Ιεραρχία λογικών τελεστών

Ξεκίνησε από despoina, 31 Οκτ 2012, 12:52:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

despoina

Επειδή διάβασα πολλές απόψεις, τελικά υπάρχει ιεραρχία στους λογικούς τελεστές και είναι "όχι", "και", "ή" ή απλά ισχύει ότι προηγείται ό,τι υπάρχει από αριστερά;;;

petrosp13

Έλα ντε...
Παρενθέσεις και Άγιος ο Θεός
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

gthal

Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό το θέμα έχει ξεκαθαριστεί εγγράφως από το υπουργείο (και είναι ότι έχουν ίδια προτεραιότητα - άρα ισχύει η από αριστερά προς τα δεξιά)
Νομίζω το είχα διαβάσει στο στέκι παλιότερα (δε βρίσκω όμως το σχετικό link - άρα μπορεί να θυμάμαι λάθος)
αλλά επιπλέον το άκουσα σίγουρα πολύ πρόσφατα από συνάδελφο που είναι βαθμολογητής.
Ελπίζω να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος...  :-\
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Λευτέρης Δουκέρης

καλησπέρα.
Όντος στην άλγεβρα boole η προτεραιότητα των λογικών τελεστών είναι όχι , και , ή . Έχει έρθει έγγραφο όμως που ξεκαθαρίζει ότι δεν είναι σκοπός του μαθήματος η γνώση και εφαρμογή κανόνων που ισχύουν στην 'άλγεβρα boole και σαφώς η προτεραιότητα θα ορίζεται μέσω παρενθέσεων. Αυτό είχε σταλεί στα λύκεια πρόπερσι και το έχω διαβάσει
ΛΕΥΤΕΡΗΣ  ΚΕΡΑΤΕΑ
http://glavrio.blogspot.com"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρ