήθελα κάποιο τμήμα πληροφορικής,κλείνω πιο πολύ σε μηχανικών , εξάλλου για αυτό είμαι και στο 2ο πεδιο,σε ευχαριστώ για την απάντηση σου 

Αχιλλέας

Παράθεση από: pgrontas στις 16 Φεβ 2024, 10:22:33 ΜΜΓια τα τμήματα έχουν γραφτεί πολλά στο στέκι κατά καιρούς. Κάνε μια αναζήτηση και θα τα βρεις.
Για το πρώτο ερώτημα έχω να σου πω: Να ασχοληθείς με το science του computer science. Δηλαδη να δώσεις έμφαση στη θεωρία και να μην αρκεστείς στον προγραμματισμό και σε ότι φαίνεται εύκολο και πιασαρικο. Η θεωρία είναι που θα σου δώσει τη δυνατότητα να συνεχίσεις τις σπουδές σου και να ασχοληθείς με πράγματα τα οποία θα έχουν σημασία σε 40 χρόνια.

Οκευ ,θα μπορούσες να πεις δυο λόγια παραπάνω για αυτό ;Επειδή δεν έχω ιδέα ως ένας απλός μαθητής ,έχει επαγγελματική αποκατάσταση;;και ποιο τμήμα προσφέρει κατάλληλες σπουδές;

gpapargi

Νομίζω μια καλή πρώτη σκέψη είναι να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις τμήμα μηχανικών ή όχι. Δες πχ τον οδηγό σπουδών του τμήματος μηχανικών  ΗΥ και πληροφορικής Πάτρας. Σε σχέση με ένα τμήμα πανεπιστημιακό, θα έχει πιο πολύ κυκλώματα, εργαστήριο, ηλεκτρονική κλπ. 
Υπάρχουν τα πανεπιστημιακά τμήματα computer science στα οποία νομίζω ξεχωρίζουν το ΕΚΠΑ στην Αθήνα και το cSD της Κρήτης. 
Υπάρχουν και τμήματα πληροφορικής που δίνουν έμφαση στον προγραμματισμό, δηλαδή θα μάθεις γλώσσες και είναι πιο εφαρμοσμένα, πχ ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ. 
Δεν είναι απόλυτοι οι διαχωρισμοί. Πρέπει να δεις πιο πολύ τι σε ενδιαφέρει.   
Θα σου έλεγα να δεις ενδεικτικά οδηγούς σπουδών για τους μηχανικούς ΗΥ και Πληροφορικής Πάτρας, για το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Αθήνας, για το επιστήμης υπολογιστών Κρήτης και για τα τμήματα πληροφορικής σε ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ. Δες τα μαθήματα που έχουν. Δες τι σε ενδιαφέρει. Από εκεί θα ξεκινήσεις. 

Επίσης σημασία έχει και που μένεις. Θέλεις κοντά; Θέλεις μακριά; Πας επαρχία;

pgrontas

Παράθεση από: Αχιλλέας στις 27 Φεβ 2024, 02:27:20 ΜΜΟκευ ,θα μπορούσες να πεις δυο λόγια παραπάνω για αυτό ;Επειδή δεν έχω ιδέα ως ένας απλός μαθητής ,έχει επαγγελματική αποκατάσταση;;και ποιο τμήμα προσφέρει κατάλληλες σπουδές;
Αυτό που εννοώ είναι ότι μην εξειδικευτείς μόνο σε οτιδήποτε σου φαίνεται ότι έχει άμεσο αντίκτυπο στην αγορά εργασίας (πχ. την τάδε hot γλώσσα προγραμματισμού). Να εμβαθύνεις στη μαθηματική θεωρία πίσω από αυτό (πχ. στη θεωρία τύπων) γιατί αυτό έχει διαχρονική ισχύ και οδηγεί και σε καινούρια πράγματα που όταν γίνουν εσύ θα είσαι μπροστά.

Αυτό προσφέρεται παραδοσιακά στο ΕΚΠΑ και στο Επιστήμης Υπολογιστών στην Κρήτη. Όμως, και εδώ θα διαφωνήσω λίγο με το Γιώργο, και στα τμήματα μηχανικών υπάρχει και υπήρχε αρκετή θεωρία. Στο ΕΜΠ πχ. δημιουργήθηκε από τις πρώτες και υπάρχει ακόμα μια από τις καλύτερες ομάδες θεωρητικής πληροφορικής. Το ίδιο και στην Πάτρα. Ακόμα και το ΟΠΑ τα τελευταία χρόνια έχει.

Το σχολιό μου λοιπόν δεν αφορούσε συγκεκριμένο τμήμα, αλλά το attitude που θα πρέπει να έχεις κατά τη διάρκεια των σπουδών σου.


Programs must be written for people to read, and only incidentally for machines to execute - Harold Abelson

gpapargi

Παράθεση από: pgrontas στις 27 Φεβ 2024, 09:22:08 ΜΜΑυτό προσφέρεται παραδοσιακά στο ΕΚΠΑ και στο Επιστήμης Υπολογιστών στην Κρήτη. Όμως, και εδώ θα διαφωνήσω λίγο με το Γιώργο, και στα τμήματα μηχανικών υπάρχει και υπήρχε αρκετή θεωρία. Στο ΕΜΠ πχ. δημιουργήθηκε από τις πρώτες και υπάρχει ακόμα μια από τις καλύτερες ομάδες θεωρητικής πληροφορικής. Το ίδιο και στην Πάτρα. Ακόμα και το ΟΠΑ τα τελευταία χρόνια έχει.
Το ΕΜΠ δεν το ανέφερα γιατί το εξαίρεσε αρχικά ο Αχιλλέας λόγω μορίων. Εϊναι γνωστό για το επίπεδο της θεωρητικής. ΈΠιασα την Πάτρα γιατί είναι ένα παραδοσιακό τμήμα μηχανικών με προσιτά μόρια. Δεν είπα ότι υστερεί κάπου. Απλά ανέφερα ότι θα έχει και μαθήματα κυκλωμάτων και ηλεκτρονικής που ενδεχομένως να μη θέλει κάποιος να μπλάξει. Αυτό είναι μια γνωστή ιστορία για τα τμήματα μηχανικών. Μπορεί πχ να μπεις ηλεκτρολόγους ΕΜΠ  για πληροφορική (λόγω του ότι είναι η σχολή με τα πιο πολλά μόρια) και να δεις μέσα ότι υπάρχουν πολλά μαθήματα που δε θα ήθελες να ασχοληθείς πχ ηλεκτρονική, κυκλώματα κλπ.

Για τη διάκριση μεταξύ ΕΚΠΑ-Κρήτη από τη μια μεριά και ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ από την άλλη θα έλεγα χωρίς να είμαι απόλυτος ότι σε ΕΚΠΑ-Κρήτη είναι πιο πολύ computer science ενώ σε ΟΠΑ-ΠΑΠΕΙ είναι πιο πολύ εφαρμογές. Προσοχή... υα μαθήματα της θεωρητικής υπάρχουν παντού, μιλάω κυρίως για νοοτροπία σχολής. Πχ σε ΕΚΠΑ-Κρήτη θα ξεκινήσουν εισαγωγή στον προγραμματισμό σε C, θα κάνουν δείκτες. Στο ΟΠΑ θα ξεκινήσουν σε Python και μετά Java. Θα δώσουν έμφαση σε γλώσσες, κάτι που δε δείχνει να συμβαίνει στο ΕΚΠΑ.
Σε ΕΚΠΑ και Κρήτη έχουν φυσική ενώ σε ΟΠΑ έχουν οικονομικά. Φαίνεται δηλαδή η νοοτροπία του τμήματος και τα  τμήματα που βρίσκονται "δίπλα".

Νομίζω ότι ο Αχιλλέας θα πρέπει να δει τους οδηγούς σπουδών. Επίσης καλό είναι να κρατήσει και τις σχολές Πάτρας, Κρήτης και Παπει σα σχολές πολύ καλού επιπέδου με (μια από κάθε είδος) με προσιτά μόρια. Πχ αν θες computer science και δε γράψεις πολύ καλά, το CSD της Κρήτης είναι κορυφαία επιλογή που έχει λίγα μόρια καθαρά λόγω επαρχίας. Το ίδιο και η Πάτρα  αν θέλεις σχολή μηχανικών.

Αχιλλέας

Παράθεση από: gpapargi στις 27 Φεβ 2024, 03:34:29 ΜΜΝομίζω μια καλή πρώτη σκέψη είναι να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις τμήμα μηχανικών ή όχι. Δες πχ τον οδηγό σπουδών του τμήματος μηχανικών  ΗΥ και πληροφορικής Πάτρας. Σε σχέση με ένα τμήμα πανεπιστημιακό, θα έχει πιο πολύ κυκλώματα, εργαστήριο, ηλεκτρονική κλπ.
Υπάρχουν τα πανεπιστημιακά τμήματα computer science στα οποία νομίζω ξεχωρίζουν το ΕΚΠΑ στην Αθήνα και το cSD της Κρήτης.
Υπάρχουν και τμήματα πληροφορικής που δίνουν έμφαση στον προγραμματισμό, δηλαδή θα μάθεις γλώσσες και είναι πιο εφαρμοσμένα, πχ ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ.
Δεν είναι απόλυτοι οι διαχωρισμοί. Πρέπει να δεις πιο πολύ τι σε ενδιαφέρει. 
Θα σου έλεγα να δεις ενδεικτικά οδηγούς σπουδών για τους μηχανικούς ΗΥ και Πληροφορικής Πάτρας, για το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Αθήνας, για το επιστήμης υπολογιστών Κρήτης και για τα τμήματα πληροφορικής σε ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ. Δες τα μαθήματα που έχουν. Δες τι σε ενδιαφέρει. Από εκεί θα ξεκινήσεις.

Επίσης σημασία έχει και που μένεις. Θέλεις κοντά; Θέλεις μακριά; Πας επαρχία;
Παράθεση από: gpapargi στις 27 Φεβ 2024, 03:34:29 ΜΜΝομίζω μια καλή πρώτη σκέψη είναι να ξεκαθαρίσεις αν θέλεις τμήμα μηχανικών ή όχι. Δες πχ τον οδηγό σπουδών του τμήματος μηχανικών  ΗΥ και πληροφορικής Πάτρας. Σε σχέση με ένα τμήμα πανεπιστημιακό, θα έχει πιο πολύ κυκλώματα, εργαστήριο, ηλεκτρονική κλπ.
Υπάρχουν τα πανεπιστημιακά τμήματα computer science στα οποία νομίζω ξεχωρίζουν το ΕΚΠΑ στην Αθήνα και το cSD της Κρήτης.
Υπάρχουν και τμήματα πληροφορικής που δίνουν έμφαση στον προγραμματισμό, δηλαδή θα μάθεις γλώσσες και είναι πιο εφαρμοσμένα, πχ ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ.
Δεν είναι απόλυτοι οι διαχωρισμοί. Πρέπει να δεις πιο πολύ τι σε ενδιαφέρει. 
Θα σου έλεγα να δεις ενδεικτικά οδηγούς σπουδών για τους μηχανικούς ΗΥ και Πληροφορικής Πάτρας, για το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών Αθήνας, για το επιστήμης υπολογιστών Κρήτης και για τα τμήματα πληροφορικής σε ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ. Δες τα μαθήματα που έχουν. Δες τι σε ενδιαφέρει. Από εκεί θα ξεκινήσεις.

Επίσης σημασία έχει και που μένεις. Θέλεις κοντά; Θέλεις μακριά; Πας επαρχία;

Μένω Λαμία οπότε όπως καταλαβαίνεις είτε Πάτρα πάω είτε Γιάννενα (όπου ξέρω για τους μηχανικούς) θα είμαι ευχαριστημένος

Οπότε εσύ μου προτείνεις να διαλέξω ανάμεσα σε τμήματα Μηχανικών και Πληροφορικής αν κατάλαβα σωστά έτσι;

gpapargi

Όχι, σου λέω να δεις οδηγούς σπουδών και να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις. Σε ενδιαφέρει ας πούμε το να έχεις μαθήματα ηλεκτρονικήγς και κυκλωμάτων; 
Επίσης λόγω της Λαμίας καταλαβαίνω ότι όπως και να έχει θα φύγεις από το σπίτι δηλαδή θα γίνει το έξοδο. Άρα πρέπει απλα να βρεις τι θέλεις σαν αντικείμενο.

Αχιλλέας

Παράθεση από: gpapargi στις 04 Μαρ 2024, 11:34:29 ΜΜΌχι, σου λέω να δεις οδηγούς σπουδών και να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις. Σε ενδιαφέρει ας πούμε το να έχεις μαθήματα ηλεκτρονικήγς και κυκλωμάτων;
Επίσης λόγω της Λαμίας καταλαβαίνω ότι όπως και να έχει θα φύγεις από το σπίτι δηλαδή θα γίνει το έξοδο. Άρα πρέπει απλα να βρεις τι θέλεις σαν αντικείμενο.
Μμ δεν ξέρω δεν νομίζω πως είναι και στο πεδίο ενδιαφέροντος μου ,αν δεν έχω τέτοια μαθήματα τι θα έχω ως αντίβαρο ας πούμε;

gpapargi

Παράθεση από: Αχιλλέας στις 09 Μαρ 2024, 09:22:46 ΜΜΜμ δεν ξέρω δεν νομίζω πως είναι και στο πεδίο ενδιαφέροντος μου ,αν δεν έχω τέτοια μαθήματα τι θα έχω ως αντίβαρο ας πούμε;
Περισσότερο χρόνο για να ασχοληθείς με αυτά που σε ενδιαφέρουν. Μια προσωπική άποψη είναι ότι τα λιγότερα μαθήματα δε σημαίνουν απαραίτητα λιγότερο κόπο.   Χωρίς να είμαι απόλυτος, συνήθως σημαίνουν λιγότερα θέματα να ασχοληθείς αλλά μεγαλύτερο βάθος. 

Αχιλλέας

Παράθεση από: gpapargi στις 11 Μαρ 2024, 07:44:48 ΜΜΠερισσότερο χρόνο για να ασχοληθείς με αυτά που σε ενδιαφέρουν. Μια προσωπική άποψη είναι ότι τα λιγότερα μαθήματα δε σημαίνουν απαραίτητα λιγότερο κόπο.  Χωρίς να είμαι απόλυτος, συνήθως σημαίνουν λιγότερα θέματα να ασχοληθείς αλλά μεγαλύτερο βάθος.
Οπότε μεταγενέστερα εξειδίκευση ,εγώ θέλω να ασχοληθώ με κάτι που θα έχει διαχρονικότητα δεν νομίζω πως το να έχω σε 4-5 χρόνια δουλειά για 10 θα με οφελεισει ,οπότε καταλαβαίνεις ποια είναι η δυσκολία μου στην επιλογή